Szklana Huta

Będąc w Szklarskiej Porębie nie sposób nie skorzystać z wszystkich atrakcji, które proponuje okolica. Z pewnością znajdą tutaj coś dla siebie nie tylko miłośnicy sportów zimowych czy górskich wędrówek. Gdy już nacieszymy się piękną przyrodą i jazdą na nartach, warto poszukać i innych atrakcji turystycznych. Wiele osób pewnie słyszało o słynnym na całym świecie szkle wykonywanym skomplikowaną techniką millefiori. I tego rodzaju prace możemy podziwiać w muzeum znajdującym się niecałe dziesięć kilometrów od Szklarskiej Poręby. Szklana Huta znajduje się dokładnie w miejscowości Jakuszyce - Orle i przyciąga turystów nie tylko z naszego kraju. Z pewnością warto więc poświęcić wolne popołudnie i przekonać się, że wizyta w muzeum wcale nie musi być nudna. A gdy już będziemy mieć dość szaleństw na górskim stoku może stać się swego rodzaju chwilą oddechu połączoną z podziwianiem czegoś nowego. I oczywiście zdobyciem wiedzy o regionie, który przecież już od wieków z wyrobu szkła słynął.

Sama Szklana Huta jest jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych regionu. I strategicznym punktem na szlaku karkonoskiego hutnictwa szkła. Już sam dojazd do muzeum dostarczy niezapomnianych wrażeń. Bowiem alejka prowadząca z Jeleniej Góry przez Szklarską Porębę do Jakuszyc, gdzie znajduje się odrestaurowany niedawno budynek muzeum, jest naprawdę malownicza. W miejscowości można wynająć także pokój. Wprawdzie kwater jest tutaj z pewnością mniej niż w samej Szklarskiej Porębie, ale i ceny są nieco niższe. A standard taki sam, więc nie musimy się martwić o brak komfortu czy jakiekolwiek niewygody. Samo muzeum mieści się w pięknie odnowionym budynku szlifierni dawnej huty szkła. Oczywiście prace nie zniszczyły swoistego charakteru zabudowania, więc decydując się odwiedzić tę atrakcję turystyczną mamy swego rodzaju dwa w jednym. Możemy podziwiać i samą szlifiernię i wystawiane tam eksponaty. Jeśli chodzi o kolekcję to Szklana Huta oferuje nam kilkaset eksponatów. Przede wszystkim są to szklane przyciski do papieru.

Te rzadkie ekspozycje wykonane techniką szkła warstwowego, filigranowego bądź jedną z najszlachetniejszych technik szklarskich, czyli millefiori to prawdziwe szklane arcydzieła. Z pewnością warto zobaczyć i przekonać się na własne oczy, w czym tkwi ich urok. Na wystawie można znaleźć zarówno dzieła współczesnych artystów światowych, jak dzieła Tomasza Gondka - jedynego artysty w Polsce, który zajmuje się obecnie trudną techniką millefiori. Oczywiście na półkach muzeum nie zabrakło także przycisków do papieru wytwarzanych w słynnych karkonoskich hutach szkła połowy dziewiętnastego wieku. Będąc w Szklarskiej Porębie nie sposób po prostu nie skorzystać z okazji, aby zobaczyć owe muzeum szklanych przycisków. W naszym kraju nie znajdziemy przecież żadnego innego tego typu obiektu, a i na świecie jest niewiele podobnych. Warto więc zarezerwować wolne popołudnie i przenieść się do tego "szklanego świata".

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Kolej Izerska
Kolej Izerska
(~3 km)
Astrościeżka w Izerach
Astrościeżka w Izerach
Jakuszyce (~4.5 km)
Stacja Turystyczna Orle
Stacja Turystyczna Orle
Szklarska Poręba (~4.6 km)
Wodospad Kamieńczyka
Wodospad Kamieńczyka
Szklarska Poręba (~5.1 km)
Wysoki Kamień
Wysoki Kamień
Szklarska Poręba (~5.8 km)
Krzywe Baszty
Krzywe Baszty
Szklarska Poręba (~6 km)
Ścieżka przyrodnicza na Szrenicę
Ścieżka przyrodnicza na Szrenicę
(~6.6 km)
Krucze Skały
Krucze Skały
Szklarska Poręba (~6.6 km)
Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej
Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej
Szklarska Poręba (~6.7 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Szklana Huta
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail