Park Północny


Wikipedia, fot. Fmbar22

Park Północny uznawany jest za jeden z piękniejszych terenów zielonych w Sopocie z racji swojego położenia wzdłuż pasa nadmorskiego, blisko plaży i morza. Niezwykle bogate i warte uwagi jest także zróżnicowane środowisko przyrodnicze parku.

Park ciągnie się od słynnego Skweru Kuracyjnego aż po ujście Swelini (oddzielającej Sopot od Gdyni). Nazwa parku wywodzi się stąd, iż usytuowany jest on na północ od molo. Park ten powstał w XIX wieku jako park kuracyjny w pobliżu obecnego Grand Hotelu. Później wielokrotnie go przekształcano. Początkiem XX wieku teren został przekształcany na nadmorski park liczący powierzchnię 25 ha. Inicjatorem tego przedsięwzięcia było Towarzystwo Upiększania Sopotu.

Park Północny dzieli się niejako na dwie części, dość różne od siebie. Pierwsza część parku, która jest starsza posiada cechy bardzo klasycznego parku nadmorskiego i rozciąga się niedaleko Grand Hotelu. Drugą, młodszą część parku stanowi podmiejski las, zróżnicowany pod względem przyrodniczym i stosunkowo dziki.

Fantastyczną rewitalizację park przeszedł w roku 2009. Kosztowała ona 7 mln zł. Wówczas rewitalizacji poddano 15 ha powierzchni parku we wspomnianej już młodszej jego części. Przede wszystkim zasadzone zostały nowe drzewa przy alejkach, a także przeszło 3 tysiące krzewów oraz byliny. Poza istniejącymi wcześniej gatunkami roślin posadzono 17 nowych gatunków, których występowanie jest tak naprawdę właściwe temu terenowi.

Bardzo ważnym przedsięwzięciem było stworzenie specjalnych ścieżek dla pieszych, rowerzystów oraz rolkarzy. Najistotniejsze jest to, że dzięki całkowitemu przebudowaniu infrastruktury drogowej w parku ścieżki owe nie kolidują ze sobą. Każdy wobec tego może wypoczywać w parku mniej czy bardziej aktywnie, na taki sposób jak lubi, nie przeszkadzając przy tym innym odwiedzającym park. Jest to pierwszy i jak na razie (styczeń 2014) jedyny park z tak zorganizowanymi ścieżkami w całym Trójmieście. Turyści przybywający do Sopotu, a także jego mieszkańcy mogą cieszyć się prawie 3-kilometrowymi ścieżkami biegnącymi pod samą granicę z Gdynią. Główna alejka parku, Aleja Franciszka Mamuszki upamiętania tego Honorowego Obywatela Sopotu.

Park jest pięknie ozdobiony licznymi ławkami, na których można odpocząć, granitowymi mozaikami oraz stylizowanymi lampami, które sprawiają, iż w wieczorami w parku jest o wiele przyjemniej i bezpieczniej niż dotychczas. Dużym zainteresowaniem, nie tylko wśród dzieci, cieszy się również interaktywna ścieżka edukacyjna prowadząca po mokradłach. Stworzono ją dzięki współpracy z Wyższą Szkołą Sopocką. Na poszczególnych słupkach można poczytać wiele interesujących informacji dotyczących historii parku, licznych zwierząt oraz roślin tu występujących. Dodatkowo na ścieżkach spacerowych umieszczone zostały różne gry dla dzieci, dzięki czemu najmłodsi goście parku z całą pewnością nie będą się nudzić. Nad terenami bagiennymi zrobiono specjalne pomosty z drewna. Poprzez to można poznać tę podmokłą i bardzo wyjątkową część parku nie narażając się na żadne niebezpieczeństwo.

Kolejną atrakcją jest plac rekreacyjny (nieopodal Dworku Admirał). Mieści się tam między innymi siłownia na wolnym powietrzu (steppery, ławeczka do ćwiczeń, obrotowy krążek), mini boisko do piłki nożnej oraz kosz do koszykówki. Właśnie tutaj mają miejsce zajęcia grupy o nazwie „Zdrowi i Aktywni w Sopocie”.

Oczywiście nie można pominąć faktu, iż w Parku Północnym stoi Grand Hotel, który powstał tu w latach 20. ubiegłego wieku (warto go obejrzeć z zewnątrz), później również Łazienki Północne. W niedalekiej odległości od hotelu stoi pomnik Jerzego Haffnera, założyciela uzdrowiska. Odsłonięto go w 2004 roku.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Park Północny
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2019 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail