Kościół św. Józefa


Oficjalna strona Miasta Świdnica

Kościół św. Józefa pochodzi z XVIII wieku. Kamień węgielny pod jego budowę został położony 1 października 1754 roku. Świątynia powstała prawdopodobnie wedle projektu całego zespołu architektów, którzy pochodzili z Krzeszowa. Zespołem owym kierował ówczesny opat cystersów, Benedykt Seidl a budowlę wzniósł Wacław Mattausch. Kościół został poświęcony 19 czerwca 1766 roku. Obiekt początkowo został wybudowany jako kościół klasztorny przeznaczony dla urszulanek. Przybyły one do Świdnicy w roku 1700 i od tego czasu nauczały miejscowe dziewczęta. Siostry urszulanki wykupiły część kamienic przy ulicy Kotlarskiej pomiędzy 1711 a 1739 rokiem, a następnie w ich miejscu wzniosły takie obiekty jak kościół, szkoła, klasztor.

W czasie, kiedy wojska napoleońskie oblegały Świdnicę w roku 1807 sklepienie świątyni zostało uszkodzone przez pocisk armatni. Wtedy też w części kościoła zorganizowano wojskowy magazyn. Urszulanki musiały opuścić miasto w roku 1877 z rozkazu władz pruskich. Wróciły dopiero w roku 1886. Kolejny raz siostry były zmuszone opuścić Świdnicę w roku 1941 (wróciły dopiero w roku 1945). W klasztorze w czasie okupacji urządzony był wojskowy szpital, dom starców, a także szkoła i internat, kościół zaś przez ponad rok był zamknięty. Ostatecznie siostry urszulanki opuściły miasto w roku 1958, ale już od 1945 w Świdnicy przebywały siostry prezentki (obecnie prowadzą one przedszkole przy ulicy Piekarskiej).

Omawiany kościół stał się kościołem parafialnym od roku 1946. Parafia została wydzielona z części parafii św. Stanisława i Wacława. Od 1959 do 1962 roku we wspomnianym klasztorze funkcjonowało Małe Seminarium Duchowne Towarzystwa Chrystusowego, ale zostało ono zlikwidowane przez władze PRL. Przez długi czas w zabudowaniach klasztornych mieścił się również Państwowy Internat Szkół Średnich.

Jeśli chodzi o sam kościół św. Józefa, jest on budowlą jednonawową, barokową. Zbudowana na planie prostokąta, we wnętrzu można zauważyć owalny zarys. Charakterystyczną cechą świątyni jest elipsoidalne sklepienie oraz bogato profilowany gzyms. Do świątyni przylega kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej (wzniesiona w stylu barokowym).

Wyposażenie wnętrza kościoła jest rokokowe. Na ścianach kościoła można dostrzec wiele zabytkowych obrazów, w które wkomponowane zostały stacje Drogi Krzyżowej. Elewacja została zaakcentowana kamiennym portalem, który wieńczą figury św. Józefa, św. Urszuli oraz św. Augustyna. Attyka ozdobiona jest rzeźbami św. Wolfganga i św. Floriana.

Ołtarz główny został wykonany w roku 1781. W jego centralnej części mieści się obraz przedstawiający św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus i klęczącymi św. Augustynem, św. Anielą Merici (była ona założycielką Zgromadzenia Urszulanek). Przy obrazie umieszczone zostały figury św. Karola Boromeusza oraz św. Urszuli. Ołtarze boczne (jeden poświęcony Matce Boskiej Różańcowej, drugi Sercu Jezusowemu) pochodzą z roku 1900, z warsztatu rzeźbiarza Franciszka Thamma pochodzącego z miejscowości Lądek Zdrój.

Ambonę rokokową ufundował Placyd Montfering (opat krzeszowski) około 1780 roku. Warto zwrócić uwagę balustrady rokokowe pochodzące z XVIII wieku, mieszczące się na chórze organowym. Przy ambonie mieszczą się obrazy św. Tekli oraz wspomnianej już św. Anieli Merici. Dalej można obejrzeć obrazy przedstawiające św. Ambrożego i św. Augustyna. Prezbiterium jest wyłożone strzegomskim granitem. Z granitu wykonane są również balaski. W roku 1995 przeprowadzono remont organów, które pochodzą z 1870 roku.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zespół poklasztorny urszulanek
Zespół poklasztorny urszulanek
Świdnica (~0 km)
Spichlerz
Spichlerz
Świdnica (~0 km)
Zespół poklasztorny kapucynów
Zespół poklasztorny kapucynów
Świdnica (~0.1 km)
Pozostałości świdnickiego zamku książęcego
Pozostałości świdnickiego zamku książęcego
Świdnica (~0.1 km)
Dawne Muzeum Miejskie
Dawne Muzeum Miejskie
Świdnica (~0.1 km)
Mury obronne
Mury obronne
Świdnica (~0.2 km)
Zespół kościoła św. Barbary z Basztą Strzegomską
Zespół kościoła św. Barbary z Basztą Strzegomską
Świdnica (~0.2 km)
Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy
Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy
Świdnica (~0.2 km)
Ratusz Miejski
Ratusz Miejski
Świdnica (~0.2 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Kościół św. Józefa
Dane kontaktowe
Nazwa
Kościół św. Józefa
Adres:
58-100 Świdnica
Kotlarska 19
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2019 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail