Zakład Balneologiczny z dawną latarnią morską


Wikipedia, fot. Alina Zienowicz

Zakład Balneologiczny mieści się na obszarze Wojewódzkiego Zespołu Reumatologicznego im. dr Jadwigi Titz-Kosko, przy ulicy Grunwaldzkiej. Łatwo można tam dotrzeć, ponieważ kompleks jest bardzo rozpoznawalny, poza tym zlokalizowany jest w bardzo bliskiej odległości od sopockiego molo. Budowa Zakładu Balneologicznego została zapoczątkowana w roku 1903. Od roku 1982 obiekt znajduje się w rejestrze zabytków. Koszt budowy tego ciekawego obiektu zaprojektowanego przez Heinricha Dunkla oraz Paula Puchmullera wynosił 460 tysięcy marek.

Teren, na którym stoi obecnie Zakład Balneologiczny zajmował dawniej zakład kąpielowy, którego twórcą był Jerzy Haffner. Postać wybitna i niezwykle ważna dla Sopotu. Kiedy przybył do Sopotu, miasto był maleńką wioską, w której na stałe mieszkało zaledwie 300 osób. Pozwolenie na założenie kąpieliska otrzymał w roku 1823 i działał bardzo aktywnie. Za własne pieniądze wzniósł między innymi dom kuracyjny.

Jeśli chodzi o budynek Zakładu Balneologicznego, nad głównym wejściem możemy oglądać herb miasta oraz rzeźby trytona i syreny. Budynek zdobią także inne rzeźby oraz piękne witraże. Zakład działał do wybuchu drugiej wojny światowej. Kiedy dobiegła ona końca budynek został przejęty przez Miasto, które urządziło tam łaźnię. Obecnie (i już od 1956 roku) właścicielem obiektu jest wspomniany Wojewódzki Zespół Reumatologiczny.

Osoby zainteresowane zabiegami leczniczymi muszą wiedzieć, iż Wojewódzki Zespół Reumatologiczny im. dr Jadwigi Titz-Kosko oferuje liczne zabiegi przy użyciu między innymi hydroterapii, balneoterapii, krioterapii, a także inhalacji.

Ciekawostką jest, iż częścią Zakładu Balneologicznego jest... latarnia morska. Historia jej powstania jest wyjątkowo interesująca. Otóż, w latach 70. ubiegłego wieku dokonano modernizacji kotłowni szpitalnej. Wówczas komin kotłowni, mieszczący się w północno-wschodnim narożniku obiektu, okazał się już niepotrzebny, ale stwierdzono, iż nadal można go jakoś wykorzystać. Takim oto sposobem został on odpowiednio przebudowany (obudowano go wieżą), po czym umieszczone zostało na nim źródło światła, choć początkowo zasięg światła nawigacyjnego wynosił jedynie 5Mm, a zatem zbyt mało, aby przebudowany komin mógł pełnić funkcję latarni. Później jednak zmieniono urządzenia i zasięg od tej chwili wynosił 17Mm. Takim sposobem stworzono latarnię morską w Sopocie.

W tej chwili "latarnia-komin" znowu przestała pełnić rolę latarni, bo posiada zbyt krótki zasięg światła wynoszący 7Mm. Wieża latarni ma kształt kwadratu i posiada na samym szczycie oszkloną galerię widokową. Warto zauważyć, iż komin ten był jedynym kominem w kraju zaadaptowanym na latarnię i jest to jedyna latarnia, która powstała w wyniku przebudowania komina. Na szczyt byłej latarni prowadzą spiralne schody, jest ona dostępna dla turystów i warto ją odwiedzić, ponieważ można stąd obejrzeć wspaniałe widoki między innymi na Zatokę Gdańską i oczywiście Trójmiasto. Za bilet do latarni zapłacimy 4zł (ulgowy 2zł), obiekt można odwiedzić od godziny 9 aż do zapadnięcia zmierzchu. Latarnia jest wysoka na 30 metrów.

Będąc na terenie Zakładu Balneologicznego warto zwrócić również uwagę na fontannę, która znajduje się przed wejściem. Woda w fontannie pochodzi ze zdroju św. Wojciecha i jest ona wodą leczniczą (woda jodkowa, bromkowa, solanka).

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie
Sopot (~0.1 km)
Szlak Mew
Szlak Mew
Sopot (~0.1 km)
Kościół Zbawiciela
Kościół Zbawiciela
Sopot (~0.1 km)
Dom Zdrojowy
Dom Zdrojowy
Sopot (~0.1 km)
Fontanna Jasia Rybaka
Fontanna Jasia Rybaka
Sopot (~0.2 km)
Park im. Marii i Lecha Kaczyńskich
Park im. Marii i Lecha Kaczyńskich
Sopot (~0.2 km)
Plaża
Plaża
Sopot (~0.2 km)
Kaplica Wniebowzięcia NMP
Kaplica Wniebowzięcia NMP
Sopot (~0.2 km)
Krzywy Domek
Krzywy Domek
Sopot (~0.3 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Zakład Balneologiczny z dawną latarnią morską
Dane kontaktowe
Nazwa
Zakład Balneologiczny
Adres:
81-701 Sopot
Grunwaldzka 3
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail