Las Miejski w Giżycku


Fot. Wikipedia, autor Fenervil

Giżycko jest niezwykle malowniczym mazurskim zakątkiem położonym w otoczeniu licznych jezior, z których największe to Kisajno i Niegocin. Wyjątkowo popularne zarówno wśród mieszkańców Giżycka, jak i przybywających do niego turystów. Miasto ma do zaoferowania bardzo wiele, jedną z atrakcji przyrodniczych jest Las Miejski.

Ów las, wraz z prawami miejskimi, został nadany Giżycku w roku 1612. Nie było to nic nadzwyczajnego, bowiem w tamtych czasach każde miasto posiadało własny las. Drewno z niego pozyskiwane wykorzystywane było nie tylko na opał, ale oczywiście do budowy domów i inny obiektów. Pierwotnie giżycki las nosił miano Dębowego Lasu. W roku 1891 nazwę tę zmieniono na Las Miejski. Giżycko stało się atrakcyjne turystycznie już pod koniec XIX wieku. W roku 1891 podjęto decyzję o wzniesieniu w lesie wieży widokowej, która ustawiona była na Wzgórzu Wilhelma, na wysokości 170 m n.p.m. Sama wieża miała wysokość 20 m.

Taka lokalizacja wieży nie była przypadkowa. Właśnie z tego miejsca roztaczały się bajeczne widoki na miasto i okolicę z pięknymi jeziorami. Wieża niestety nie dotrwała do czasów współczesnych, ponieważ w roku 1914 została wysadzona przez Niemców. Równolegle z wieżą powstawała także między innymi promenada, która później zyskała miano Alei Lip. Obecnie drzewa przy niej rosnące mają status pomników przyrody. Jeszcze przed pierwszą wojną światową w lesie urządzone zostały liczne trasy turystyczne, powstała restauracja przy karpiowym stawie, strzelnica. Właśnie w tym miejscu organizowane były liczne wydarzenia o charakterze kulturalnym.

Po zakończeniu pierwszej wojny światowej, nad rzeczonym stawem ustawiono pomnik ku czci niemieckich żołnierzy z 82. Królewskiego Pułku Artylerii Polowej. Pomnik ten nie przetrwał, bowiem zdecydowano go, kiedy końca dobiegła druga wojna światowa. Obecnie w Lesie Miejskim można wybrać się na wycieczkę specjalną ścieżką dydaktyczną, która została wytyczona przez nadleśnictwo.

Ścieżka ma dwa warianty. Można udać się trasą krótszą lub dłuższą. W lesie wytyczone zostały miejsca na grilla, altanki, boiska, warto również zajrzeć do Izby Edukacji Leśnej „ Quercus”. Spacerując po lesie należy zwrócić uwagę szczególnie na dwa drzewa. Modrzew europejski „Bolesław” liczny sobie 135 lat i wznosi się na wysokość 35 metrów. Dąb szypułkowy „Wojciech” jest nieco mniej okazały, bo liczy 20 metrów wysokości, ale za to ma ponad 640 lat.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Wieża Ciśnień
Wieża Ciśnień
Giżycko (~2.6 km)
Cerkiew Św. Anny
Cerkiew Św. Anny
Giżycko (~2.7 km)
Kościół św. Brunona
Kościół św. Brunona
Giżycko (~2.7 km)
Hotel Masovia***
Hotel Masovia***
Giżycko (~3 km)
Hotel Wodnik***
Hotel Wodnik***
Giżycko (~3.1 km)
Co warto wiedzieć o Giżycku?
Co warto wiedzieć o Giżycku?
Giżycko (~3.1 km)
Kościół Ewangelicko-Augsburski
Kościół Ewangelicko-Augsburski
Giżycko (~3.2 km)
Hotel Cesarski***
Hotel Cesarski***
Giżycko (~3.2 km)
„Usta milczą, dusza śpiewa” – koncert noworoczny
„Usta milczą, dusza śpiewa” – koncert noworoczny
Giżycko (~3.2 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Las Miejski w Giżycku
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2021 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail