Kościół Garnizonowy św. Jerzego


Wikipedia, fot. Aczkolwiek

Kościół Garnizonowy św. Jerzego ma długą i ciekawą historię. Jego budowa rozpoczęła się w roku 1899 i dobiegła końca w roku 1901, ale sopocka wspólnota Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego starała się o budowę kościoła już znacznie wcześniej.

Początkowo sopoccy ewangelicy korzystali z Kaplicy Pokoju mieszczącej się przy obecnej ulicy Parkowej. W tej chwili jest to kościół pw. Zbawiciela. Kaplica ta jednak bardzo szybko okazała się zbyt mała dla wciąż powiększającej się liczby wiernych - zwłaszcza w czasie lata, gdy do Sopotu coraz to tłumniej zaczęli zjeżdżać się kuracjusze. Początkowo, w roku 1884 planowano po prostu rozbudować Kaplicę Pokoju, ale nie otrzymano na to działanie zgody. Odmowa była umotywowana tym, iż Kaplica z powodu rozbudowy dużo straciłaby na swoim estetycznym wyglądzie. Poza tym uznano także, iż Sopot jako rozwijające się uzdrowisko powinien mieć własny kościół, który będzie wspaniałą ozdobą miasta. Wobec tego w roku 1887 została podjęta uchwała o wybudowaniu nowej świątyni.

Szybko zawiązał się komitet budowy kościoła, który zaczął zbierać datki na budowę. Został również wysłany list do samej Cesarzowej Augusty Wiktorii, w którym proszono o pomoc w przedsięwzięciu. Niestety nic to nie dało, gdyż cesarzowa odmówiła pomocy ze względu na tymczasowy brak funduszy na ten cel. Komitet działał jednak prężnie zbierając pieniądze na rozmaite sposoby, między innymi organizując różne koncerty, przedstawienia, zbiórki darów, które następnie sprzedawano na bazarze. Cesarzowa w końcu postanowiła pomóc darując drogocenne dzieła sztuki. W roku 1898 komitet został przekształcony w Stowarzyszenie Budowy Kościoła.

Wybrano miejsce pod budowę kościoła, którym stała się Morska Góra. Już wtedy było to bardzo atrakcyjne położenie w centrum miasta (obecnie przy najsłynniejszej ulicy Bohaterów Monte Cassino, tzn. Monciaku). Projektem świątyni zajął się Louis von Tiedemann, radca rządowy pochodzący z Poczdamu. Całkowicie za darmo zaprojektował on piękną świątynię w stylu neogotyckim. Cesarz Wilhelm II zatwierdził projekt nakazując jedynie podwyższenie kościelnej wieży, żeby było ją dobrze widać ze statków wpływających do zatoki i podarował na budowę 2 tyś. marek, cesarzowa Wiktoria podarowała z kolei 1 tyś. marek. W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego brała udział wspomniana cesarzowa. Budowa przebiegała zgodnie z planem i została zakończona we wrześniu 1901 roku.

Kościół Zbawiciela, bo takie wezwanie początkowo nosił kościół św. Jerzego, stworzono z czerwonej cegły jako świątynię jednonawową, z jedną wieżą o wysokości 47 metrów (na wieży ustawiono zegar). Front kościoła oraz cokół wyłożono granitem, a w dzwonnicy zawieszono trzy dzwony. We wnętrzu na wiernych czekało 656 miejsc siedzących w głównej nawie oraz kolejnych 128 miejsc siedzących na emporze. Na placu kościelnym w roku 1909 powstała neogotycka kapliczka św. Wojciecha nakryta daszkiem ceramicznym. Obecnie razem z kościołem jest wpisana do rejestru zabytków.

Pomimo tego, że mieszkańców Sopotu oraz turystów w okresie letnim znów zaczęło znacząco przybywać, nie zdecydowano się na rozbudowę kościoła. Kościół Zbawiciela służył ewangelikom dokładnie do 8 maja 1945 roku, kiedy to został ostatecznie przekazany katolikom. Stał się on wówczas kościołem garnizonowym pw. św. Jerzego. Jeśli chodzi o oryginalne wyposażenie, do teraz zachowały się nieliczne elementy takie jak między innymi ławki, żyrandole oraz organy.

Wystrój prezbiterium został zmieniony w latach 70. ubiegłego wieku, wtedy też zamontowane zostało tabernakulum, które możemy oglądać obecnie. W ołtarzach bocznych ustawiono płaskorzeźbę Matki Bożej Częstochowskiej (pochodzącej z kaplicy statku Batory) oraz figurę z drewna przedstawiającą Serce Pana Jezusa. Ta ostatnia obecnie mieści się w we wnęce, w bocznej ścianie świątyni, a w jej miejsce ustawiono obraz Jezusa Miłosiernego. Ołtarze mieszczące się pod chórem, ołtarz św. Judy Tadeusza oraz św. Barbary wykonane zostały w 1957 roku, natomiast ołtrze św. Antoniego oraz św. Józefa pochodzą z 1962 roku (ostatnie dwa wykonane przez artystę pochodzącego z Sopotu). Również z lat 70. XX wieku pochodzą piękne witraże.

Udział w Mszy Świętej można wziąć w niedziele w godzinach 7.30. 9.30, 11.00, 12.30, 18.00, 19.30, a w dni powszednie w godzinach 7.00 (7.30 w czasie wakacji), 18.00. Chcąc zwiedzić kościół, należy pamiętać o tym, aby nie przeszkadzać wiernym w czasie nabożeństwa.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Ulica Bohaterów Monte Cassino
Ulica Bohaterów Monte Cassino
Sopot (~0.1 km)
Dwór Sierakowskich
Dwór Sierakowskich
Sopot (~0.2 km)
Krzywy Domek
Krzywy Domek
Sopot (~0.2 km)
Pomnik Fryderyka Chopina
Pomnik Fryderyka Chopina
Sopot (~0.2 km)
Dwór Hiszpański
Dwór Hiszpański
Sopot (~0.3 km)
Pomnik mieszkańców Sopotu
Pomnik mieszkańców Sopotu
Sopot (~0.3 km)
Pomnik Martyrologii Polskich Mieszkańców Sopotu
Pomnik Martyrologii Polskich Mieszkańców Sopotu
Sopot (~0.3 km)
Fontanna Jasia Rybaka
Fontanna Jasia Rybaka
Sopot (~0.3 km)
Ratusz
Ratusz
Sopot (~0.4 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Kościół Garnizonowy św. Jerzego
Dane kontaktowe
Nazwa
Kościół Garnizonowy św. Jerzego
Adres:
81-881 Sopot
Kościuszki 1
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2019 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail