Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego


Wikipedia, fot. Jojo

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego mieści się przy ulicy 1 Maja w Jeleniej Górze. Dawniej był on świątynią ewangelicką - Kościołem Łaski Pod Krzyżem Chrystusa. Tego rodzaju świątynie były wznoszone początkiem XVIII wieku między innymi w Kamiennej Górze, Cieszynie, Żaganiu, Kożuchowie. Do czasów dzisiejszych jako kościół ewangelicki funkcjonuje tylko świątynia we wspomnianym Cieszynie, zaś kościoły w Kożuchowie oraz Żaganiu zniszczono (ocalały do dzisiejszych czasów tylko ich wieże). Wszystkie inne Kościoły Łaski przejęli katolicy po zakończeniu drugiej wojny światowej. Omawiany kościół (pełniący także w tej chwili funkcję kościoła garnizonowego od roku 1957) został wzniesiony w latach 1709-1718 i do 1945 roku służył ewangelickiej gminie. W podobnym czasie wybudowana została plebania.

Omawiana świątynia jest otoczona malowniczym parkiem, w którym mieści się 19 zabytkowych kaplic wzniesionych pomiędzy 1717 a 1770 rokiem, cmentarz parafialny oraz dom pastorów. Owe kapliczki są barokowymi kaplicami grobowymi patrycjuszy z Jeleniej Góry, zupełnie unikatowe na obszarze Śląska. Są wyjątkowo bogate pod względem form architektonicznych oraz rzeźbiarskich dekoracji.

Autorem projektu kościoła był Martin Frantz pochodzący z Rewela, z rodziny Szwedów niemieckojęzycznych. Kościół wybudowano na planie greckiego krzyża w stylu barokowym z przęsłem, które wydłużone zostało o ołtarzowe przęsło. Kopuła mieści się na skrzyżowaniu naw. Architekt wzorował się na kościele ewangelickim św. Katarzyny mieszczącym się w Sztokholmie. Budowla początkowo liczyła około 74 metry długości i 57 metrów wysokości (wliczając krzyż umieszczony na szczycie kopuły).

Od wschodniej strony do kościoła przylega zakrystia, która dawniej była kaplicą Ostatniej Wieczerzy, natomiast od strony zachodniej znajduje się tak zwana hala ślubów (przedsionek). Budowla jest zwieńczona dwukondygnacyjnym hełmem nad kopułą, posiada dachy mansardowe zlokalizowane nad nawami i wieżyczki ośmioboczne z hełmami nad klatkami schodowymi. Elewacja kościoła nie jest zbyt strojna.

Bardzo bogata dekoracja malarska, jaką można podziwiać na sklepieniach kolebkowych naw oraz na płaskiej kopule została wykonana w latach 1734-1751 przez Johanna Franza Hoffmanna oraz Felixa Antona Schefflera. Zaraz nad ołtarzem głównym można obejrzeć Trójcę Świętą, Zmartwychwstanie, Wniebowzięcie, a także Sen Jakuba, Nawrócenie Szawła oraz Ewangelistów. Wspomniany ołtarz wykonany został w roku 1729 przez Dawida Hielschera, ufundowany przez patrycjusza Christiana Mentzela. Na ołtarzem znajduje się barokowy prospekt organowy z roku 1727 (jego fundatorem także był Mentzel) oraz organy z roku 1905 liczące 4571 piszczałek.

Barokowa ambona znajdująca się przy skrzyżowaniu naw pochodzi z roku 1717. Ufundował ją Melchior Berthold. Została stworzona z jednego bloku piaskowca. Jej kosz wspiera się na figurach aniołów i ozdobiony jest licznymi płaskorzeźbami, podobnie jak balustrada. Baldachim z drewna ozdobiony jest figurami aniołków, apostołów oraz gołębicy symbolizującej Ducha Świętego. W tym samym roku co ambona, stworzono także chrzcielnicę wykonaną z błękitnego marmuru.

Ciekawostką jest, że w roku 1745 świątynia została uderzona przez piorun. W wyniku tego zdarzenia zerwana została lina, która podtrzymywała daszek ambony. Ów daszek spadając trafił w pastora, który właśnie w tej chwili wygłaszał kazanie, pastor zginął na miejscu.

Każdego roku we wrześniu w kościele odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej o nazwie "Silesia Sonans". Kościół dysponuje 4020 miejscami siedzącymi i podobną ilością miejsc stojących. W roku 2002 do kościoła sprowadzona została relikwia Drzewa Świętego Krzyża i w związku z tym, w roku 2006 świątynię podniesiono do rangi Sanatorium Krzyża Świętego Diecezji Legnickiej.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Cerkiew prawosławna Świętych Apostołów Piotra i Pawła
Cerkiew prawosławna Świętych Apostołów Piotra i Pawła
Jelenia Góra (~0.5 km)
Mury obronne
Mury obronne
Jelenia Góra (~0.8 km)
Brama Wojanowska
Brama Wojanowska
Jelenia Góra (~0.8 km)
Kaplica św. Anny
Kaplica św. Anny
Jelenia Góra (~0.8 km)
Teatr Miejski im. C. K. Norwida
Teatr Miejski im. C. K. Norwida
Jelenia Góra (~0.8 km)
Bazylika św. Erazma i Pankracego
Bazylika św. Erazma i Pankracego
Jelenia Góra (~0.9 km)
Muzeum Towarzystwa Karkonoskiego
Muzeum Towarzystwa Karkonoskiego
Jelenia Góra (~1 km)
Ścieżka Przyrodniczo-dydaktyczna Wzgórze Kościuszki
Ścieżka Przyrodniczo-dydaktyczna Wzgórze Kościuszki
Jelenia Góra (~ km)
Tramwaj na Rynku
Tramwaj na Rynku
Jelenia Góra (~1.2 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego
Dane kontaktowe
Nazwa
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego
Adres:
58-500 Jelenia Góra
1 Maja
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2019 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail