Muzeum Jana Wałacha


Wikipedia, fot. SQ9NIT

Muzeum Jana Wałacha jest miejscem szczególnie godnym odwiedzenia. Znajduje się ono na Andziołówce w Istebnej, w starej chacie drewnianej wzniesionej w roku 1922 ze świerkowych belek. Muzeum jest bardzo malowniczo położone tuż przy lesie świerkowym, na polanie, która szczególnie pięknie prezentuje się w okresie wiosennym. Dawniej chałupa ta służyła za pracownię artysty. Muzeum powstało w roku 2008. Wtedy też, 2 września tego samego roku, założono Stowarzyszenie im. Jana Wałacha, pod którego opieką znajduje się muzeum. Na czele Stowarzyszenia stoi córka artysty, Barbara Wałach. Celem Stowarzyszenia jest ochrona, przechowywanie oraz udostępnianie wspaniałego artystycznego dorobku znanego i bardzo cenionego malarza z Istebnej.

Muzeum Jana Wałacha, tj. jego stara pracownia, mieści się zaledwie 40 metrów od rodzinnego domu Wałachów. Jego drewniany dom został wzniesiony w roku 1853, a następnie poddany przebudowie w roku 1912. Jest to dom o konstrukcji zrębowej, z dachem krytym gontem, posiada przyczółki ("kozubki") w szczytach oraz charakterystyczne "wole oczko". Cały teren z domem i pracownią wpisany został do rejestru zabytków architektury drewnianej.

W muzeum można obejrzeć wspaniałą kolekcję obrazów, rysunków, rzeźb i grafik autorstwa Jana Wałacha. Znajdują się tam różne sprzęty potrzebne artyście do pracy takie jak między innymi sztalugi. Prace, które możemy obejrzeć powstały w latach 1902-1979. Tematyka prac jest bardzo różna od portretów, pejzaży czy martwej natury po dzieła o tematyce religijnej. Należy wiedzieć, iż w niemal wszystkich istebniańskich kościołach (które także warto odwiedzić!) znajdują się dzieła Wałacha. Podczas zwiedzania obiektu nie tylko obejrzymy piękne dzieła, ale również poznamy historię Jana Wałacha i bliżej poznamy tutejsze zakątki.

Muzeum Jana Wałacha jest czynne codziennie w okresie od kwietnia do października w godzinach od 9.00 do 17.00. W pozostałych miesiącach muzeum można odwiedzić w każdy weekend w godzinach od 10.00 do 16.00. Bilet wstępu kosztuje 4zł/dorosła osoba i 2zł/dzieci.

Do muzeum dojdziemy przechodząc obok charakterystycznego krzyża przydrożnego oraz starej gospody. W tym miejscu należy skręcić w lewo i następnie iść około pół kilometra drogą w dół, w kierunku lasu.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum Jana Wałacha
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum Jana Wałacha
Adres:
43-470 Istebna
Istebna 293
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2018 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail