Zabytki Mrągowa


Fot. Wikipedia, autor Mateusz Giełczyński

Mrągowo jest wyjątkowo interesującym miastem, dlatego też nie dziwi fakt, iż jest ono tak chętnie odwiedzane przez turystów nie tylko z Polski, ale także z zagranicy. Mrągowo to nie tylko idealne miejsce na wypoczynek dla miłośników przyrody i żeglarstwa. To także idealne miejsce dla miłośników zabytków! Co takiego zatem może zaproponować miasto?

Będąc w Mrągowie koniecznie należy zajrzeć na Stare Miasto, które jest najstarszym, historycznym obszarem Mrągowa. Na Starym Mieście można znaleźć między innymi zabytkowy ratusz pochodzący z 1825 roku. Obecnie jest on wizytówką miasta, znajduje się w nim między innymi oddział Muzeum Warmii i Mazur.

Na Starym Mieście można także obejrzeć zabytkowe kamienice, które pochodzą z przełomu XIX/XX wieku, a także Aptekę Pod Orłem. Budynek apteki jest nie tylko jednym z najstarszych, ale również najlepiej zachowanych obiektów w Mrągowie. Kamienica ta powstała początkiem XIX wieku i do dnia dzisiejszego, zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem, mieści się tu apteka.

Zaraz przy ratuszu znajduje się budynek Strażnicy Bośniackiej pochodzący prawdopodobnie z XVIII wieku. Właśnie tutaj w roku 1790 stacjonował 9. Pułk Bośniaków. W budynku urządzona jest izba pamięci pisarza Ernesta Wicherta. Inny ciekawy, zabytkowy obiekt to Cerkiew pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego z końca XIX wieku.

Następne zabytkowe obiekty to kościół ewangelicki z XVIII wieku, kościół katolicki św. Wojciecha z 1860 roku, reprezentacyjny budynek Urzędu Miejskiego z 1912 roku, a także budynek sądu z 1898 roku. Ciekawostką jest, iż dawniej za sądem stał budynek więzienia miejskiego, który jednak został zniszczony po wojnie.

W malowniczym parku im. Sikorskiego, na słynnym Wzgórzu Jaenike wznosi się Wieża Bismarcka, której budowę rozpoczęto w roku 1902, a zakończono w 1906. W mieście, przy ulicy Brzozowej, znajdują się trzy zabytkowe cmentarze. Prawosławny, ewangelicki (niezachowany w całości), katolicki. Dawniej, również przy ulicy Brzozowej istniał także cmentarz żydowski, który jednak został zniszczony przez Niemców w roku 1938. Obecnie jedyną pozostałością po dawnym cmentarzu jest skarpa oraz drzewa, które stanowiły jego granicę.

Interesującym zabytkiem jest tak zwany „zwalony most”. Są to pozostałości po dawnym wiadukcie znajdujące się w Nikutowie. Most został wybudowany w roku 1898, zaś w roku 1945 jego zniszczenia dokonała Armia Czerwona. Na terenie Mrągowa znajdują się także zabytkowe budynki koszar, podobnie jak most, powstałe w roku 1898. Współcześnie zaadaptowane zostały na mieszkania oraz szkołę.

Jeszcze jednym wartym uwagi zabytkiem jest Stara Chata, w tej chwili restauracja mieszcząca się przy ulicy Warszawskiej 9. Jest to jeden z najstarszych budynków w Mrągowie. Dawniej znajdowały się tu zakład krawiecki i zakłady szewskie prowadzone przez Żydów.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Muzeum Ziemi Mrągowskiej
Muzeum Ziemi Mrągowskiej
Mrągowo (~0 km)
Ratusz miejski
Ratusz miejski
Mrągowo (~0 km)
Mrągowo – Stare Miasto
Mrągowo – Stare Miasto
Mrągowo (~0 km)
Mrągowo na przestrzeni wieków
Mrągowo na przestrzeni wieków
Mrągowo (~0 km)
Mrągowo - wyrzeźbione miasto
Mrągowo - wyrzeźbione miasto
Mrągowo (~0.3 km)
Wieża Bismarcka
Wieża Bismarcka
Mrągowo (~0.3 km)
Wieża Bismarcka
Wieża Bismarcka
Mrągowo (~0.3 km)
Wystawa myśliwska w Muzeum Warmii i Mazur
Wystawa myśliwska w Muzeum Warmii i Mazur
Mrągowo (~0.3 km)
Wystawa w Muzeum Warmii i Mazur
Wystawa w Muzeum Warmii i Mazur
Mrągowo (~0.3 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Zabytki Mrągowa
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail