Skocznia narciarska "Krucza Skała"


Wikipedia, fot. Kleszczu

Skocznia narciarska na Kruczej Skale zlokalizowana jest na stoku Kruczej Skały w malowniczych Górach Kruczych będących częścią większego pasma górskiego, Gór Kamiennych. Warto ją zobaczyć między innymi z tegoż względu, iż jest ona jedną z zaledwie czterech tak zwanych skoczni normalnych w Polsce. Punkt konstrukcyjny skoczni mieści się na 85 metrze. W chwili obecnej skocznia musi zostać poddana przebudowie ze względu na zmiany w przepisach FIS. Tylko wówczas będzie mogła być miejscem zawodów międzynarodowych.

Omawianą skocznię wybudowano w roku 1924. W tym czasie znajdowała się ona na obszarze niemieckiej miejscowości o nazwie Ullersdorf. Po zakończeniu drugiej wojny światowej miejscowość zyskała nazwę Ulanowice. Obecnie zaś Ulanowice stanowią część Lubawki (zwane są również Podlesiem). Skocznia została wzniesiona przy ośrodku sportowym. W ośrodku owym Niemcy przygotowywali się do igrzysk olimpijskich w roku 1936. Jeśli chodzi o najważniejsze zawody, jakie się tutaj odbywały w czasie międzywojnia, można zaliczyć do nich między innymi słynne Mistrzostwa Dolnego Śląska. Polski Związek Narciarski uznał skocznię w roku 1956 jako w pełni gotową do zawodów.

Skocznia została poddana dużej modernizacji w roku 1984 i wówczas zyskała punkt K85. Kolejny remont miał miejsce w roku 1998. Wtedy też wybudowana została wieża sędziowska oraz stanowiska trenerskie, wyprofilowana została również część zeskoku. Choć istniała wówczas możliwość przesunięcia punktu K na 90 metr, nie została ona zrealizowana. Ciekawostką i jednocześnie bardzo charakterystyczną cechą omawianej skoczni jest to, iż jej rozbieg jest zlokalizowany trochę krzywo w stosunku do wspomnianego zeskoku. Z względu na to, iż nawierzchnia skocznia nie jest pokryta igelitem, skoki odbywają się tu wyłącznie w okresie zimowym.

Skocznia na Kruczej Skale kilka razy była miejscem zawodów w ramach Spartakiady Młodzieży oraz Ogólnopolskiej Olimpiady. Kolejną ciekawostką jest to, iż omawianą skocznię narciarską wykorzystywano w roku 2006 na cele programu TVP 2 "Załóż się". Zawodnicy wówczas skakali z niej na... rowerach! Jeśli zaś chodzi o tradycyjne skoki narciarskie, dotychczasowym rekordem jest odległość 96. Rekord należy do Jakuba Kota.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Rezerwat Kruczy Kamień
Rezerwat Kruczy Kamień
Lubawka (~0.4 km)
Krucza Skała
Krucza Skała
Lubawka (~0.4 km)
Zespół rezydencji opackiej w Lubawce-Ulanowicach
Zespół rezydencji opackiej w Lubawce-Ulanowicach
Lubawka (~0.5 km)
Krucza Dolina
Krucza Dolina
Lubawka (~0.9 km)
Dolina Miłości
Dolina Miłości
Lubawka (~1.7 km)
Święta Góra (Góry Krucze)
Święta Góra (Góry Krucze)
Lubawka (~1.7 km)
Kościół św. Anny
Kościół św. Anny
Lubawka (~2.1 km)
Polska Góra
Polska Góra
Lubawka (~2.5 km)
Sępia Góra
Sępia Góra
Lubawka (~2.5 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Skocznia narciarska "Krucza Skała"
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail