Kościół Zbawiciela


Wikipedia, fot. Tomasz Zugaj

Kościół Zbawiciela mieszczący się przy Placu Piastowskim w Jeleniej Górze-Cieplicach wzniesiono w latach 1774-1779. Autorem projektu był architekt Demus pochodzący z Jeleniej Góry. Kościół ten jest bardzo ciekawym przykładem architektury ewangelików, jednonawowy, posiadający empory zdobione snycerską dekoracją i dach czterospadowy, wybudowany w stylu późnego baroku. Masywny obiekt wzniesiono na planie prostokąta. Od strony zachodniej kościół posiada trzykondygnacyjną wieżę z zegarem wzniesioną na planie kwadratu, która zakończona została hełmem ośmiobocznym z latarnią.

Wyposażenie kościoła jest barokowo-klasycystyczne. Zarówno rozbudowany architektoniczny ołtarz główny (w jego zwieńczeniu znajduje się grupa rzeźbiarska, która przedstawia Chrystusa Zmartwychwstałego z aniołami), ambona jak i organy zostały stworzone w roku 1780 w warsztacie jeleniogórskich artystów, Wagnerów. W roku 1790 kościół zyskał kielich, który ufundowała nieznana obecnie osoba. W tym czasie zostały pomalowane ławki z drewna i balustrady empor. Ołtarz i ambona zostały pokryte polichromią. Dwa lata później pamiątkowa polichromia pojawiła się również na w części zachodniej kościoła. Przez jakiś czas kościół zdobił obraz przedstawiający Fryderyka II, króla pruskiego oraz obraz feldmarszałka Gebharda Leberechta Blüchera von Wahlstata, zwycięzcy nad wojskami Napoleona. W tej chwili jednak portrety mieszczą się na plebanii. W świątyni pozostawiono natomiast portret Marcina Lutra stworzony przez Mullera (szlifierza szkła i kamieni) w roku 1817.

Nad ołtarzem mieści się rozbudowany prospekt organowy, który początkowo zaopatrzono w instrument, a później w organy stworzone w roku 1927 przez Gustava Heinze z Żar. Ambona posiada kosz o wykroju kielichowym, na którym znajdują się płaskorzeźby przedstawiające Ewangelistów. Baldachim ozdobiony jest grupą Zmartwychwstania również wykonany przez Wagnera oraz Exnera. Wspomniana chrzcielnica została wykonana około 1742 roku i przeniesiono ją z poprzedniego kościółka z drewna. Warto zwrócić uwagę na kinkiety lustrzane i szklane świeczniki pochodzące z XIX wieku. W kościele jest miejsce siedzące dla 1200 osób. Godne uwagi są ponadto specjalne szafki na śpiewniki, które ozdobione są malowanymi kwiatowymi dekoracjami (niemal ludowe akcenty). Kościół wykorzystywany jest obecnie przez Parafię Augsburskoewangelicką. W roku 1964 wpisano go do rejestru zabytków.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Pałac Schaffgotschów w Sobieszowie
Pałac Schaffgotschów w Sobieszowie
Jelenia Góra (~0.2 km)
Zdrojowy Teatr Animacji
Zdrojowy Teatr Animacji
Jelenia Góra (~0.3 km)
Długi Dom
Długi Dom
Jelenia Góra (~0.3 km)
Park Zdrojowy
Park Zdrojowy
Jelenia Góra (~0.4 km)
Kościół św. Jana Chrzciciela
Kościół św. Jana Chrzciciela
Jelenia Góra (~0.4 km)
Pałac Cieplice Śląskie-Zdrój
Pałac Cieplice Śląskie-Zdrój
Cieplice Śląskie-Zdrój (~0.4 km)
Pawilon Norweski
Pawilon Norweski
Jelenia Góra (~0.8 km)
Park Norweski
Park Norweski
Jelenia Góra (~1.2 km)
Kościół MB Nieustającej Pomocy
Kościół MB Nieustającej Pomocy
Jelenia Góra (~1.6 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Kościół Zbawiciela
Dane kontaktowe
Nazwa
Kościół Zbawiciela
Adres:
58-560 Jelenia Góra
Plac Piastowski 18
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail