Ratusz


Wikipedia, fot. Platanacero

Ratusz w Lubawce znajduje się w samym centrum miasta, na Rynku (w jego bardzo klasycystycznej części). Ratusz został wzniesiony w latach 1723-1726 przez architekta Feliksa Antona Hammerschmiedta. Później jednak wiele razy obiekt został poddawany różnym przebudowom. Pierwsza z nich miała miejsce już w roku 1734, po wielkim pożarze, który strawił nie tylko ratusz, ale i całe miasto. Wówczas ratusz odbudowano w stylu klasycystycznym. Ratusz w takim kształcie, jaki możemy oglądać obecnie, został stworzony ostatecznie w roku 1862. Wówczas budowla zyskała iglicowy hełm na gotyckiej kwadratowej wieży. Sama wieża z kolei została wzniesiona w roku 1784.

Ratusz wybudowano na planie prostokąta, posiada dwie kondygnacje, pokryty jest dachem czterospadowym. Warto zwrócić uwagę między innymi na piękną kamienną figurę św. Jana Nepomucena, która umieszczona została w jednym z narożników budynku. Pomnik powstał w roku 1727. Stoi on na wyjątkowo ozdobnym postumencie. Warto wiedzieć o tym, iż w tych właśnie stronach św. Janowi Nepomucenowi wystawiono bardzo wiele przeróżnych pomników. Większość z nich stanęła na rynkach miast, a także przy rzekach i mostach, bowiem św. Jan Nepomucen jest między innymi patronem mostów, tonących, orędownikiem w czasie powodzi.

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest portal wejściowy, który ozdobiono kluczem z herbem miasta (herb Lubawki nawiązuje do dawnych powodzi). W otoczeniu ratusza znajdują się zabytkowe kamieniczki z podcieniami. Na przełomie XIX/XX wieku dokonano ich modernizacji.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Ratusz
Dane kontaktowe
Nazwa
Ratusz
Adres:
58-420 Lubawka
Plac Wolności 1
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail