Kościół Matki Bożej Uzdrawiania Chorych


Oficjalna strona Dźwirzyna

Kościół Matki Bożej Uzdrawiania Chorych w Dźwirzynie nie jest co prawda obiektem zabytkowym, bowiem został wybudowany w latach 1982-1996, ale zasługuje na uwagę, z racji swojego niebanalnego wyglądu i interesującego wyposażenia. Projekt świątyni został przygotowany przez architekta inż. Rafała Kostrzewę. Rzucająca się w oczy ażurowa wieża kościoła unosząca obecnie dwa dzwony powstała dopiero w roku 1999. Kościół udało się wybudować dzięki wielkiemu zaangażowaniu lokalnej wspólnoty parafialnej.

Bryła świątyni jest bardzo ciekawa. Dwie połacie dachu zapadają na siebie niesymetrycznie, co sprawia wrażenie strzelistości wertykalnej, która jest charakterystyczna dla świątyń wskazujących na niebo. Ponadto osiągnięty jest w ten sposób efekt przestrzeni horyzontalnej.

We wnętrzu znajdziemy przestrzeń dwunawową, halową i niesymetryczną, zaś nad boczną nawą, która wspiera się na filarach mieści się empora (chór muzyczny). Prezbiterium kościoła jest oddzielone podwyższeniem, zamyka je prosta ściana, na której znajduje się duży krzyż. Z kolei pod krzyżem umieszczona została kopia cudownego obrazu patronki kościoła, Matki Bożej Uzdrawiania Chorych.

Stalle mieszczące się po bokach są bardzo skromne, a tabernakulum, lektorium oraz mensa ołtarzowa wykonano w technice metaloplastyki. Na dużą uwagę zasługuje pionowy witraż, który zajmuje całą wysokość ściany prezbiterium. Witraż prezentuje różańcowe Tajemnice Światła. Witraż został wykonany w niezwykle nowatorskiej technice, która charakteryzuje się tym, że spoiwo szkieł, jakim tradycyjnie jest ołów, zostało wyparte przez bardziej finezyjne formy (owijanie elementów miedzianą folią oraz następnie lutowanie cyną).

Wprawne oko zauważy szybko, iż stworzone z desek drewnianych sklepienie głównej nawy przypomina burtę statku. W kościele można obejrzeć Drogę Krzyżową w płaskorzeźbie. W prezbiterium, po lewej stronie, ustawiona jest rzeźba św. Jana Chrzciciela, zaś pod chórem znajduje się rzeźba św. Piotra z kluczem Królestwa w dłoni oraz siecią rybaka, autorem obu rzeźb jest Stanisław Seta. Przed kościołem można obejrzeć rzeźby przedstawiające św. Józefa, Jezusa Frasobliwego, Matkę Bożą Różańcową i Pietę, także autorstwa Stanisława Sety.

W kościele odbywa się Międzynarodowy Festiwal Organowy. W czasie lata świątynia jest otwarta cały czas, zatem można swobodnie tam zajrzeć i zwiedzić. Msze odbywają się w niedziele o godzinie 9.30 i 11.00, zaś w wakacje dodatkowo o 8.00, 19.00 i 20.30. W dni powszechnie udział w mszy możemy wziąć o godzinie 16.30, a w czasie lata o godzinie 19.00.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Jazda konna
Jazda konna
Dźwirzyno (~0.2 km)
Ścieżka zdrowia
Ścieżka zdrowia
Dźwirzyno (~0.2 km)
Szlaki turystyczne
Szlaki turystyczne
Dźwirzyno (~0.2 km)
Tereny objęte ochroną
Tereny objęte ochroną
Dźwirzyno (~0.2 km)
Hotel Senator
Hotel Senator
Dźwirzyno (~0.2 km)
Wesołe miasteczko
Wesołe miasteczko
Dźwirzyno (~0.2 km)
Letnie kąpielisko
Letnie kąpielisko
Dźwirzyno (~0.3 km)
Plaża
Plaża
Dźwirzyno (~0.3 km)
Wesołe Miasteczko
Wesołe Miasteczko
Dźwirzyno (~0.8 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Kościół Matki Bożej Uzdrawiania Chorych
Dane kontaktowe
Nazwa
Kościół Matki Bożej Uzdrawiania Chorych
Adres:
78-131 Dźwirzyno
Wyzwolenia 14a
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail