Willa Claaszena (Muzeum Sopotu)

Muzeum Sopotu położone tuż przy plaży znajduje się w interesującym i bardzo charakterystycznym zabytkowym budynku zwanym Willą Claaszena. Ów Ernst August Claaszen był dobrze znanym w okolicy gdańskim kupcem, a poza tym konsulem amerykańskim i brokerem ubezpieczeniowym. Z zamiłowania zaś był kolekcjonerem dzieł sztuki i antyków. Szczególnym zainteresowaniem darzył gdańską kulturę i sztukę. Rodzina Claaszen była zamożną rodziną należącą do średniej klasy, która od pokoleń była właścicielem wielu mieszczańskich domów w Gdańsku.

Claaszen zakupił ziemię pod budowę willi w roku 1902, zaś sam obiekt wzniesiony został w latach 1903-1904. Autorem projektu willi był architekt Walter Schulz. Jest to budowla czterokondygnacyjna w stylu romantycznym. Środkiem posesji Claaszena poprowadzono ulicę nazwaną Renststrasse. W roku 1924 właściciel willi popełnił samobójstwo z powodu kryzysu. W roku 1928 pani Claaszen zmuszona była sprzedać budynek z powodu braku pieniędzy. Willę nabył wówczas Oskar Meltzner. W roku 1932 zmarł, a majątek po nim przejął jego syn Herbert, który tam zamieszkał. Willę przebudowano w latach 1934 i 1937. W marcu 1945 roku obiekt został zajęty przez Armię Czerwoną (Herberta wcześniej wcielono do gdańskiej obrony cywilnej, zaś jego żona i dzieci musiały uciekać z Sopotu).

Kiedy wojna dobiegła końca willę przejął urząd prezydenta RP, później pomieszkiwali i przebywali tam członkowie władz. Willa Claaszena do roku 1980 była częścią wypoczynkowego kompleksu rządowo-wojskowego, a rok później stała się własnością Miasta Sopot. Od 1984 do 2000 roku w willi funkcjonowała Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. W tej chwili willa jest własnością Urzędu Miasta i jak już było wspomniane, od 2001 roku mieści się tu Muzeum Sopotu. Do roku 2006 w obiekcie przeprowadzono wszystkie niezbędne prace mające na celu przywrócenie pierwotnego stanu obiektu, a także przystosowanie go na cele muzealne.

Na parterze w pomieszczaniach reprezentacyjnych urządzono wystawę stałą dotyczącą zabytkowych historycznych wnętrz. Zdołano je wiernie odtworzyć dzięki archiwalnym fotografiom, które muzeum otrzymało od Ruth Koch (z domu Claaszen), córki pierwszego właściciela. Zdjęcia te pochodzą z lat 1904-1924 i prezentują się na nich bardzo dobrze między innymi oryginalna jadalnia z werandą, sień, salon. Piętro mieści wystawy stałe, zaś na poddaszu urządzono biura oraz pracownie. W obiekcie znajduje się winda służąca osobom niepełnosprawnym. W czasie prac dokonano również rewitalizacji ogrodu i rekonstrukcji ogrodzenia.

Podstawowym zadaniem muzeum jest gromadzenie, zabezpieczanie i udostępnianie zbiorów z zakresu rzeźby, malarstwa, grafiki i artystycznego rzemiosła, które obrazują historię i kulturę Sopotu oraz regionu. W muzeum znajduje się wiele zabytkowych pocztówek, map, fotografii i różnych dokumentów.

W samej willi zachowało się wiele oryginalnych elementów jak między innymi posadzki dębowe, stropy z drewna, sztukaterie, stolarka okien oraz drzwi, klatka schodowa, winda kuchenna, barokowe meble gdańskie, holenderskie fajanse, sztychy, meble z XVIII-XIX wieku. Muzeum ma plany odtworzyć także pierwsze tapety.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Muzeum Sopotu
Muzeum Sopotu
Sopot (~0 km)
Willa Marszałka
Willa Marszałka
Sopot (~0.1 km)
Willa Basnera
Willa Basnera
Sopot (~0.2 km)
Łazienki Południowe
Łazienki Południowe
Sopot (~0.4 km)
Park im. Marii i Lecha Kaczyńskich
Park im. Marii i Lecha Kaczyńskich
Sopot (~0.5 km)
Kościół Zbawiciela
Kościół Zbawiciela
Sopot (~0.5 km)
Sanatorium Oestsee
Sanatorium Oestsee
Sopot (~0.6 km)
Willa Hestia
Willa Hestia
Sopot (~0.6 km)
Szlak Mew
Szlak Mew
Sopot (~0.6 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Willa Claaszena (Muzeum Sopotu)
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum Sopotu
Adres:
81-724 Sopot
Poniatowskiego 8
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail