Czarci Młyn


Oficjalna strona Czarciego Młyna

Czarci Młyn razem z całym systemem hydroenergetycznym i wyposażeniem został wybudowany w 1890 roku. Mieści się on niedaleko Czarnego Potoku. Młyn ten jest jednym z nielicznych tego typu młynów zlokalizowanych na obszarze Dolnego Śląska, który posiada najstarsze koło napędowe w regionie. Jest to koło wodne, nasiębierne, które liczy sobie 6,5 metra średnicy. Obiekt był napędzany tymże kołem aż do roku 1951. Całe podstawowe wyposażenie młyna jest oryginalne - pochodzące jeszcze z czasów jego budowy. Warto zwrócić uwagę na to, że owo wyposażenie (maszyny i inne urządzenia) jest bardzo charakterystyczne dla młynów gospodarczych wznoszonych na przełomie XIX/XX wieku. Urządzenia były tworzone zgodnie z duchem tak zwanego systemu amerykańskiego, gdzie transport zboża był w stu procentach zmechanizowany. Omawiany młyn to doskonały przykład budownictwa pogranicza śląsko-czeskiego. Od chwili wybudowania młyna wprowadzono jedynie nieduże modernizacje i w dalszym ciągu Czarci Młyn funkcjonuje starym sposobem.

Czarci Młyn jest swoistym skansenem produkcyjnym (Muzeum Chleba). Każdy kto odwiedzi to niezwykłe miejsce może zobaczyć jak dawniej od początku do końca powstawał chleb, zaczynając od przetwarzania pszenicy w specjalnych młyńskich maszynach, wyrabiania ciasta aż po wypiekanie wspaniałych bochenków chleba w zabytkowym chlebowym piecu. W tak zwanej "sali chlebowej" można dokładnie obejrzeć wspomniany piec, który liczy sobie przeszło 100 lat. Jest również sala historyczna, w której prezentowane są między innymi fragmenty oryginalnego koła wodnego oraz sala technologiczna, gdzie prezentowane są między innymi takie maszyny i urządzenia jak gniotownik, elewatory, mlewnik, śrutownik, silosy, odsiewacz i wiele innych zabytkowych perełek. Młyn jest w stanie wyprodukować do 1,5 tony mąki w ciągu doby. Produkuje się tam także kaszę manną oraz otręby.

Od 2011 do 2012 roku Czarci Młyn był poddawany rewitalizacji, odrestaurowano także wszystkie zabytkowe narzędzia i maszyny. W młynie mieści się także punkt informacyjny. W czasie letnim można posilić się w Czarcim Młynie, gdyż została wybudowana specjalna wiata z murowanym grillem. Młyn serwuje wspaniały tradycyjny chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem. W młynie można oczywiście także zakupić mąkę tam wyprodukowaną. Można go odwiedzić od środy do niedzieli w godzinach od 10.00 do 18.00 (dane na rok 2013).

Jeśli zaś chodzi o samą nazwę "Czarci Młyn", jest ona związana z pewną ciekawą legendą, która mówi, iż po młynie hula sam diabeł (czart). Ponoć niegdyś pewien młody człowiek o imieniu Bożydar postawił wielki młyn, ale narzekał na biedę, bo miał mało klientów, a do tego w czasie lata i zimy koło młyńskie często się zatrzymywało z powodu braku odpowiedniej ilości wody w potoku. Pewnego razu wracając z karczmy spotkał tajemniczego człowieka i zwierzył się mu ze swojego problemu. Ten zaś kazał mu o północy udać się na Czarną Kopę i na kamieniu wyryć pierwszą literę swego imienia. Młodzieniec wahał się i nie bardzo wierzył w skuteczność tego zabiegu, ale interes szedł tak kiepsko, że postanowił spróbować. I rzeczywiście od razu efekty były widoczne, a Bożydar bardzo szybko stał się bogaty. Dokuczała mu jednak samotność, bo nie mógł znaleźć sobie żony. Kolejny raz spotkał nieznajomego i opowiedział mu o swoim problemie. Ten tym razem kazał Bożydarowi wyryć na kamieniu ostatnią literę swego imienia. Niespełna tydzień później był już zaręczony i niebawem wziął ślub. Tajemniczy człowiek pojawił się kolejny raz, gdy Bożydar umierał i zabrał go ze sobą. Jak nietrudno się domyślić, owym tajemniczym nieznajomym był czart, któremu młody naiwny człowiek zaprzedał swoją duszę. Spotkała go sroga kara za to, że był zachłanny i pieniądze oraz szczęście chciał zdobyć nie ciężką pracą, a kombinowaniem. Kilka lat po śmierci Bożydara młyn spłonął po uderzeniu pioruna, a po latach w jego miejscu został wzniesiony "nasz" Czarci Młyn. Czarta jednak nie trzeba się bać, bo ochroni nas przed nim metalowa głowa lwa, która zawieszona jest na drzwiach wejściowych. Trzeba jej dotknąć, aby zapewnić sobie ochronę i szczęście.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Dom Zdrojowy w Czerniawie-Zdroju
Dom Zdrojowy w Czerniawie-Zdroju
Świeradów-Zdrój (~1.8 km)
Grota w Czerniawie-Zdroju
Grota w Czerniawie-Zdroju
(~2 km)
Źródło Cesarza Józefa
Źródło Cesarza Józefa
(~2.5 km)
Pałac Pobiedna
Pałac Pobiedna
Pobiedna (~2.5 km)
Mini Muzeum Szachów
Mini Muzeum Szachów
Świeradów-Zdrój (~2.7 km)
Ośrodek edukacyjny
Ośrodek edukacyjny "Izery Trzech Żywiołów"
Świeradów-Zdrój (~2.8 km)
Łazienki Marii
Łazienki Marii
Świeradów-Zdrój (~2.8 km)
Willa Marzenie
Willa Marzenie
Świeradów-Zdrój (~2.9 km)
Pomnik Juliusza Pintscha
Pomnik Juliusza Pintscha
Świeradów-Zdrój (~2.9 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Czarci Młyn
Dane kontaktowe
Nazwa
Czarci Młyn
Adres:
59-850 Świeradów-Zdrój
Lwówecka 5
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2019 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail