Pałac Paulinum


Wikipedia, fot. Irena Goderska

Pałac Paulinum mieści się na malowniczym wzgórzu na obrzeżach Jeleniej Góry, przy drodze wiodącej w stronę Karpacza. O paulińskich dobrach po raz pierwszy informacje pojawiają się już w roku 1655 i mają związek z przybyciem jezuitów do miasta. Dopiero jednak w XIX wieku Richard von Kramst, będący znanym fabrykantem jeleniogórskim, zakupuje folwark oraz pobliskie ziemie i zleca Siebenhaarowi (ogrodnikowi z Jeleniej Góry) w roku 1855 założenie pięknego parku krajobrazowego na Górze Krzyżowej. Ów Siebenhaar jest także twórcą jeleniogórskich plant.

Sam pałac zaś został wybudowany na specjalnie uformowanej skarpie (na wschodnim stoku) przez miejscowych rzemieślników wedle projektu architekta drezdeńskiego Kurta Spate. Prace przy okazałej trzykondygnacyjnej rezydencji wzniesionej w stylu zamkowo-dworskim dobiegły końca w roku 1872. Budowla utrzymana była w wówczas niezwykle modnym stylu magnackiej architektury niemieckiej. Obiekt o założeniu tarasowym zaopatrzono w wiele wykuszy i wieżyczek oraz ozdobiono bogatą ornamentyką średniowieczną i renesansową. Do pałacu wiedzie portyk z kolumnami, a w jego wnętrzu do dnia dzisiejszego zachowano piękny pierwotny wystrój, dzięki czemu panuje tam wręcz bajkowy klimat.

Początkiem XX wieku pałac zyskał nowego właściciela, Oskara Carlo, który zmodernizował i przebudował obiekt. Projekt przebudowy został zlecony jednemu z najbardziej znanych i cenionych wówczas architektów, bo architektowi wrocławskiemu Karlowi Grosserowi (twórcy między innymi Domu Zdrojowego w Świeradowie-Zdroju). Projekt zaczęto realizować w roku 1906. Kiedy Carlo zmarł pałac został kupiony przez Niemiecki Front Pracy w roku 1931. Wówczas przebudowano go na centrum szkoleniowe NSDAP, a w roku 1945 z obiektu urządzono największą na Dolnym Śląsku składnicę dzieł sztuki. Później w pałacu mieściłlo się również oficerskie kasyno, z którego korzystał pobliski garnizon wojskowy. Pałac Paulinum w roku 2002 stał się prywatną własnością i obecnie urządzony jest w nim hotel i restauracja. Na cele hotelowe obiekt jeszcze raz odpowiednio odrestaurowano. Do najbardziej reprezentacyjnych sal należy Sala Gdańska, a także piękna Sala Szmaragdowa, która służy za restaurację.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Pałac Paulinum
Dane kontaktowe
Nazwa
Pałac Paulinum
Adres:
58-500 Jelenia Góra
Nowowiejska 62
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2019 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail