Kościół Wniebowzięcia NMP


Wikipedia, fot. Platanacero

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lubawce jest kościołem rzymskokatolickim. Świątynia pod tymże wezwaniem wzmiankowana była już w roku 1292, ale kościół, który możemy obejrzeć obecnie został wzniesiony w XV wieku. Bardzo szczegółowej przebudowie poddano go w latach 1605-1615, a następnie w latach 1735-1738. Ta ostatnia przebudowa została wykonana przez Josepha Antona Jentscha, wówczas kościół zyskał nowe sklepienia oraz absydę. Kościół od początku istnienia razem z całą osadą nadane były krzeszowskim cystersom. Cystersi dzierżyli te tereny do roku 1810, tj. do chwili, kiedy nastąpiła sekularyzacja klasztoru.

Omawiany kościół Wniebowzięcia NMP znajdujący się na północny zachód od Rynku to budowla trzynawowa posiadająca wydzielone prezbiterium oraz zamykającą je absydę półkolistą. Kościół posiada oskarpowaną, kwadratową wieżę, która wyżej przechodzi w ośmiobok. Wieża zakończona jest wysokim hełmem na kolumnach. Choć obecnie możemy podziwiać typowo barokowy wystrój kościoła, to elewacje korpusu opięte przyporami świadczą o jego wcześniejszym gotyckim, średniowiecznym charakterze. Barokizacja została przeprowadzona przez krzeszowskich artystów, dlatego też można zauważyć liczne podobieństwa z krzeszowskim klasztorem.

We wnętrzu znajdują się żaglaste sklepienia nadające kościołowi jednolitego barokowego charakteru, wykonane zostały przez wspomnianego Jentscha. Piękny ołtarz został wykonany najprawdopodobniej przez snycerza Johanna Christiana Schlesingera około 1736 roku, rzeźby w ołtarzu dłuta Josepha Antona Lachela z około 1775 roku. Obraz w ołtarzu z przedstawieniem Maryi jako Wspomożycielki Wiernych został namalowany przez Felixa Antona Schefflera. Artysta ten zasłynął między innymi z pięknych malowideł ściennych w aptece i na klatce schodowej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Na uwagę zasługują także między innymi, naczynia i meble liturgiczne, chrzcielnica pochodząca z roku 1781 oraz ambona drewniana z XVII wieku. Na baldachimie mieści się figura Chrystusa Zbawcy Świata. Z kolei nad konfesjonałami znajdują się rzeźby św. Piotra i Pawła z około 1750 roku. Wiele obrazów olejnych w kościele to dzieła Schefflera. Osiem z nich wisi na filarach głównej nawy. Po stronie południowej znajdują się obrazy przedstawiające wizję św. Bernarda, św. Karola Boromeusza, wizję św. Antoniego oraz Boga karzącego Dawida. Natomiast po północnej stronie można obejrzeć obrazy przedstawiające św. Benedykta, Archanioła Rafała, św. Judę Tadeusza oraz Ukrzyżowanie.

Najprawdopodobniej ten sam twórca wykonał inne obrazy takie jak obrazy przedstawiające św. Barbarę, św. Jadwigę oraz Maryję z Dzieciątkiem i św. Dominikiem. Będąc w temacie obrazów, warto wspomnieć o dość niezwykłym i rzadkim przedstawieniu wyłowienia zwłok św. Jana Nepomucena z rzeki Wełtawy. Na obrazie widać panoramę Pragi. Zaraz przed świątynią znajduje się kolumna, na której ustawiono figurę św. Barbary wykonaną w XVIII wieku.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Ratusz
Ratusz
Lubawka (~0.1 km)
Zabytkowe kamienice w Rynku
Zabytkowe kamienice w Rynku
Lubawka (~0.1 km)
Kościół św. Anny
Kościół św. Anny
Lubawka (~0.3 km)
Nieczynny basen pływacki
Nieczynny basen pływacki
Lubawka (~0.8 km)
Święta Góra (Góry Krucze)
Święta Góra (Góry Krucze)
Lubawka (~0.9 km)
Pustelnia
Pustelnia
Lubawka (~2.1 km)
Rezerwat Kruczy Kamień
Rezerwat Kruczy Kamień
Lubawka (~2.1 km)
Zespół rezydencji opackiej w Lubawce-Ulanowicach
Zespół rezydencji opackiej w Lubawce-Ulanowicach
Lubawka (~2.6 km)
Skocznia narciarska
Skocznia narciarska "Krucza Skała"
Lubawka (~2.6 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Kościół Wniebowzięcia NMP
Dane kontaktowe
Nazwa
Kościół Wniebowzięcia NMP
Adres:
58-420 Lubawka
pl. Jana Pawła II
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2019 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail