Molo spacerowe


Wikipedia, fot. Tomasz Kolowski

Molo spacerowe w Sopocie nosi imię Jana Pawła II. Jest ono najdłuższym molem znajdującym się nad Bałtykiem. Długość molo (spacerowa część) wynosi 511,5 metra, zaś szerokość 10 metrów. Dokładnie 458 metrów molo wybiega w głąb Zatoki Gdańskiej. Sopockie molo jest jedną z większych atrakcji w mieście - z pewnością nie ma turysty, który będąc w Sopocie na wypoczynku nie zajrzałby w to miejsce.

Pierwsze molo wybudowane w Sopocie istniało już w 1817 roku, ale nie służyło ono turystom. Zostało wzniesione przez Rosjan, a następnie także przez nich spalone w czasie, gdy opuszczali Sopot. Historia obecnego molo zaś rozpoczyna się w roku 1827 i ma ścisły związek z założycielem kąpieliska, Jerzym Haffnerem. To dzięki jego staraniom wybudowany został pierwszy drewniany pomost, który wówczas liczył 31,5 metra długości. Od tej chwili molo było regularnie rozbudowywane. W roku 1842 zostało przedłużone do 65 metrów, a końcem XIX wieku jego długość wynosiła 150 metrów. Kolejna rozbudowa miała miejsce początkiem XX wieku. W roku 1910 molo liczyło 315 metrów długości.

Obecny wygląd obiektu zawdzięcza się rozbudowie jaka odbyła się w roku 1928. Wówczas przebudowany został również Skwer Kuracyjny. Większe prace remontowe przy molo odbyły się w latach 70. i 90. zeszłego wieku. Powodem częstych remontów były zniszczenia powodowane przez silne sztormy.

Na początku molo pełniło rolę przystani. W roku 1888 uruchomiona została regularna linia żeglugowa, która łączyła Sopot z Gdańskiem. W czasie międzywojnia było także przystanią dla dużych statków pasażerskich. Cumowały one niedaleko molo, a pasażerowie do samego molo transportowani byli przy pomocy łodzi. Kiedy uzdrowisko Sopot zaczęło się prężnie rozwijać, molo zaczęło pełnić także funkcję rekreacyjną, spacerową. Na końcu pomostu w roku 2011 ukończono budowę mariny.

Spacerując po sopockim molo można obejrzeć piękne widoki na plażę, morze, Port Gdański, Kępę Redłowską. Jest to miejsce, szczególnie w sezonie letnim, licznych zabaw, festynów, koncertów i całego mnóstwa atrakcji turystycznych organizowanych dla przybywających tu turystów.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Plaża
Plaża
Sopot (~0.1 km)
Szlak Mew
Szlak Mew
Sopot (~0.2 km)
Zakład Balneologiczny z dawną latarnią morską
Zakład Balneologiczny z dawną latarnią morską
Sopot (~0.3 km)
Kościół Zbawiciela
Kościół Zbawiciela
Sopot (~0.3 km)
Dom Zdrojowy
Dom Zdrojowy
Sopot (~0.3 km)
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie
Sopot (~0.3 km)
Grand Hotel
Grand Hotel
Sopot (~0.3 km)
Park im. Marii i Lecha Kaczyńskich
Park im. Marii i Lecha Kaczyńskich
Sopot (~0.4 km)
Kaplica Wniebowzięcia NMP
Kaplica Wniebowzięcia NMP
Sopot (~0.4 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Molo spacerowe
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2019 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail