Jezioro Resko Przymorskie


Wikipedia, fot. JDavid

Jezioro Resko Przymorskie jest przybrzeżnym jeziorem Morza Bałtyckiego. Znajduje się na Wybrzeżu Trzebiatowskim, na obszarze gmin Trzebiatów i Kołobrzeg. Jego powierzchnia wynosi od 553,9 do 668,6 hektara. Dźwirzyno położone jest nad brzegiem północno-wschodnim jeziora. Resko Przymorskie oddziela od Bałtyku wąski pas mierzei, który został nadbudowany przez przybrzeżny wydmowy pas. Pas mierzei ma szerokość od 300 metrów do 1 kilometra. Całe jezioro razem z jego obrzeżem mieści się w tak zwanym Trzebiatowsko-Kołobrzeskim Pasie Nadmorskim, który stanowi obszar programu o nazwie Natura 2000.

Jezioro jest zaliczane do jezior typu sandaczowego (tj. charakteryzuje się m.in. średnią głębokością, dnem mulistym, rozwiniętą wynurzoną roślinnością, typowe gatunki ryb to sandacze, węgorze, liny, ukleje, szczupaki, okonie, karpie, płocie). Jezioro jest ostoją dla ptaków wędrownych oraz lęgowiskiem dla ptaków wodno-błotnych.

Omawiane jezioro jest naturalnym zbiornikiem, który powstał poprzez odcięcie mierzeją od morza dawnej zatoki. Jezioro jest połączone z Bałtykiem w części północno-wschodniej szeroką przetoką (Kanałem Resko). Wspomniana powierzchnia jeziora znacznie się waha w zależności od wielu czynników, między innymi od warunków atmosferycznych, od siły oraz kierunku wiatrów. Poziom wody może wzrosnąć w ciągu doby od pół metra nawet do półtorej metra (w czasie długotrwałych sztormów). W roku 1949 poziom wody tak drastycznie się podniósł, że doprowadziło to do powodzi. Średnia głębokość Reska Przymorskiego to około 1,3 metra, zaś maksymalna głębokość wynosi do 2,5 metra. Linia brzegowa ma długość około 12 kilometrów i jest dość dobrze rozwinięta w stosunku do innych przymorskich jezior w Polsce.

W jeziorze występują zarówno gatunki zwierząt morskich i słodkowodnych. W jeziorze najczęściej występują płocie, karpie, leszcze oraz szczupaki, rzadziej zaś sandacze, węgorze europejskie, liny. Duża część brzegów jeziora jest mocno zarośnięta i wobec tego stanowi schronienie dla różnych gatunków ptaków. Przebywają tu gatunki zagrożone takie jak między innymi gąsiorek, gągoł, a ponadto bieliki, żurawie, perkozy, kaczki, gęsi, mewy białe oraz mewy żółtonogie.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie jest administratorem jeziora, zaś jego gospodarzem jest Gospodarstwo Rybackie "Mielno". Spółka ta prowadzi na Resku Przymorskim gospodarkę rybacką, za połów ryb pobierane są opłaty. Problem stanowią połowy sieciowe, ponieważ na dnie jeziora znajdują się dwa wraki, które są pozostałością po czasach drugiej wojny światowej.

Jezioro jest bardzo dobrze zagospodarowane pod względem turystycznym i stanowi dużą atrakcję turystyczną szczególnie w czasie lata. Przy ujściu rzeki Błotnicy w Dźwirzynie znajduje się przystań i drewniana stanica wodna. Można tam wypożyczyć kajaki, rowerki wodne, jachty. Jest to także baza dla osób, które uprawiają kitesurfing oraz windsurfing.

W otoczeniu jeziora prowadzą liczne szlaki turystyczne. Są to między innymi Szlak Rowerowy Wokół Bałtyku czyli R-10, który stanowi część sieci EV10. Przy części wschodniej Reska Przymorskiego wiedzie trasa rowerowa o nazwie Ku Słońcu, która jest trasą przyrodniczo-historyczną. Wokół zbiornika został także wyznaczony przez stowarzyszenie turystyki rowerowej w Kołobrzegu Szlak wokół jeziora Resko Przymorskie. Trasa ta ma długość 52 kilometrów. W stronę południową od jeziora prowadzi z kolei pieszy Szlak Nadmorski przez takie miejscowości jak Mrzeżyno, Roby, Karcino oraz Dźwirzyno.

Jeśli chodzi o nazwę jeziora, w roku 1680 pojawia się w dokumentach nazwa Campische See, natomiast w roku 1789 jezioro występuje pod nazwą Campsche See. Do roku 1948 Resko Przymorskie nazywało się Kamper See (nazwa ta pochodziła od nazwy Kamp, rybackiej wioski). Nazwa jeziora, która funkcjonuje obecnie odnosi się przede wszystkim do położenia nad morzem oraz rzeki o nazwie Rega. Po raz pierwszy o jeziorze słyszymy jednak znacznie wcześniej, bowiem już w roku 1180. Wtedy to mieszkańcy rybackiej wsi są zobowiązani do dostarczania ryb z jeziora do klasztoru, bowiem w owym roku 1180 wspominana wieś mieszcząca się nad jeziorem została nadana norbertanom. Na Reskiem Przymorskim mieścił się w dawnych czasach port o nazwie Regoujście, zaś sama rzeka Rega była szlakiem dla żeglugi handlowej. Port został zniszczony przez sztorm (bądź też przez zazdrosnych kołobrzeżan wedle innej historii) w roku 1446.

Historia jeziora jest równie ciekawa w czasach drugiej wojny światowej i nieco przed nią. Już w roku 1936 rozpoczęła się budowa koszarowego osiedla oraz morskiego lotniska garnizonu Rogowo (niedaleko Dźwirzyna). Do dnia dzisiejszego nad brzegiem północnym Reska Przymorskiego mieści się duży plac betonowy. Z placu tego wybiegają w morze oraz w stronę jeziora pasy z betonu. W roku 1945 Luftwaffe wykorzystywało jezioro jako lądowisko dla wodnopłatowców. Ciekawostką jest, iż nad jeziorem został zestrzelony transportowiec Junkers Ju 52, który wpadł do jeziora. Pomimo starań Niemców, nie udało się im wyciągnąć samolotu i uratować pilota. Był to samolot, który leciał z Królewca i ponoć przewoził bardzo cenny ładunek. Kiedy radzieccy żołnierze w połowie 1946 roku próbowali wyciągnąć samolot, przełamał się on na pół. Wówczas też wypłynęło ciało zestrzelonego pilota. Niejaki pułkownik Nowikow przypuszczał, iż w samolocie znajdowała się słynna Bursztynowa Komnata, której przecież do tej pory nie odnaleziono.

Z nie małą nadzieją na odnalezienie skrzyń z fragmentami Bursztynowej Komnaty oraz innych skarbów wyruszono na jezioro w roku 1987. Ekspedycja polsko-radziecka nie znalazła jednak nic poza dokumentami (potwierdziły one, że samolot leciał z Królewca), obrączką, zastawą stołową i innymi drobiazgami. Kolejna ekspedycja miała miejsce w roku 1989. Wówczas uznano, iż zatopionym samolotem może być Dornier Do 24, a nie wspominany Junkers Ju 52. Wyprawa na jezioro w roku 2009 także potwierdziła, iż mógł być to Dornier. Aż do 2001 roku duży obszar jeziora użytkowany był przez wojsko, dlatego ludność cywilna nie miała do niego dostępu.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Port Dźwirzyno
Port Dźwirzyno
Dźwirzyno (~1.3 km)
Port
Port
Dźwirzyno (~1.3 km)
Wesołe Miasteczko
Wesołe Miasteczko
Dźwirzyno (~1.3 km)
Jezioro Resko Przymorskie
Jezioro Resko Przymorskie
(~1.4 km)
Kościół Matki Bożej Uzdrawiania Chorych
Kościół Matki Bożej Uzdrawiania Chorych
Dźwirzyno (~1.7 km)
Plaża
Plaża
Dźwirzyno (~1.9 km)
Jazda konna
Jazda konna
Dźwirzyno (~1.9 km)
Ścieżka zdrowia
Ścieżka zdrowia
Dźwirzyno (~1.9 km)
Szlaki turystyczne
Szlaki turystyczne
Dźwirzyno (~1.9 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Jezioro Resko Przymorskie
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail