Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazura w Starachowicach


Oficjalna strona Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazura w Starachowicach

Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazura w Starachowicach zostało utworzone na mocy decyzji Rady Powiatu Starachowickiego dnia 1 stycznia 2001. Muzeum rozciąga się na powierzchni ośmiu hektarów, na której znajdują się obiekty dawnych zakładów wielkopiecowych. Pierwszy zakład uruchomiony został w 1841 roku, zaś drugi w 1899 znajdujący się kilkaset metrów dalej. Z racji tego, że obydwa zachowały swój układ tarasowy oraz ciąg technologiczny są wspaniałą ilustracją rozwoju technologicznego hutnictwa w XIX wieku. Można obejrzeć estakadę kolejową, wieżę ciśnień oraz zdecydowanie najbardziej cenny zabytek w muzeum jakim jest Wielki Piec. Warto również zwrócić uwagę na maszynę parową, która została sprowadzona do Starachowic w roku 1889 z Powszechnej Wystawy Przemysłowej w Paryżu. Jest to jedna z największych tego rodzaju maszyn na świecie.

Ciekawostką jest, iż placówka odkupiła w roku 2006 pozostałości po oryginalnym papamobile, który został wyprodukowany na podwoziu STARA 660M2 specjalnie z okazji Pierwszej Pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny, która miała miejsce w 1979 roku. Odtworzony papamobile został zaprezentowany w 2008 roku i poświęcony przez biskupa radomskiego. W kolekcji muzeum znajdują się inne samochody STAR.

W "Kinie Kotłownia" można z kolei obejrzeć interesującą wystawę paleontologiczną, na którą składają się między innymi skamieniałości. Prezentowane są zwierzęta, które żyły około 200 milionów lat temu w rejonie Gór Świętokrzyskich. Godne uwagi są naturalnej wielkości modele płazów oraz gadów na tle foto-panoramy z naturalnym środowiskiem oraz ścieżką dźwiękową.

Kolejnym ciekawym przedsięwzięciem muzeum jest prezentacja historii produkcji żelaza od najdawniejszych czasów do współczesności. Na oddzielonym obszarze, który porasta bogata roślinność została zrekonstruowana osada dymarska z początków naszej ery, tak zwany Archeopark. Organizowane są tam pokazy wytopu żelaza w piecach typu kotlinkowego. Ten niezwykły park jest pierwszym etapem ścieżki edukacyjnej, która przedstawia dzieje metalurgii świętokrzyskiej. Następnym przystankiem na ścieżce będzie niebawem kuźnica średniowieczna, a końcowy punkt będzie stanowić Zakład Wielkopiecowy, gdzie można zobaczyć jak wyglądało hutnictwo na przełomie XIX/XX wieku.

Od roku 2008 muzeum organizuje Festyn Historyczny "Od Prasłowian do Polaków" oraz wiele innych bardzo ciekawych imprez popularno-naukowych.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazura w Starachowicach
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazura w Starachowicach
Adres:
27-200 Starachowice
Wielkopiecowa 1
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail