Krucza Skała


Wikipedia, fot. Kleszczu

Krucza Skała jest wzniesieniem liczącym 681 m n.p.m., znajduje się w Górach Kruczych (część Gór Kamiennych), w ich środkowo-zachodniej części, góruje nad Kruczą Doliną. Wzniesienie jest bardzo charakterystyczne, zlokalizowane około 2 kilometry na południowy wschód od miasta Lubawka, niedaleko równie popularnej Świętej Góry. Krucza Skała ma kształt bardzo nieregularny.

Zbocza wschodnie oraz północne opadają bardzo stromo. W zbocza te wcinają się niewielkie dolinki. Zbocze południowo-wschodnie jest bardzo wydłużone, niemal poziome. Łagodnie przechodzi ono w stok wzniesienia o nazwie Starzec. Z kolei zbocze południowo-zachodnie to urwisko skalne o wysokości przeszło 30 metrów. Można zaobserwować tu wyjątkowo interesującą formę intruzji porfirowych które wciśnięte są w skały osadowe. Kruczą Skałę tworzą odporne dolnopermskie skały wulkaniczne i skały kwaśne.

Szczyt Kruczej Skały oraz jej stoki porośnięte są głównie lasem świerkowym regla dolnego. Na północno-wschodnim stoku Kruczej Skały znajduje się skocznia narciarska wybudowana przez Niemców w roku 1924. W niedalekiej odległości od skoczni zlokalizowana jest stara kapliczka. Warto pamiętać o tym, iż zbocze zachodnie omawianego wzniesienia objęte jest rezerwatem przyrody o nazwie Kruczy Kamień. Tam też mieści się grupa porfirowych skałek zwana Kruczymi Skałami. Ten charakterystyczny zespół skalny będący postrzępionym urwiskiem (wyżej już wspomnianym) przyciąga wzrok ze względu na ciekawe ułożenie skał oraz grzęd.

Ze szczytu Kruczej Skały możemy obejrzeć wspaniałą panoramę Karkonoszy, Bramy Lubawskiej i całej malowniczej okolicy. Przez szczytową partię wzniesienia wiodą znakowane szlaki turystyczne. Jeden z nich prowadzi z Lubawki do Krzeszowa (znakowany na zielono), drugi natomiast z Lubawki do Chełmska Śląskiego (znakowany na niebiesko).

Jak z wieloma innymi wzniesieniami oraz dolinami w tym regionie, także z Kruczymi Skałami związana jest legenda. Dawniej na Kruczych Skałach żył olbrzym będący właścicielem ogromnego skarbu. Kiedy umarł, jego zamek zaczął popadać w ruinę, ale wszystkie cenne skarby nadal tkwiły w zamkowych lochach. Można było je zdobyć jeden jedyny raz w roku, w Niedzielę Palmową, jeśli tylko znało się właściwe zaklęcie, które otwierało podziemny skarbiec. Ważne jest to, iż w skarbcu owym nie można było pozostać zbyt długo. Pewna kobieta odkryła tajemnicę zaklęcia i kiedy nadszedł czas, udała się do zamkowych ruin ze swoim maleńkim dzieckiem. Kiedy wypowiedziała zaklęcie skarbiec otworzył się i kobieta doń weszła. Aby mieć możliwość zebrania jak największej ilości złota i klejnotów, odłożyła dziecko na ziemię i zaczęła zbierać skarby do wielkiego worka.

Nagle strażnik lochów w postaci kruka przemówił do niej ludzkim głosem. Powiedział jej, aby opuszczając skarbiec, nie zapomniała o swoim największym skarbie. Kolejne krakanie ptaka oznaczało, że należy czym prędzej opuścić lochy, ale chciwa kobieta wciąż zbierała zdobycz do worka. Kiedy kruk zakrakał po raz trzeci kobieta przerażona, iż nie zdąży uciec, szybko wybiegła dzierżąc w rękach wielki wór skarbów, a brama do skarbca została zamknięta, po czym pochłonęła ją ziemia. Dopiero po chwili kobieta zrozumiała, że uciekając, zapomniała zabrać swoje dziecko...

Jeszcze inna legenda także mówi o złym olbrzymie żyjącym na zamku w urwistych skałach Kruczego Kamienia, mającym do pomocy liczne karły i kruki. Olbrzym ów porwał pewnego dnia dziewicę pochodzącą z bardzo szlachetnego rodu. Jej brat, dzielny rycerz, postanowił uratować ją. Przygotowując się do wyprawy zgłębił nie tylko sztuki walki, ale i wiedzę tajemną. Najpierw na swej drodze spotkał rycerza, któremu opowiedział całą historię, nie widząc, iż rycerz ten służy okrutnemu olbrzymowi. Wywiązała się walka, jednak dzielny młody człowiek pokonał sługusa olbrzyma. Następnie przyszło mu zmierzyć się z atakującymi go karłami, które dzięki magii zamienił w kamień. Ponoć Głazy Krasnoludków (rezerwat przyrody) znajdujące się niedaleko Lubawki, przy granicy z Gorzeszowem to właśnie owe karły. Dzielnemu rycerzowi w końcu udało się także pokonać samego olbrzyma oraz kruki, które również dzięki zaklęciu zamienił w kamienie. Po długich i ciężkich starciach rycerz uwolnił siostrę.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Skocznia narciarska
Skocznia narciarska "Krucza Skała"
Lubawka (~0.4 km)
Rezerwat Kruczy Kamień
Rezerwat Kruczy Kamień
Lubawka (~0.4 km)
Krucza Dolina
Krucza Dolina
Lubawka (~0.5 km)
Zespół rezydencji opackiej w Lubawce-Ulanowicach
Zespół rezydencji opackiej w Lubawce-Ulanowicach
Lubawka (~0.9 km)
Dolina Miłości
Dolina Miłości
Lubawka (~1.2 km)
Sępia Góra
Sępia Góra
Lubawka (~1.8 km)
Polska Góra
Polska Góra
Lubawka (~1.8 km)
Święta Góra (Góry Krucze)
Święta Góra (Góry Krucze)
Lubawka (~1.9 km)
Kościół św. Anny
Kościół św. Anny
Lubawka (~2.5 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Krucza Skała
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail