Kościół śś. Piotra i Pawła


Wikipedia, fot. Aniceta

Kościół śś. Piotra i Pawła mieszczący się przy ulicy Kłodzkiej powstał w XVIII wieku. Pierwsza parafia w miejscowości powstała jednak już w pierwszej połowie XIV wieku. Już z roku 1346 pochodzą pierwsze informacje na temat kościoła, w którym mieścił się ołtarz św. Katarzyny. W miejscu tego drewnianego kościółka wzniesiono murowany kościół w XVI wieku. Prezbiterium tegoż kościoła jest obecnie kaplicą południowo-wschodnią dzisiejszej świątyni. Początkiem XVII wieku kościół w dużej mierze został strawiony przez pożar, odbudowano go dopiero w roku 1629. Kilka lat wcześniej zaś przeszedł on w ręce katolików (wcześniej odbywały się w nim nabożeństwa protestanckie). W roku 1708 postanowiono przebudować kościół ze względu na jego zły stan techniczny. Kamień węgielny pod budowę omawianego kościoła śś. Piotra i Pawła został położony w roku 1708.

Budowa świątyni wedle projektu architekta Lorenza Meysera pochodzącego z Kłodzka dobiegła końca w roku 1730. Stworzył on projekt budowli w stylu barokowym. Niedługo później, bo w roku 1771 przebudowano sklepienie prezbiterium, a w 1780 roku stworzono chór muzyczny, powstały wówczas także piękne polichromie malarza Grunda z Dusznik-Zdroju. Obecna dzwonnica została wzniesiona w 1816 roku, rok później wybudowano północną kaplicę. Tragicznym dla świątyni rokiem był rok 1844, kiedy to w wyniku ogromnego pożaru w Dusznikach spaliły się dachy, a także runęło sklepienie wieży kościelnej.

Ciekawostką jest, iż 5 lipca 1955 roku w omawianym kościele Mszę Świętą odprawił przyszły papież, będący wówczas księdzem, Karol Wojtyła. Na dużą uwagę zasługuje bardzo piękne wnętrze oraz wyposażenie świątyni. Główny ołtarz w stylu barokowym stworzony został przez Kosslera około 1730 roku. W ołtarzu tym znajduje się obraz Pożegnanie Apostołów Piotra i Pawła pędzla Piotra Brandla. Inne ołtarze w kościele powstały w latach 1720, 1725 oraz 1780. Najcenniejszym z ołtarzy jest ołtarz Czternastu Wspomożycieli ze wspaniałymi figurami, których autorem także jest prawdopodobnie wspomniany Kossler. Warto zwrócić uwagę na interesującą ambonę wykonaną w roku 1730, stworzoną na kształt wieloryba z otwartą paszczą. I tutaj najprawdopodobniej autorem był Kossler. Budowę ambony zlecił ówczesny proboszcz Heinel. Ważnym zabytkiem jest chrzcielnica renesansowa pochodząca z roku 1560, ozdobiona ornamentem. Ponadto w świątyni mieści się mnóstwo obrazów barokowych oraz rzeźb zarówno z XVIII jak i XIX wieku.

Na parafialnym dziedzińcu w ostatnią sobotę czerwca każdego roku Zespół Parafialny Caritas organizuje Jarmark Św. Apostołów Piotra i Pawła, który jest odpowiednikiem słynnych odpustów. W czasie jarmarku odbywają się liczne konkursy dla dzieci, a poza drobnymi upominkami można kupić także jedzenie w punktach gastronomicznych oraz posłuchać muzyki.

W kościele śś. Piotra i Pawła Msze Święte odbywają się w godzinach 7.00, 8.30, 11.00, 12.30 i 18.00 w czasie letnim, natomiast w czasie zimowym w godzinach 8.30, 11.00, 12.30, 17.00.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Pręgierz
Pręgierz
Duszniki Zrój (~0.2 km)
Figura wotywna Matki Bożej z Dzieciątkiem
Figura wotywna Matki Bożej z Dzieciątkiem
Duszniki Zrój (~0.2 km)
Zabytkowe domy na Rynku
Zabytkowe domy na Rynku
Duszniki Zrój (~0.2 km)
Budynek Poczty
Budynek Poczty
Duszniki Zrój (~0.2 km)
Ratusz
Ratusz
Duszniki Zrój (~0.2 km)
Kościół MB Różańcowej
Kościół MB Różańcowej
Duszniki Zrój (~0.2 km)
Muzeum Papiernictwa
Muzeum Papiernictwa
Duszniki-Zdrój (~0.2 km)
Pomnik pamięci Ludwika Zamenhofa
Pomnik pamięci Ludwika Zamenhofa
Duszniki Zrój (~0.4 km)
Kaplica pustelnika
Kaplica pustelnika
Duszniki Zrój (~0.5 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Kościół śś. Piotra i Pawła
Dane kontaktowe
Nazwa
Kościół śś. Piotra i Pawła
Adres:
57-340 Duszniki-Zdrój
Kłodzka 15
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail