Kościół Dobrego Pasterza


Wikipedia, fot. Hons084

Kościół Dobrego Pasterza w Istebnej jest rzymskokatolickim kościołem parafialnym. Został on wzniesiony w latach 1792-1794. Stanął on w miejscu poprzedniej kaplicy wzniesionej z drewna w roku 1720. Kaplicę tę wzniesiono dzięki misji katolizacyjnej, która była przeprowadzana przez jezuitów pośród górali protestanckich. Powstanie obecnego kościoła także ma związek z wymienioną misją. O kościół ubiegał się jezuita ks. Leopold Tempes. W omawianym kościele można obejrzeć między innymi krzyż z drewna lipowego, który przeniesiono tu z kaplicy. Krzyż został stworzony najprawdopodobniej przez uczniów w krakowskiej pracowni samego mistrza Wita Stwosza.

Dość dużej przebudowie poddano świątynię w latach 1928-1929. Z tych właśnie lat pochodzi kształt architektoniczny kościoła, jaki możemy podziwiać dzisiaj. We wnętrzu kościoła, w głównej nawie stworzone zostały nowe polichromie. Ich autorami są Ludwik Konarzewski oraz Jan Wałach, artyści z Istebnej. Artyści są twórcami także wielu innych elementów wyposażenia świątyni. I tak, warto zwrócić uwagę na główny ołtarz wykonany przez Konarzewskiego. Mieści się w nim obraz przedstawiający Chrystusa Dobrego Pasterza na tle pięknego krajobrazu Istebnej. Autorem obrazu z kolei jest Wałach. Obraz otaczają płaskorzeźby dwunastu apostołów, orzeł z koroną i figura Matki Boskiej Częstochowskiej. Kolejnym dziełem Wałacha jest "spowiedź górali", a Konarzewskiego freski Piekło i Niebo. Piękną chrzcielnicę na kształt muszli oraz ambonę przypominającą swoim kształtem łódź także wykonał Konarzewski.

Wystrój kaplicy znajdującej się po prawej stronie głównego ołtarza został stworzony w roku 1953. Autorem malowidła prezentującego procesję górali jest syn Ludwika Konarzewskiego, Ludwik Konarzewski junior. Ponadto Konarzewski junior jest twórcą obrazu ołtarzowego z przedstawieniem Chrystusa na Krzyżu rozmawiającego z Dobrym Łotrem. Z kolei wystrój ceramiczny jest dziełem Marii Konarzewskiej, córki Ludwika Konarzewskiego seniora. Jak zatem widać, rodzina Konarzewskich miała ogromny udział w wystrój kościoła Dobrego Pasterza.

Będąc we wnętrzu kościoła koniecznie należy zwrócić uwagę na bardzo nietypowe żyrandole. Są to tak zwane oboński, tj. płaskie beczułki z drewna służące do przechowywania owczego mleka. Obońki w kościele nie posiadają jednak dna drewnianego, a w jego miejscu wstawiono szkło. Na szkle położone zostały słynne koronki koniakowskie. Ciekawym elementem wyposażenia są także konfesjonały wykonane w stylu hiszpańskim. Stworzone zostały przez Bocka, jednego z uczniów Konarzewskiego.

Będąc przy kościele, warto zwrócić uwagę na otoczenie kościoła. Na wschód od świątyni rozciąga się niewielkich rozmiarów park z ciekawym starodrzewem (drzewa ponad trzystuletnie). W parku tym mieści się stary cmentarz, który powstał na przełomie XVIII/XIX wieku. Z kolei na zachód od kościoła założony jest nowy cmentarz, tutaj też pochowana jest między innymi rodzina Konarzewskich.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

» Hotele Nowy Zyzdrój
» Hotele Karłów k. Kudowy Zdrój
» Hotele Izby k/Krynicy Zdrój
» Hotele Istebna (~1 km)
» Hotele Wisła (~11.6 km)
» Hotele Milówka (~18.2 km)
» Hotele Węgierska Górka (~21 km)
» Hotele Ustroń (~23.2 km)
» Hotele Szczyrk (~23.5 km)
» Hotele Lipowa (~24.5 km)
» Hotele Jaworze (~30.9 km)
» Hotele Przyłęków (~32.3 km)
» Hotele Tresna k. Żywca (~34.8 km)
» Hotele Stryszawa (~53.4 km)
» Hotele Inwałd (~54.1 km)
» Hotele Piasek (~54.9 km)

Podziel się

Kościół Dobrego Pasterza
Dane kontaktowe
Nazwa
Kościół Dobrego Pasterza
Adres:
43-470 Istebna
Istebna 67
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2019 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail