Muzeum Ziemi Koszyckiej im. Stanisława Boducha w Koszycach


Wikipedia, fot. Koszyce

Muzeum Ziemi Koszyckiej im. Stanisława Boducha w Koszycach rozpoczęło swoją działalność 26 maja 2007 roku. Mieści się ono na tak zwanym Przedmieściu Koszyckim przy ulicy Wspólnej 11. Na siedzibę muzeum wybrano synagogę zniszczoną w czasie drugiej wojny światowej. Wykupił ją, a następnie gruntownie odrestaurował Stanisław Boduch, polonijny biznesmen z Chicago, a pomysł ten zrodził się podczas jego rozmów ze Stanisławem Rybakiem, wójtem koszyckiej gminy. Na odbudowie samego obiektu nie można było jednak poprzestać ponieważ konieczne było zabezpieczenie najbliższej okolicy. Wobec tego wyregulowano przepływającą nieopodal rzekę o nazwie Goczałka, zbudowano podziemny kanał. Ponadto postawiono pięć mostów.

Stanisław Boduch podkreślał, iż muzeum jest miejscem szczególnie ważnym i postanowił zaangażować się w tenże projekt, aby dzieci jego i innych, którzy opuścili Polskę z różnych przyczyn wiedziały co tak naprawdę jest ważne, jak pięknym krajem jest Polska i jak ogromny powód do dumy ma każdy, kto jest Polakiem. Na otwarcie nowego muzeum przybyło wielu znakomitych gości jak między innymi ojciec prof. Andrzej Napiórkowski będący przeorem klasztoru na Skałce w Krakowie, ks. biskup Kazimierz Gruda, posłowie, dyrektorzy innych muzeów, przedstawiciele władz gminnych, wielu mieszkańców. Oczywiście nie mogło zabraknąć samego Stanisława Boducha, który dotarł na uroczystość otwarcia muzeum razem ze swoją rodziną. Stanisław Boduch i Stanisław Rybak dokonali symbolicznego otwarcia poprzez przecięcie wstęgi a ks. biskup Gruda udzielił błogosławieństwa. Kiedy podpisano dokumenty świadczące o przekazaniu budynku gminie rozpoczęły się oficjalne przemowy. Ważnym punktem uroczystości było także odczytanie listu gratulacyjnego od Lecha Kaczyńskiego, ówczesnego Prezydenta RP.

W Muzeum Ziemi Koszyckiej im. Stanisława Boducha w Koszycach można obejrzeć między innymi ekspozycję reprodukcji prac Stanisława Wyspiańskiego. Ponadto dużą grupę eksponatów stanowią zabytki, które pochodzą z archeologicznych wykopalisk prowadzonych w regionie. Na wystawie obrazującej codzienne życie mieszkańców gminy Koszyc można obejrzeć przedmioty codziennego użytku liczące sobie kilkadziesiąt lat takie jak między innymi ludowe obrazy, maszyna do szycia Singer, ręcznie wykonane ozdoby. Ciekawą ekspozycją jest ta przedstawiająca haftowane ornaty z XVII wieku.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum Ziemi Koszyckiej im. Stanisława Boducha w Koszycach
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum Ziemi Koszyckiej im. Stanisława Boducha w Koszycach
Adres:
32-130 Koszyce
Wspólna 11
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail