Dwór Hiszpański


Wikipedia, fot. Andrzej O

Dwór Hiszpański, zwany także Dworem II, który możemy obejrzeć obecnie został wzniesiony (a raczej odbudowany) w latach 40. XVIII wieku jako budowla murowano-szachulcowa. Historia tegoż dworu rozpoczyna się jednak znacznie wcześniej, bowiem już w połowie XVI wieku. Piękny, okazały obiekt wzniesiono na zlecenie jednego z najbardziej bogatych rodów patrycjatu gdańskiego i służył on początkowo jako letnia rezydencja. Do dworu wówczas wiodła malownicza lipowa aleja. Niestety została ona wycięta w roku 1820, kiedy budowano drogę.

Co ciekawe, dwór po raz pierwszy na mapie Sopotu pojawia się w roku 1634, czyli niemal wiek po jego wzniesieniu. O ile nie ma całkowitej pewności co do jego pierwszych właścicieli, o tyle z całą pewnością od 1594 roku właścicielem dworu był Jakub Kleefeld. Nazwisko to znane było głównie za sprawą jego ojca, burmistrza gdańskiego Georga Kleefelda, który wdał się w poważny konflikt z królem Zygmuntem II Augustem w wyniku czego rok czasu spędził w więzieniu.

Po Kleefeldzie właścicielem Dworu Hiszpańskiego stał się Hans Rogge. Końcem XVII wieku dwór był własnością rodu Uphagenów, a dalej rodów takich jak von der Linde, Giesebrecht, Schumann - wszyscy oni byli znanymi i cenionymi rodami patrycjuszowskimi. Jeśli chodzi o samą nazwę dworu, nikt nie wie skąd ona pochodzi, ponieważ rezydencji tej nie zamieszkiwał nigdy żaden Hiszpan, ani też nie przebywał tu na żadnych innych warunkach.

Choć nie ma co do tego całkowitej pewności, najprawdopodobniej po 1673 roku obszar, wówczas o powierzchni około 36 hektarów, na którym znajduje się dwór został podzielony. W roku 1733 obiekt uległ niemal całkowitemu spaleniu w czasie, gdy Rosjanie oblegali Gdańsk. I jak już było wspomniane, wzniesiono później obecną budowlę na przyziemiach pierwszej. Dwór Hiszpański ponownie zaczęto wykorzystywać jako rezydencję letniskową. Został on odbudowany przez rodzinę Rexinów, potem był własnością hrabiego Przebendowskiego (właściciela innych dziesięciu dworów w Sopocie).

Po czasach rozbiorów dwór zaczął pełnić rolę Urzędu Rentowego, zaś od 1850 do 1871 znajdowała się w nim poczta. Od 1880 do 1903 roku mieścił prywatną szkołę dla chłopców. W końcu wynajęto go na mieszkania prywatne. W latach 70. ubiegłego wieku istniały plany wyburzenia dworu ze względu na jego zły stan techniczny. Na szczęście dzięki zaangażowaniu prof. Jerzego Stankiewicza nie doszło do tego i od 1979 do 1981 roku dwór był rekonstruowany, a w roku 1981 wpisano go do rejestru zabytków. Kolejny remont dworu miał miejsce w roku 2006. Jakiś czas znajdowała się tam restauracja z winiarnią o nazwie Zielony Dwór, a także restauracja włoska o nazwie Donna Marzia Cucina Toscana.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Dwór Hiszpański
Dane kontaktowe
Nazwa
Dwór Hiszpański
Adres:

al. Niepodległości 781
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2019 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail