Wyspa Giżycka


Fot. Wikipedia, autor Robert Drózd

Wyspa Giżycka jest jednym z najbardziej atrakcyjnych zakątków Giżycka, w całości położona jest na terenie miasta. Przesmyk ten znajduje się pomiędzy jeziorami Kisajno, Niegocin oraz Tajty. Od stałego lądu Wyspa Giżycka oddzielona jest kanałami mazurskimi. Kanał Giżycki, zwany także Łuczańskim, łączy Niegocin i Kisajno. Kanał Piękna Góra łączy Tajty z Kisajnem, zaś Kanał Niegociński łączy Tajty z Niegocinem. Kanały te zostały wybudowane w latach 1854-1857 i dopiero wówczas obszar zwany dziś Wyspą Giżycką został całkowicie odcięty od lądu. Wobec tego obecnie na wyspę można dostać się jedynie poprzez mosty lub też drogą wodną.

Teren o znaczeniu militarnym

Położenie Wyspy Giżyckiej, położenie strategiczne pod względem militarnym, spowodowało, iż to właśnie tu w roku 1340 zakon krzyżacki postanowił wybudować swój gród obronny wraz z zamkiem (do teraz zachowały się jego fragmenty). Później, w połowie XIX wieku wzniesiona została tu słynna Twierdza Boyen, której w żaden sposób nie mogły zdobyć rosyjskie wojska w czasie pierwszej wojny światowej. Obecnie zaś poza obiektami o znaczeniu turystycznym, znajdują się tu również dwie jednostki wojskowe.

Święty Brunon w historii Giżycka

Wyspa Giżycka od dawien dawna była miejscem o ogromnym znaczeniu religijnym. Najprawdopodobniej na dzisiejszym Wzgórzu św. Brunona, znajdującym się nad brzegiem jeziora Niegocin, mieściło się ważne miejsce kultu pogańskich plemion, które zamieszkiwały ten obszar, zanim pojawił się tu zakon krzyżacki.

Z kolei około 1000 roku na tereny Prus przybył misjonarz św. Brunon z Kwerfurtu. Choć nie jest to potwierdzone w stu procentach, zachodzi duże prawdopodobieństwo, że właśnie na Wyspie Giżyckiej zmarł on śmiercią męczeńską wraz ze swoimi osiemnastoma towarzyszami podróży. A miało to miejsce 14 lutego lub też 9 marca 1009 roku.

Aby uczcić pamięć o świętym, w roku 1910 mieszkańcy Giżycka postawili krzyż św. Brunona. Warto wiedzieć, iż święty ten jest patronem Giżycka, a także od niedawna (od 2009) jest partonem Warmii. W Wielki Piątek, a także w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego wypadające 14 września, odbywają się drogi krzyżowe do wspominanego krzyża.

Potencjał turystyczny

Jak już zostało nadmienione, Wyspa Giżycka jest jednym z najbardziej atrakcyjnych zakątków miasta. Tutaj bowiem znajduje się Twierdza Boyen, którą można zwiedzać, słynny na całą Europę most obrotowy (zabytek techniki!), zamek pokrzyżacki (obecnie hotel), ośrodek żeglarski, Ośrodek Przygotowań Olimpijskich, stadion miejski i wiele innych atrakcji.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Wyspa Giżycka
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2021 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail