Hipodrom Sopot


fot. Wikipedia

Hipodrom sopocki mieszczący się przy ulicy Polnej zaczął powstawać końcem XIX wieku. Dokładnie w roku 1897 powstały tory wyścigów i zaczęto przystosowywać teren, roku później powstały drewniane trybuny dla publiczności, hala totalizatora. Trybuny te do teraz są czynne. W roku 1921 wzniesiono drewniany budynek wagi, a w roku 1935 zbudowano drewniane kasy totalizatora oraz stajnię.

Historia tego miejsca rozpoczyna się jednak jeszcze wcześniej, bowiem już w latach 70. XIX wieku, kiedy teren hipodromu wykorzystywała kadra pułku czarnych huzarów z Wrzeszcza organizując tu biegi myśliwskie. Z kolei we wspomnianym roku 1898 rozpoczęły się tu regularne gonitwy konne płaskie oraz przeszkodowe . Był to tor sezonowy i na gonitwy konie przywożono.

W czasie międzywojnia sopocki tor należał do jednej z większych atrakcji miasta. Wówczas Sopot znajdował się jeszcze na obszarze Wolnego Miasta Gdańska. Tor był popularny na skalę europejską, ponieważ miały tu miejsce międzynarodowe zawody hippiczne, a także liczne klasyczne wspomniane już gonitwy przeszkodowe i płaskie. Tor ten był bardzo popularny i lubiany także z tego powodu, iż umieszczono go w niesamowicie malowniczym zakątku Sopotu, a poza tym posiadał świetną bieżnię. Zaledwie około 400 metrów od hipodromu znajduje się nadmorska plaża (od północy), zaś patrząc w stronę południową można podziwiać zalesione morenowe wzgórza. Siedząc natomiast na trybunach można obejrzeć widoki na Zatokę Gdańską.

Tor w Sopocie zawiesił swoją działalność w chwili wybuchu drugiej wojny światowej. Kiedy wojna dobiegła końca, tor do 1946 roku stanowił bazę dla koni, które sprowadzane były tu w ramach programu UNRRA (United Nations Relief and Rehabilitation Administration) czyli programu Administracja Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy i Odbudowy. Organizacja ta została powołana w roku 1943, a jej zadaniem było niesienie pomocy w krajach, które zostały dotknięte przez wojnę. Wyścigi konne wznowiono na torze w roku 1947. Ich inicjatorem były Państwowe Tory Wyścigów Konnych w Warszawie. Nadal były one sezonowe i trwały w sezonie około 12 dni.

Dopiero w roku 1970 zdecydowano się rozszerzyć działalność i tym sposobem zaczęto organizować imprezy jeździeckie. Od roku 1983 sopocki tor zaczęto przystosowywać do pełnienia roli ośrodka treningowego koni. W roku 1991 powstała spółka Hipodrom Sopot. W roku 1999 Gmina Miasta Sopotu wykupiła 100proc. udziałów w Spółce.

Obecnie Hipodrom w Sopocie uznawany jest za jeden z najbardziej nowoczesnych ośrodków jeździeckich na terenie kraju. Na zaplecze treningowe składają się dwie starsze hale ujeżdżeniowe oraz cztery nowe. W nowych stajniach jest przeszło 180 boksów. Funkcjonują tu trzy szkółki jazdy konnej. Często organizuje się zawody jeździeckie i wyścigi różnego typu. Ponadto Hipodrom w tej chwili jest miejscem organizowania licznych imprez takich jak wystawy, pokazy, koncerty. W kompleksie mieszczą się również pokoje gościnne, sala konferencyjna, sale cateringowe.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zespół pałacowo-parkowy „Stawowie”
Zespół pałacowo-parkowy „Stawowie”
Sopot (~0.7 km)
Willa Hestia
Willa Hestia
Sopot (~1.4 km)
Willa Herbstów
Willa Herbstów
Sopot (~1.5 km)
Willa Marszałka
Willa Marszałka
Sopot (~1.5 km)
Wąwóz Potoku Elizy
Wąwóz Potoku Elizy
Sopot (~1.6 km)
Willa Claaszena (Muzeum Sopotu)
Willa Claaszena (Muzeum Sopotu)
Sopot (~1.6 km)
Muzeum Sopotu
Muzeum Sopotu
Sopot (~1.6 km)
Sanatorium Oestsee
Sanatorium Oestsee
Sopot (~1.6 km)
Ratusz
Ratusz
Sopot (~1.6 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Hipodrom Sopot
Dane kontaktowe
Nazwa
HIPODROM SOPOT Sp. z o. o
Adres:
81-745 Sopot
Polna 1
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2021 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail