Kościół Zbawiciela


Wikipedia, fot. Marcin Karpowicz

Kościół Zbawiciela znajdujący się w Sopocie jest kościołem parafii ewangelicko-augsburskiej, położony jest na skwerze ks. Otto Bowiena (pomiędzy ulicami Piastów i Wojska Polskiego), w Parku im. Marii i Lecha Kaczyńskich (dawnym Parku Południowym) niedaleko słynnego sopockiego molo. Obecnie kościół uznany jest za zabytek. Jego budowa rozpoczęła się w roku 1913, a zakończyła w 1919. Przerwa w pracach budowlanych była spowodowana wybuchem pierwszej wojny światowej. Jest to budowla neobarokowa zaprojektowana przez Adolfa Bielefeldta. Kościół stoi w miejscu dawnej kaplicy ewangelickiej - kaplicy Pokoju wzniesionej w roku 1871. W tej chwili kościół ten jest jedyną świątynią służącą potrzebom ewangelików z Trójmiasta. Wybudowany został jako trzecia z kolei ewangelicka świątynia w Sopocie po wspomnianej kaplicy oraz kościele Zbawiciela (obecnie św. Jerzego) z 1901 roku.

Aby lepiej zrozumieć powody powstania kościoła, należy nieco przyjrzeć się samej historii ewangelików w Sopocie. I tak, ewangelicy zaczęli przybywać do Sopotu początkiem XIX wieku i zanim ich liczba znacząco wzrosła, udawali się do świątyni w Małym Kacku (obszar współczesnej Gdyni), a niejednokrotnie nabożeństwa odbywały się pod gołym niebem (w miejscu obecnego kościoła) z racji dużej ilości wiernych. Wobec sporej liczby ludności (nie tylko turystów w sezonie letnim, ale samych mieszkańców Sopotu) udało się uzyskać pozwolenie na budowę wspomnianej już kaplicy w roku 1870. Sopot wówczas rozwijał się intensywnie jako nadmorski kurort, a mieszkańców i urlopowiczów wciąż przybywało. W związku z tym wybudowano kościół przy obecnej ulicy Bohaterów Monte Cassino (kościół św. Jerzego) w roku 1901. Jako że do 1910 roku parafia zdążyła zgromadzić 8 tysięcy ewangelików i było ich coraz więcej, należało pomyśleć o kolejnej świątyni.

I tu zaczyna się historia omawianego kościoła, który po wybudowaniu i poświęceniu otrzymał nazwę Kościoła Pokoju. Wspomniany styl neobarokowy świątyni przeplata się z elementami secesji. Kościół posiada wysoką wieżę, którą wieńczą attyki. Nawa obudowana jest z trzech stron balkonami wspierającymi się na słupach. Na ścianą ołtarzową mieszą się organy.

Kościół ucierpiał w czasie drugiej wojny światowej, zniszczeniu wówczas uległ dach, a także spora część wyposażenia. Mimo to już we wrześniu 1945 zaczęto odprawiać nabożeństwa, a dzięki ofiarności i zaangażowaniu wiernych świątynię udało się odbudować i wyremontować. Wówczas kościół zyskał wezwanie Zbawiciela, zaś kościół przy Bohaterów Monte Cassino przejęli katolicy.

Kolejne remonty kościoła miały miejsce w latach 80. ubiegłego wieku. W roku 1990 wymalowane zostało wnętrze świątyni. Wtedy też kościół zyskał porządne ogrzewanie. W 2000 roku otwarta została Sala Debory. Obecnie przy parafii funkcjonuje chór „Gloria Dei”, a w kościele odbywają się występ licznych zespołów (również zagranicznych) oraz wystawy plastyczne.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Park im. Marii i Lecha Kaczyńskich
Park im. Marii i Lecha Kaczyńskich
Sopot (~0.1 km)
Szlak Mew
Szlak Mew
Sopot (~0.1 km)
Zakład Balneologiczny z dawną latarnią morską
Zakład Balneologiczny z dawną latarnią morską
Sopot (~0.1 km)
Łazienki Południowe
Łazienki Południowe
Sopot (~0.1 km)
Plaża
Plaża
Sopot (~0.2 km)
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie
Sopot (~0.2 km)
Fontanna Jasia Rybaka
Fontanna Jasia Rybaka
Sopot (~0.2 km)
Dom Zdrojowy
Dom Zdrojowy
Sopot (~0.3 km)
Molo spacerowe
Molo spacerowe
Sopot (~0.3 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Kościół Zbawiciela
Dane kontaktowe
Nazwa
Kościół Zbawiciela
Adres:
81-703 Sopot
Parkowa 5
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2019 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail