Figura św. Jana Nepomucena

Figura św. Jana Nepomucena znajduje się na rynku dzierżoniowskim. Jest to pomnik wykonany z piaskowca, bardzo prosty w wyrazie. Postać Nepomucena w szatach liturgicznych trzymającego krzyż i patrzącego w jego stronę umieszczona została na postumencie. Pomnik został otoczony balustradą ażurową.

Twórcą owego pomnika był niejaki Jan Krzysztof Hempel. Choć nie należał on do szczególnie zdolnych twórców, a i sama figura w swym wykonaniu nie jest wyjątkowa, warto się przy niej zatrzymać, warto także poznać jej bardzo ciekawą historię. Historia ta bowiem jest różna od historii wszystkich innych pomników św. Jana Nepomucena w tym regionie. Przede wszystkim należy zacząć od tego, kim był św. Jan Nepomucen.

Jan Nepomucen był czeskim duchownym żyjącym w latach 1350-1393. Na rozkaz króla Wacława IV Luksemburczyka uwięziono go, torturowano, a następnie jego ciało wrzucono do Wełtawy, rzekomo z tego powodu, iż nie chciał on zdradzić tajemnicy spowiedzi (król podejrzewał swoją żonę o niewierność, a ta spowiadała się u Nepomucena). Świętym Jan Nepomucen został w roku 1721, choć już wcześniej jego postać była otoczona czcią. Stał się on też patronem strzegącym od powodzi, dlatego też jego pomniki można spotkać w takich miejscach jak mosty czy rynki miast, wszędzie tam, gdzie występuje prawdopodobieństwo zagrożenia powodziowego. Figur św. Jana Nepomucena w Sudetach jest kilkaset i wszystkie postawione zostały jako ochrona przed powodzią. Jednak historia omawianej figury jest zupełnie inna.

Pomnik został stworzony, bowiem taki był wyrok sądu. Za ów pomnik w całości miał zapłacić niejaki Siegfried, będący rzeźnikiem i luteraninem. Kara taka spotkała go za obrazę uczuć religijnych i bluźnierstwo, którego miał dokonać pod wpływem alkoholu w gospodzie Pod Czerwonym Jeleniem, opowiadając niesmaczną historię na temat Nepomucena. Pomnik stanął przy wspomnianej gospodzie w roku 1733. W tylnej części cokołu umieszczony został napis:

”Język św. Jana Nepomucena chwali i chroni tych, którzy go pobożnie wysławiają, lecz gardzi wrogami, którzy go na wzgardę wystawiają, o czym świadczy niniejsza statua”

Pomnik św. Jana Nepomucena stał na swoim miejscu do roku 1911. Wówczas dzierżoniowscy luteranie postanowili wystawić tuż obok pomnik Marcina Lutra. Z tego powodu zawiązał się mocny konflikt pomiędzy luteranami a katolikami. Katolicy nie życzyli sobie kolejnego pomnika na rynku, a wobec tego luteranie zażądali usunięcia tego obecnego. W końcu pomnik Nepomucena przeniesiono niedaleko kościoła św. Trójcy, gdzie stał przed następne 91 lat. W roku 2002 wrócił na Rynek (około 30 metrów od pierwotnego miejsca). Pomnik otoczono łańcuchem stalowym wspierającym się na żeliwnych słupkach.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Sukiennice
Sukiennice
Dzierżoniów (~0 km)
Ratusz
Ratusz
Dzierżoniów (~0 km)
Kamienica Kellnera
Kamienica Kellnera
Dzierżoniów (~0.1 km)
Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP
Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP
Dzierżoniów (~0.2 km)
Zespół klasztorny augustianów
Zespół klasztorny augustianów
Dzierżoniów (~0.2 km)
Kościół św. Jerzego
Kościół św. Jerzego
Dzierżoniów (~0.2 km)
Miejska wieża ciśnień (1935 rok)
Miejska wieża ciśnień (1935 rok)
Dzierżoniów (~0.2 km)
Synagoga
Synagoga
Dzierżoniów (~0.2 km)
Kościół MB Królowej Polski
Kościół MB Królowej Polski
Dzierżoniów (~0.2 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Figura św. Jana Nepomucena
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail