Park im. Marii i Lecha Kaczyńskich


Wikipedia, fot. Tommy jr

Park im. Marii i Lecha Kaczyńskich, czyli do niedawna jeszcze Park Południowy, mieści się bardzo blisko molo, plaży i morza. Otoczony jest on ulicami Wojska Polskiego, Kordeckiego, Grunwaldzką i Placem Zdrojowym. Nie sposób nie trafić do tego parku z racji tego, że niedaleko niego znajdują się bardzo charakterystyczne obiekty jak między innymi Wojewódzki Zespół Reumatologiczny z byłą latarnią morską.

Imię Marii i Lecha Kaczyńskich park nosi od 16 kwietnia 2010. W czasie nadzwyczajnej sesji Rada Miasta Sopot zdecydowała, iż nazwa parku zostanie zmieniona w celu upamiętnienia nie tylko pary prezydenckiej, ale wszystkich tych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.

Park Południowy został założony na powierzchni dwóch hektarów w latach 20. XIX wieku. Inicjatorem stworzenia parku był Jerzy Heffner, założyciel uzdrowiska. Niedawno temu park poddano rewitalizacji i przywrócono mu wygląd z czasów, kiedy był zdecydowanie najbardziej atrakcyjny, czyli w latach 20. ubiegłego wieku. Podobnie jak i Park Północny, który także pięknie odnowiono zachowując jednocześnie jego nieco dziki charakter.

Jak sami mieszkańcy Sopotu twierdzą, park ten może równać się piękniejszym parkom zakładanym w Anglii oraz Francji. Park odnawiany był przez kilka miesięcy, a całkowity koszt rewitalizacji wyniósł prawie 6 milionów złotych. Połowa tej kwoty pochodziła z środków Unii Europejskiej. Drzewa, które do teraz rosną w parku, sadzone były jeszcze przez Jerzego Haffnera. Obecnie zaś zasadzono wiele innych nowych roślin. Wszystkie ścieżki oraz alejki parkowe zostały dokładnie wyremontowane i mają łączną długość 4,5 kilometra. Przechadzając się nimi, szczególnie w okresie wiosny i lata, można oglądać piękne kwiatowe klomby. Park jest bardzo dobrze i przejrzyście rozplanowany, a wypoczynek w nim jest prawdziwą przyjemnością.

W parku pojawiło się prawie 50 nowych ławeczek służących do wypoczynku. Odnowiona została mała architektura parku taka jak słynny grzybek inhalacyjny, dzięki któremu możemy powdychać leczniczą solankę oraz okrągła fontanna. Na początku parku, od strony Placu Zdrojowego postawiono replikę zegara-barometru. Jest to żeliwny barometr z zegarem, którego wysokość wynosi 2,5 metra. Stworzony on został zgodnie z podobizną z pocztówki, która pochodzi z 1904 roku. W parku rozrywkę znajdą nie tylko dorośli, ale także dzieci, które mogą bawić się na placu zabaw. Ponadto na obszarze parku mieści się Klub Papryka oraz kościół Zbawiciela.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Kościół Zbawiciela
Kościół Zbawiciela
Sopot (~0.1 km)
Łazienki Południowe
Łazienki Południowe
Sopot (~0.1 km)
Szlak Mew
Szlak Mew
Sopot (~0.2 km)
Zakład Balneologiczny z dawną latarnią morską
Zakład Balneologiczny z dawną latarnią morską
Sopot (~0.2 km)
Fontanna Jasia Rybaka
Fontanna Jasia Rybaka
Sopot (~0.3 km)
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie
Sopot (~0.3 km)
Willa Basnera
Willa Basnera
Sopot (~0.3 km)
Plaża
Plaża
Sopot (~0.3 km)
Dom Zdrojowy
Dom Zdrojowy
Sopot (~0.3 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Park im. Marii i Lecha Kaczyńskich
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2018 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail