Opera Leśna


Wikipedia, fot. Thorsten Drewes

Opera Leśna jest jednym z bardziej znanych i rozpoznawalnych miejsc w całym Sopocie. Jest to wspaniały amfiteatr leśny liczący powierzchnię 4 hektarów. Opera Leśna znajdująca się na granicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego została otwarta w roku 1909. Szczególnie w czasie międzywojnia była bardzo popularna za sprawą organizowanych tam Festiwali Wagnerowskich, a później zyskała rozgłos dzięki licznym międzynarodowym festiwalom piosenki.

Co roku odbywa się tutaj Sopot Top of the Top Festiwal (nazwa wprowadzona w 2012 roku), który najpierw znany był pod nazwą Międzynarodowy Festiwal Piosenki, później na krótko jako Międzynarodowy Festiwal Interwizji i ponownie pod pierwszą nazwą organizowany był do 1992 roku, a następnie jako po prostu Sopot Festiwal. Poza tym słynnym festiwalem, na scenie mają miejsce liczne koncerty bluesowe, rockowe oraz muzyki poważnej. Organizowane są tu także między innymi pokazy mody. Kolejnym znanym festiwalem jest TOPtrendy.

Cechami charakterystycznymi Opery Leśnej jest przede wszystkim wspaniałe położenie jak i doskonała akustyka. Na widowni może zasiąść do 4400 osób. Na scenie z kolei zmieści się nawet 100-osobowa orkiestra. Scena ma powierzchnię 536 metrów kw. i długość 50 metrów.

Pierwszym przedstawieniem w Operze Leśnej była opera o nazwie Obóz nocny w Grenadzie, która odbyła się 11 sierpnia 1909 roku. Do wybuchu drugiej wojny światowej scena amfiteatru wykorzystywana była do prezentowania wybitnych dzieł o dużej wartości artystycznej, jednak pomiędzy 1939 a 1943 rokiem jakość programu pozostawiała wiele do życzenia. W Operze Leśnej odbywały się zloty Hitlerjugend i tym podobnych organizacji nazistowskich. Od chwili zakończenia wojny aż do 1961 roku Opera Leśna nie była często wykorzystywana.

W roku 1964 Operę Leśną poddano dużej przebudowie. Zyskała ona wówczas plastikowy dach, który zakrył nie tylko scenę, ale także widownię. Ponownie zaczęto aktywnie prezentować wspaniałe dzieła i miało to miejsce aż do 1981 roku, kiedy obiekt został zamknięty ze względu na sytuację polityczną Polski. Operę Leśną otwarto ponownie w 1984 roku. W roku 1997 oddano do użytku salę koncertową, dzięki czemu koncerty mogą się odbywać nawet w czasie niepogody i w miesiącach zimowych. Widownia może pomieścić 300 osób. Na scenie w sali koncertowej pojawiło się wiele znanych gwiazd i zespołów jak między innymi Kombi, Elektryczne Gitary, T. Love czy Michał Bajor.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Łysa Góra
Łysa Góra
Sopot (~0.4 km)
Pomnik Wojenny
Pomnik Wojenny
Sopot (~0.4 km)
Morskie Oko
Morskie Oko
Sopot (~0.4 km)
Szlak Dzików
Szlak Dzików
Sopot (~0.6 km)
Pomnik Adama Mickiewicza
Pomnik Adama Mickiewicza
Sopot (~0.7 km)
Szlak Saren
Szlak Saren
Sopot (~0.7 km)
Cmentarz żydowski
Cmentarz żydowski
Sopot (~0.7 km)
Trójmiejski Park Krajobrazowy
Trójmiejski Park Krajobrazowy
Sopot (~0.8 km)
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
Sopot (~0.8 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Opera Leśna
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail