Święta Góra (Góry Krucze)

Święta Góra, dawniej zwana Heiligerberg oraz Heiligen Berge, jest wzniesieniem o wysokości 701 m n.p.m. znajdującym się w Górach Kruczych (część Gór Kamiennych), w granicach administracyjnych Lubawki. Wzniesienie usytuowane jest na wschód od centrum miasta i góruje nad nim. Święta Góra w kształcie kopuły posiada strome stoki, poza zboczem wschodnim, stosunkowo łagodnym opadającym w kierunku Przełęczy Pośródka. Góra ta jest bardzo charakterystycznym elementem tutejszego krajobrazu. Zarówno zbocza Świętej Góry jak i jej szczyt porośnięte są głównie świerkowym lasem regla dolnego (choć można spotkać także inne gatunki drzew).

Święta Góra jest miejscem wyjątkowo popularnym wśród turystów, a także pielgrzymów już od bardzo dawna. Znaleźć tam można całe mnóstwo ścieżek i szlaków. Jedna z pątniczych ścieżek, dość stroma, wiedzie na szczyt Świętej Góry jej północno-zachodnim zboczem. Po drodze można napotkać liczne, choć dość mocno zdewastowane obecnie kapliczki i figury pochodzące z XVII oraz XIX wieku, zespół owych figur i kapliczek zwany jest Kawlarią.

Największą kaplicę możemy obejrzeć zaraz pod szczytem. Wszystkie figury, kapliczki, a także krzyże przydrożne w Lubawce i okolicy powstały głównie dzięki działalności cystersów (Lubawka i okolice dawniej znajdowały się pod władzą opactwa cysterskiego). Powstawały one w czasie rekatolizacji tutejszych terenów. Szczególnie w XVIII wieku Święta Góra była bardzo częstym miejscem pielgrzymek. Ciekawostką jest to, iż przynajmniej część z kapliczek najprawdopodobniej powstała nie tyle ze względów religijnych, co po prostu dla turystów coraz chętniej odwiedzających te tereny.

Ze szczytu omawianego wzniesienia możemy podziwiać wspaniałe widoki na Bramę Lubawską, Karkonosze i oczywiście najbliższą okolicę, bowiem jest to doskonały punkt widokowy. Jeśli chodzi o kolejne ciekawostki, na zboczu góry mieści się jeden z ostatnich już funkcjonujących orczykowych wyciągów wyprodukowanych przez FMP Fampa Cieplice Śl. Na szczycie Świętej Góry ustawiono wysoki masz przekaźnika RTV. Końcem XIX wieku na Świętej Górze wzniesiono drewnianą wieżę widokową, która jednak w roku 1937 uległa zniszczeniu. Na zboczach wzniesienia, tam gdzie zlokalizowane są nieczynne już kamieniołomy, znaleźć można ryolity masywne. Są to bardzo charakterystyczne skały cechujące się barwą różowo-fioletową bądź też szaro-różową.

Przez Świętą Górę wiodą szlaki turystyczne zarówno piesze jak i rowerowe. Szlak pieszy znakowany na zielono prowadzi z Lubawki do Krzeszowa. Szlak rowerowy także rozpoczyna się w Lubawce. Jest także szlak narciarski wiodący po leśnych drogach. W zboczu północno-wschodnim mieści się wyciąg narciarski z trzema narciarskimi trasami zjazdowymi. Ich długość wynosi 650, 810 oraz 1560 metrów.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zabytkowe kamienice w Rynku
Zabytkowe kamienice w Rynku
Lubawka (~0.8 km)
Kościół św. Anny
Kościół św. Anny
Lubawka (~0.8 km)
Ratusz
Ratusz
Lubawka (~0.8 km)
Kościół Wniebowzięcia NMP
Kościół Wniebowzięcia NMP
Lubawka (~0.9 km)
Rezerwat Kruczy Kamień
Rezerwat Kruczy Kamień
Lubawka (~1.5 km)
Zespół rezydencji opackiej w Lubawce-Ulanowicach
Zespół rezydencji opackiej w Lubawce-Ulanowicach
Lubawka (~1.5 km)
Skocznia narciarska
Skocznia narciarska "Krucza Skała"
Lubawka (~1.7 km)
Nieczynny basen pływacki
Nieczynny basen pływacki
Lubawka (~1.8 km)
Krucza Skała
Krucza Skała
Lubawka (~1.9 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Święta Góra (Góry Krucze)
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail