Ulica Bohaterów Monte Cassino


Wikipedia, fot. M.Minderhoud

Ulica Bohaterów Monte Cassino czyli popularny Monciak jest ulicą bardzo dobrze znaną każdemu, kto przybywa do Sopotu, bo jest ona zdecydowanie najbardziej reprezentacyjną ulicą miasta i w okresie letnim zdecydowanie najbardziej zaludnioną. Ten słynny sopocki deptak ma długość 635 metrów. Do roku 1945 ulica Bohaterów Monte Cassino była ulicą Morską, zaś do 1956 roku ulicą Konstantego Rokossowskiego.

Ulica ta swój początek bierze przy Alei Niepodległości, stanowiącej część głównej arterii komunikacyjnej Trójmiasta i wiedzie aż do Skweru Kuracyjnego. Przedłużeniem ciągu spacerowego Monciaka jest oczywiście molo.

Ale po kolei:

Po pierwsze, dzięki tunelowi pieszemu, którego budowa dobiegła końca w połowie 2008 roku, ulica Bohaterów Monte Cassino w całości jest wyłączona z ruchu samochodowego, dlatego też jest tam o wiele bezpieczniej, niż za czasów, gdy po słynnym Monciaku jeździły samochody. Od Alei Niepodległości idziemy cały czas prosto w stronę morza. Po drodze będziemy mijać liczne atrakcje turystyczne. Powszechnie (choć niewłaściwie) uważa się, że faktyczny Monciak swój początek ma przy Placu Konstytucji 3 Maja, nieopodal Kościoła Garnizonowego św. Jerzego. W tym miejscu też można obejrzeć rzeźbę słynnego sopockiego Parasolnika (tj. Czesława Bulczyńskiego), który nie tylko naprawiał parasole, ale też uwielbiał rozmawiać z ludźmi i cechował się wyjątkowo ekstrawaganckim stylem ubioru.

Podążając Monciakiem co chwilę będziemy mijać różne knajpki, kawiarnie, restauracje, a także wiele stoisk z pamiątkami oraz malarzy i karykaturzystów wypatrujących pilnie potencjalnych klientów. Po drodze jest także kilka banków, do których możemy wstąpić jeśli uznamy, że nie starczy nam gotówki na wszystkie atrakcje. Wkrótce dojdziemy do obiektu o nazwie Krzywy Domek. Od razu rzuca się w oczy, więc na pewno go nie pominiemy. Jest on częścią Centrum Handlowego "Rezydent", możemy wejść do środka. Na wysokości Krzywego Domku zawieszona jest ciekawa rzeźba o nazwie Rybak.

Idąc dalej wejdziemy za chwilę na Plac Przyjaciół Sopotu. Niebawem po prawej stronie ukaże się nam Wojewódzki Zakład Reumatologiczny (atrakcją jest tutaj latarnia morska, można ją zwiedzać), zaś po lewej znajduje się Centrum Haffnera. Zasadniczo Monciak już się kończy, a my wchodzimy na Skwer Kuracyjny i dalej na molo.

Warto wiedzieć coś na temat historii słynnego Monciaka. Przechadzając się bowiem najsłynniejszą ulicą Sopotu towarzyszyć będą nam nie tylko współczesne atrakcje, ale także widok zabytkowych kamieniczek pochodzących z przełomu XIX/XX wieku. Dawniej właśnie ta ulica także była bardzo znacząca, ale z innego względu aniżeli teraz. Niegdyś bowiem będąc drogą gruntową łączyła ona wieś z osadą rybacką istniejącą do chwili powstania kąpieliska. Przy ulicy funkcjonowały też dawniej liczne hotele już od 1897 roku do czasu wybuchu drugiej wojny światowej.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Ulica Bohaterów Monte Cassino
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2018 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail