Park Zdrojowy


Wikipedia, fot. Olerys

Park Zdrojowy w Dusznikach-Zdroju jest miejscem zupełnie wyjątkowym zarówno pod względem przyrodniczym jak i pod względem znajdujących się tam licznych zabytków i atrakcji. Będąc w Dusznikach koniecznie zatem park ten należy odwiedzić. Park znajduje się około jednego kilometra na południowy wschód od dusznickiego rynku. Duszniki jako uzdrowisko zaczęły prężnie rozwijać się w drugiej połowie XVIII wieku, wówczas też powoli, ale konsekwentnie zaczął powstawać Park Zdrojowy w niedalekiej odległości od źródeł z leczniczą wodą, zaczęła tworzyć się również zabudowa uzdrowiskowa. W początkach swojego istnienia park był bardzo regularnym założeniem, posiadał liczne promenady oraz place wypoczynkowe. Został poszerzony końcem XIX wieku. Obecnie dusznicki park ma powierzchnię 5,4 hektara. Centralna część parku ma geometryczny charakter, bardziej naturalną, nieco dziką formę parku możemy obejrzeć na jego obrzeżach.

Park został wpisany do rejestru zabytków w roku 1986. Jego właścicielem jest Gmina Duszniki-Zdrój, zaś zarządza nim Zespół Uzdrowisk Kłodzkich S.A. Założenie parkowe z miastem łączy wspaniała, wyjątkowo malownicza aleja wysadzana w XIX wieku klonami i lipami (niewielka domieszka jesionu, olszy, kasztanowca) ma ona długość 700 metrów. Park Zdrojowy od strony zachodniej ograniczony jest ulicą Zieloną, od wschodu ulicą Wojska Polskiego, od strony północnej ogranicza go ulica Zdrojowa, zaś od południa ulica Parkowa.

Jak już było wspomniane, park jest bardzo atrakcyjnym miejscem pod względem przyrodniczym, głównie z tego powodu, iż jego roślinność jest mocno zróżnicowana. Znajdziemy tu liczne bardzo stare drzewa posiadające status pomników przyrody, w parku rośnie 12 gatunków drzew iglastych i 20 gatunków drzew liściastych (gatunki rodzime i obce), liczne krzewy, kwiaty, które poprzycinane są w rozmaite wzory i kształty. Spotkamy tu między innymi cisy, graby, lipy (szerokolistne oraz drobnolistne), różne gatunki klonów, olsze, kasztanowce, świerki, brzozy, dęby szypułkowe, tulipanowce amerykańskie, jałowce, żywotniki.

Będąc w Parku Zdrojowym warto zwrócić uwagę na tak zwane Drzewka Przyjaźni. Znajdują się one tuż obok Dworku Chopina, każde drzewko zasadzone zostało dla miasta partnerskiego Dusznik-Zdroju. Obecnie Duszniki posiadają dziewięć miast partnerskich. Pięć drzewek należy do pięciu różnych czeskich miast, dwóch niemieckich, jednego polskiego oraz jednego francuskiego. Przy każdym drzewku znajduje się tablica pamiątkowa z dokładnym opisem.

Wyjątkowo ciekawym, przyciągającym wzrok fragmentem parku jest tak zwany ogród fenologiczny. Rośliny w tymże ogrodzie zostały podzielone wedle tego, kiedy kwitną. Dzięki temu możemy obserwować wyraźne "cztery pory roku". Można obejrzeć tu między innymi leszczynę, pierwiosnki, krokusy i konwalie, forsycje, azalie, lilaki i wiele innych. Ogród ten także mieści się niedaleko wspomnianego Dworku. Jest to miejsce bardzo charakterystyczne także z tego względu, iż znajdują się tam wielkie rzeźby szyszek (świerkowej oraz sosnowej), żołędzia, strąka oraz kasztana wykonane z drewna.

Park Zdrojowy, jak było już wspomniane, jest miejscem bogatym w zabytki i atrakcje takie jak między innymi Domek Chopina wzniesiony w latach 1802-1805. Właśnie w tym miejscu w roku 1826 zagrał charytatywny koncert sam Fryderyk Chopin (stąd nazwa obiektu). Tutaj też corocznie odbywa się słynny Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. Niedaleko obiektu stoją pomniki poświęcone Chopinowi. Dworek można zwiedzać za symboliczną złotówkę od godziny 10.00 do 18.00 (w weekendy do 16.00).

Spacerując po Parku warto zwrócić uwagę na Pijalnię Wód Mineralnych wybudowaną w XIX wieku. Znajdują się tu źródła "Pieniawy Chopina" i Jana Kazimierza. Przy pijalni mieści się również Muszla Koncertowa, oblegana szczególnie w okresie letnim, gdyż odbywają się tu liczne imprezy. Pijalnia czynna jest od 7.00 do 19. 00 (w weekendy od 7.20 do 18.00).

Kolejną atrakcją jest kalendarz kwiatowy. Jest on o tyle ciekawy, iż każdego dnia widnieje na nim ułożona z roślin aktualna data (nad datą napis Duszniki Zdrój). Jeszcze jedna ciekawa atrakcja to Kolorowa Fontanna. Jest ona jedną z najstarszych, tego typu. Już w roku 1905 była niezwykle popularna. Wspaniałe pokazy fontanny odbywają się zawsze wieczorami po godzinie 21 wiosną, latem i jesienią.

Jeśli nie chcemy poruszać się po parku chaotycznie, możemy udać się na wycieczkę specjalnie wyznaczoną ścieżką. Rozpoczyna się ona przy ulicy Zdrojowej, gdzie wchodzimy na mozaikę przedstawiającą herb miasta. Wchodząc do parku dojrzymy stację meteorologiczną z barometrem po prawej stronie i dwa pomniki przyrody - lipę i buk. Idąc dalej przed sobą zobaczymy wspominany już kilka razy Dworek Chopina pełniący rolę Teatru Zdrojowego, obok ogród fenologiczny i pomniki kompozytora. Tu warto zatrzymać się na dłużej. Następnie możemy obejrzeć kalendarz kwiatowy. Następnym punktem "na trasie" będzie Pijalnia Wód Mineralnych, gdzie warto skosztować wspaniałej, leczniczej wody, zwłaszcza w upalny dzień. Po drodze możemy podziwiać piękne kwiaty i krzewy, a także dwie niewielkie fontanny. Docieramy do miejsca, gdzie park jest ukształtowany bardziej naturalnie. Mieści się tu Kolorowa Fontanna. Niebawem dojdziemy do granicy parku. Możemy wrócić tą samą drogą. Oczywiście w parku jest jeszcze całe mnóstwo innych atrakcji, a w dowolnym momencie możemy usiąść na ławeczce i odpocząć.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Pijalnia Wód Mineralnych
Pijalnia Wód Mineralnych
Duszniki Zrój (~0 km)
Źródło „Pieniawa Chopina”
Źródło „Pieniawa Chopina”
Duszniki Zrój (~0.1 km)
Muszla koncertowa
Muszla koncertowa
Duszniki Zrój (~0.1 km)
Klomb kwiatowy
Klomb kwiatowy
Duszniki Zrój (~0.1 km)
Teatr Zdrojowy im. Fryderyka Chopina
Teatr Zdrojowy im. Fryderyka Chopina
Duszniki Zrój (~0.1 km)
Dworek Duszniki Zdrój
Dworek Duszniki Zdrój
Duszniki Zdrój (~0.1 km)
Stacja meteorologiczna w Parku Zdrojowym
Stacja meteorologiczna w Parku Zdrojowym
Duszniki Zrój (~0.1 km)
Obelisk z popiersiem Chopina
Obelisk z popiersiem Chopina
Duszniki Zrój (~0.1 km)
Park Rekreacyjno-Wypoczynkowy
Park Rekreacyjno-Wypoczynkowy "Zielony Staw" im. Paula Denglera
Duszniki Zrój (~0.2 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Park Zdrojowy
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail