Wąwóz Potoku Elizy


Wikipedia, fot. Tommy jr

Wąwóz Potoku Elizy jest wyjątkowo ładnym miejscem, które szczególnie interesująco prezentuje się w okresie letnim i wiosennym. Znajduje się on pomiędzy ulicą Kościuszki i Sobieskiego, niemal w samym centrum Sopotu. Wąwozem tym można pokonać część drogi prowadzącej w stronę plaży, jeśli chcemy ominąć bardzo popularny, ale jednocześnie dość zatłoczony Monciak. Aby dojść do plaży wychodząc z wąwozu, wystarczy udać się cały czas prosto ulicą Chrobrego, aż dojdziemy wprost do zejścia na plażę. Co do samego Wąwozu Potoku Elizy, jego historia jest bardzo ciekawa.

Wiąże się on ściśle z małżeństwem o nazwisku Meyerhold. Kupiec Józef Antoni Meyerhold w swej ostatniej woli przekazał dobra (w tym właśnie ów wąwóz) swojej żonie Elizie. Pani Meyerhold zaś postanowiła zagospodarować wąwóz na typowo rekreacyjne miejsce, które za zadanie miało służyć do wypoczynku i spacerów. Co najważniejsze, miało to być miejsce dostępne dla wszystkich zainteresowanych bez jakichkolwiek opłat za wstęp. W wąwozie stworzono też liczne elementy architektury ogrodowej. W XIX wieku wąwóz ten był wyjątkowo lubiany przez przybywających do Sopotu kuracjuszy, tak bardzo lubiany, że potok który tam płynie nazwano Potokiem Elizy. Nazwa ta utrzymała się aż do zakończenia drugiej wojny światowej.

Choć Eliza Meyerhold w swoim testamencie wyraźnie zaznaczyła, iż wąwóz już zawsze ma być dostępny dla wszystkich, stało się inaczej. Gmina sprzedała wąwóz Eduardowi von Herbstowi w roku 1896. Herbst natomiast włączył ów zakątek do swojej rezydencji i od tej chwili odwiedzać mogli go wyłącznie jego goście, dla wszystkich innych był niedostępny. Jedyną dobrą rzeczą, jaka wynikła z nieposzanowania ostatniej woli Pani Meyerhold, było to, iż Herbst zadbał o wąwóz pięknie go urządzając. Niestety po wojnie zaniedbano wąwóz i płynący nim potok.

Dopiero w latach 70. ubiegłego wieku wąwóz doczekał się przywrócenia mu dawnej świetności. Wówczas zorganizowano wygodną ścieżkę spacerową, która połączyła wspomniane wyżej ulice. Potok uzyskał wtedy miano Potoku Haffnera, na cześć założyciela kąpieliska. I choć Haffner niewątpliwie odegrał ogromną rolę w rozwoju Sopotu, nazwa ta nie spotkała się ze szczególnie ciepłym przyjęciem, ponieważ upamiętniono go już w wielu innych miejscach w Sopocie i uważano, iż potok powinien odzyskać swoją dawną nazwę, tj. Potok Elizy. Tak się też stało w roku 2011, kiedy wąwóz został pięknie odnowiony kosztem prawie 725 tysięcy zł. Dzięki nowemu oświetleniu (oraz podświetleniu samych drzew) spacery po tym zakątku, zwłaszcza letnim wieczorem, należą do wyjątkowo przyjemnych i romantycznych. Położono też nową wygodną nawierzchnię, zamontowano barierki i ławki, posadzono nowe drzewka.

Do wąwozu możemy dostać się przykładowo od przystanku Szybkiej Kolei Miejskiej. Wówczas tunelem udajemy się w lewo (na ulicę Kościuszki), przechodzimy niedaleko dawnego ratusza (Urząd Miasta) przez skwer Arkadiusza Rybnickiego. Zaraz przy wejściu do wąwozu mieści się tablica informująca o historii wąwozu (jw.). Przy końcu wąwozu z kolei znajduje się tablica, z której możemy dowiedzieć się o ciekawej historii Sopotludków (małych krasnali zamieszkujących tereny niedaleko plaży).

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Wąwóz Potoku Elizy
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2019 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail