Dwór Sierakowskich


Wikipedia, fot. Gdaniec

Dwór Sierakowskich, którego nazwa pochodzi od jednego z jego właścicieli, jest jednym z najstarszych budynków w mieście. Dwór ten wybudowano prawdopodobnie w 1714 roku jako dwór letniskowy. Widnieje on bowiem na mapie Sopotu z tegoż roku, której autorem jest Johann Caspar Schirschmitt. W tym czasie dwór był własnością Andreasa Borkmana (burmistrza gdańskiego) i stanowił część tzw. Dworu Francuskiego. W XVIII wieku dwór zmieniał swoich właścicieli stosunkowo często. Obecnie dwór który możemy oglądać ma innych charakter aniżeli pierwotnie, co jest wynikiem niejednej przebudowy oraz odbudowy.

W roku 1738 dwór został przejęty przez Gotfryda Dehna, który też dokonał jego odbudowy. W roku 1761 dwór stał się własnością Mateusza Szawelskiego, kapitana i wójta oliwskiego. W roku 1782 posiadłość została sprzedana Karolowi Burskiemu, a w 1793 nabył ją Fitch, dworski radca. Hrabia Kajetan Sierakowski nabył dworek w roku 1797 i nadał mu wygląd bardzo zbliżony do tego, jaki możemy podziwiać obecnie. Choć Sierakowscy nie byli zbyt długo w posiadaniu dworu, właśnie ze względu na nadanie mu przez nich takiego, a nie innego charakteru, dwór został nazwany Dworkiem Sierakowskich dla upamiętnienia ich nazwiska.

Dwór po przebudowie dokonanej przez Kajetana Sierakowskiego stał się typowym klasycystycznym polskim dworem. Sierakowski stworzył również piękny ogród wokół domu. Na klasycystyczny styl wskazują między innymi konstrukcja parterowa oraz portyk z tympanonem. Dwór jest murowaną budowlą, wzniesioną na rzucie prostokąta (ma wymiary 17x9 m), posiada skrzydła alkierzowe cofnięte względem frontu obiektu, nakryty został dachem czterospadowym. Do dnia dzisiejszego przetrwał oryginalny układ pomieszczeń. Choć po drugiej wojnie światowej dworek uległ pewnym zniszczeniom, przetrwało wiele pierwotnych elementów wyposażenia jak między innymi drzwi dwuskrzydłowe, sztukaterie i metalowe okucia, rozeta, malowidło znajdujące się na suficie, oryginalne piece kaflowe pochodzące z około 1800 roku.

Hrabia Sierakowski podarował dworek swojej drugiej żonie Helenie Dzieduszyckiej w roku 1805 z przeznaczeniem na letnią rezydencję. Ciekawostką jest, że syn hrabiego z pierwszego małżeństwa Antoni (jego matka wcześnie zmarła) przyjaźnił się z samym Fryderykiem Chopinem, którego zaprosił do posiadłości ojca na kilka dni w czasie lata. W roku 1814 Sierakowscy sprzedali dwór Danielowi Gotthelfowi Frantziusowi, kupcowi z Gdańska. I ta właśnie rodzina w dworku pozostała najdłużej, bo aż do 1904 roku, kiedy nabył go niejaki Frierdrich Otto pochodzący z Berlina. Postanowił on wynajmować obiekt i tak, mieszkał w nim między innymi Richard Kohnke (zaprojektował on Grand Hotel). Zaraz przed wybuchem pierwszej wojny światowej dwór zamierzał nabyć na cele muzealne (dla Muzeum Kaszubsko-Pomorskiego) Aleksander Majkowski, ale wojna pokrzyżowała te plany. Po zakończeniu wojny ostatnimi właścicielami dworu byli państwo Kreis. W roku 1945 dworek stał się własnością Miasta Sopotu. Wówczas przekazano go na cele mieszkalne dla trzech rodzin.

Obecnie zaś, od roku 1974, Dworek Sierakowskich stanowi siedzibę dla Towarzystwa Przyjaciół Sopotu. Zasługi wspomnianego Towarzystwa dla dworu są nieocenione, bowiem to dzięki niemu dwór odrestaurowano przywracając mu dawny blask. Od tego czasu jest on wyjątkowym ośrodkiem życia kulturalnego Sopotu. Od chwili przejęcia przez Towarzystwo Przyjaciół Sopotu w Dworku Sierakowskich odbywają się nieprzerwanie i regularne liczne wystawy, spotkania autorskie, koncerty, odczyty. Towarzystwo organizuje raz w miesiącu tak zwany "Teatr przy Stole", kiedy to przez aktorów odczytywane są sztuki teatralne. Innym ciekawym wydarzeniem są Czwartkowe Wieczory Muzyczne.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Ulica Bohaterów Monte Cassino
Ulica Bohaterów Monte Cassino
Sopot (~0.2 km)
Kościół Garnizonowy św. Jerzego
Kościół Garnizonowy św. Jerzego
Sopot (~0.2 km)
Krzywy Domek
Krzywy Domek
Sopot (~0.2 km)
Dwór Hiszpański
Dwór Hiszpański
Sopot (~0.3 km)
Fontanna Jasia Rybaka
Fontanna Jasia Rybaka
Sopot (~0.3 km)
Kaplica Wniebowzięcia NMP
Kaplica Wniebowzięcia NMP
Sopot (~0.3 km)
Zespół sądowo-więzienny
Zespół sądowo-więzienny
Sopot (~0.4 km)
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie
Sopot (~0.4 km)
Dom Zdrojowy
Dom Zdrojowy
Sopot (~0.4 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Dwór Sierakowskich
Dane kontaktowe
Nazwa
Dwór Sierakowskich
Adres:

Czyżewskiego 12
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2019 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail