Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego


Wikipedia, fot. Schweppes

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego jest położony w wyjątkowo malowniczej okolicy, nieco poniżej siodła przełęczy Kubalonka, po stronie południowej przełęczy (ponad drogą prowadzącą z Wisły do Istebnej). Jest to katolicki kościół pełniący obecnie funkcję kościoła parafialnego. Świątynia została wzniesiona końcem XVIII wieku, w roku 1779. Ciekawostką jest, iż kościół nie powstał w Istebnej, ale w miejscowości o nazwie Przyszowice, niedaleko Gliwic. Do Istebnej przeniesiono go w latach 1957-1958.

Kościół położony jest na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego (w pętli beskidzkiej). Jest to budowla w całości drewniana, posiadająca konstrukcję zrębową, bezwieżowa. Dach kościoła jest dwuspadowy, kryty gontem. Wydatne okapy dachu łączą się z ogrodzeniem z drewna od strony frontowej. Prezbiterium kościoła zwrócone jest na północ. Na kalenicy, tj. na najwyższej części dachu utworzonej na przecięciu połaci dachowych, znajduje się wieżyczka barokowa. Wyposażenie kościoła jest barokowe i pochodzi z XVII oraz XVIII wieku. Na uwagę zasługuje barokowy ołtarz główny z obrazem przedstawiającym Ukrzyżowanie i figurą Boga Ojca i ambona pochodząca z końca XVII wieku (starsza od samej świątyni), płaskorzeźby czterech Ewangelistów, figura św. Jana Nepomucena z XVIII wieku, obraz "Biczowanie Chrystusa"

Kościół nie zawsze służył celom religijnym, bowiem po drugiej wojnie pełnił on rolę placówki muzealnej. Wystawiane w nim były zbiory sztuki sakralnej pochodzącej z terenów Górnego Śląska. Jako kościół parafialny działa dopiero od roku 1983. Kościół robi doprawdy ogromne wrażenie, a atmosfera tam panująca jest nie do opisania, dlatego też będąc w Istebnej czy okolicy koniecznie trzeba tu zajrzeć. Msze Święte w kościele odbywają się w niedziele w godzinach 9.00 i 11.00, w poniedziałki, wtorki i środy o godzinie 7.30, w czwartki i piątki o 16.30, a w soboty o 18.00.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

» Hotele Nowy Zyzdrój
» Hotele Izby k/Krynicy Zdrój
» Hotele Karłów k. Kudowy Zdrój
» Hotele Istebna (~5.2 km)
» Hotele Wisła (~6.4 km)
» Hotele Ustroń (~18.6 km)
» Hotele Milówka (~18.7 km)
» Hotele Szczyrk (~19.1 km)
» Hotele Węgierska Górka (~19.6 km)
» Hotele Lipowa (~21.5 km)
» Hotele Jaworze (~26.8 km)
» Hotele Przyłęków (~31.1 km)
» Hotele Tresna k. Żywca (~32.1 km)
» Hotele Piasek (~50.7 km)
» Hotele Inwałd (~51.1 km)
» Hotele Stryszawa (~51.8 km)

Podziel się

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2019 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail