Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią


Oficjalna strona Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią

Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią zostało oficjalnie otwarte 22 lipca 1964 roku a powstało ono dzięki inicjatywie i ogromnemu zaangażowaniu powołanego w roku 1963 Komitetu Organizacyjnego Muzeum Ziemi Krajeńskiej (przekształconego później w Krajeńskie Towarzystwo Kulturalne już o przeszło stuosobowej załodze).

Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią powstało z inicjatywy grupy społeczników przekonanych o konieczności zachowania i popularyzacji historii, tradycji i kultury ludowej Krajny. Początkowo muzeum mieściło się w trzech salach przy ulicy Gimnazjalnej i prezentowało głównie eksponaty z dziedziny archeologii, które odkryte zostały na Placu Zamkowym w Nakle w czasie prac badawczych Instytutu Historii Kultury Materialnej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Większość eksponatów została pozyskana drogą darowizny, w czym niemały wkład mieli sami mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Muzeum w roku 1967 przeniosło się do Powiatowego Domu Kultury, który obecnie funkcjonuje pod nazwą Nakielski Ośrodek Kultury i pozostało tam aż do chwili wprowadzenia się do obecnej stałej siedziby, czyli do roku 1990. Placówka nie tylko prezentowała eksponaty, ale czynnie uczestniczyła w życiu kulturalnym Nakła. Muzeum doskonale się rozwijało i wciąż konsekwentnie powiększało swoje zbiory dlatego też postanowiono zmienić siedzibę na taką, która będzie posiadać większą powierzchnię wystawienniczą.

Zdecydowano ostatecznie, że muzeum będzie umieszczone w spichlerzu zbożowym wybudowanym w XIX wieku. Do dnia dzisiejszego w Nakle istnieje sześć tego typu obiektów. Dość szybko okazało się, że spichlerz musi przejść gruntowny remont, bo jego stan techniczny jest wprost fatalny. Zdecydowano także, iż obiekt należy rozebrać do samych fundamentów. Tak też zrobiono i przeprowadzono jego rekonstrukcję. W czasie rekonstrukcji zadbano o to, aby zachować pierwotny zewnętrzny wygląd spichlerza. Niemniej, wnętrze zostało całkowicie zmienione i zaadaptowane odpowiednio do celów muzealnych. Prace trwały do 1985 do 1990 roku, po czym dokładnie 3 maja 1990 roku nastąpiło uroczyste (ponowne) otwarcie placówki.

Muzeum prezentuje zbiory z zakresu archeologii, historii, etnografii oraz sztuki. Jeśli chodzi o eksponaty archeologiczne, najstarsze pochodzą z okresu mezolitu (są to między innymi urny twarzowe kultury wschodniopomorskiej, fibule, siekierki). Zbiory historyczne prezentują eksponaty związane z Nakłem i okolicą. Dział etnograficzny z kolei przedstawia codzienne życie mieszkańców Nakła poprzez sprzęty gospodarstwa wiejskiego. Dużą część zbiorów sztuki stanowią dzieła nakielskich artystów i tych z Nakłem powiązanych.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią
Adres:
89-100 Nakło nad Notecią
Pocztowa 14
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail