Willa Herbstów


Wikipedia, fot. Rafał Peplinski

Willa Herbstów została stworzona w roku 1896 w wyniku rozbudowy dotychczasowego domu letniskowego Johannesa Icka. Dom ten zaś wybudowano w roku 1878. Rodzina Herbstów była niemiecką rodziną fabrykancką trudniącą się przemysłem włókienniczym. Pochodziła z Łodzi, dlatego też początkowo (do zakończenia pierwszej wojny światowej) Herbstowie wykorzystywali rozbudowaną willę wyłącznie w sezonie letnim, dopiero później zamieszkali tam na stałe. Edward Herbst był bardzo znanym społecznikiem i filantropem, który zasłużył się sopockiej społeczności. Dzięki jego pieniądzom wybudowano między innymi hotel Werminghoff w roku 1897, który stał w Sopocie do roku 1951 (w 1945 uszkodzony w czasie działań wojennych, a następnie rozebrany). Herbst był także fundatorem trzech dzwonów do kościoła Gwiazdy Morza. Miasto, chcąc uhonorować swojego dobroczyńcę, nazwało obecną ulicę Kopernika jego imieniem.

Edward Herbst umarł w roku 1921, ale jego rodzina mieszkała w omawianej rezydencji do roku 1939, kiedy zmarła jego żona. Już w roku 1939 willę przejęły władze niemieckie, po czym urządziły tam szpital wojskowy. Willa doznała dużych zniszczeń w roku 1945, a odbudowano ją dopiero w roku 1955 i zmieniono na dom wielorodzinny. Niestety w czasie odbudowy willa utraciła swój pierwotny wygląd i charakter.

Park, który otacza willę był wcześniej prywatnym parkiem Herbstów, ale po urządzeniu rezydencji na mieszkania, stał się on dostępny dla wszystkich. W oficynie wybudowanej w roku 1896 zorganizowano przedszkole, a w budynku dawnych stajni pochodzącym z 1906 roku przez wiele lat mieściła się Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego "Baltskór". Za czasów Herbsta willę odwiedzało wiele znakomitych osobistości jak między innymi Wojciech Kossak czy sam Wilhelm Hohenzollern.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Willa Herbstów
Dane kontaktowe
Nazwa
Willa Herbstów
Adres:

Kościuszki 29
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2019 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail