Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju


Oficjalna strona Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju

Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju zostało utworzone w roku 1966 i było jedną z inicjatyw lokalnych dla upamiętnienia obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego. Placówka rozpoczęła swoją działalność rok później jako oddział Muzeum Okręgowego w Lublinie. Początkowo na muzealną kolekcję składały się prywatne zbiory pana Michała Pękalskiego, miejscowego nauczyciela i wybitnego regionalistę, który w równej mierze interesował się historią, etnografią, archeologią jak i matematyką. Michał Pękalski z wielu wycieczek po biłgorajskim regionie przywiózł ogromną ilość zabytków etnograficznych, archeologicznych i numizmatycznych. Początkowo owe zbiory tworzyły izbę pamięci przy Włosiankarskiej Spółdzielni Pracy w Biłgoraju.

Muzeum otrzymało kolekcję Pękalskiego od punktu muzealnego (izby muzealnej) jeszcze kiedy było w trakcie organizacji. Kiedy tylko z dniem 25 stycznia 1966 roku weszła w życie uchwała o powołaniu Muzeum Regionalnego w Biłgoraju odbiło się to szerokim echem i bardzo szybko muzeum zaczęło gromadzić wspaniałe zabytkowe eksponaty podarowane nie tylko przez osoby prywatne, mieszkańców miejscowości i regionu, ale także przez różne instytucje.

Muzeum otrzymało siedzibę w części pomieszczeń w nowym budynku Prezydium Miejskiej Rady Narodowej, a zatem zyskało około 350 metrów kw. powierzchni wystawienniczej. Muzeum cały czas systematycznie powiększało swoją kolekcję nie tylko na drodze darów, ale także zakupów oraz własnych badań terenowych. W roku 1973 miasto zaczęło się rozbudowywać i wówczas powstał pomysł wyburzenia części starych domów sitarskich. Na szczęście jednak inicjatywa ta spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem ze strony biłgorajskich regionalistów i dzięki poparciu władz konserwatorskich województwa lubelskiego udało się ocalić jedną z zagród. Następnie przeprowadzono kompleksowe prace konserwatorskie i remontowe po czym urządzono Zagrodę Sitarską, która została oddziałem muzeum. W Zagrodzie prezentowana jest ekspozycja dotycząca rzemiosł ludowych mających związek z obróbką drewna takich jak łubiarstwo, stolarstwo, bednarstwo, kołodziejstwo oraz wyrób gontów i zajmującym szczególne miejsce na ekspozycji sitarstwem.

Ze względu na kierunek w jakim muzeum się rozwijało kierownictwo muzeum w roku 1975 zaproponowało zmianę nazwy placówki na Muzeum Rzemiosł Ludowych w Biłgoraju, która została przyjęta w 1976 roku. W takiej formie placówka funkcjonowała do 1999 roku, po czym w roku 2000 stała się placówką samodzielną działającą już pod obecną nazwą, która to znacznie mocniej podkreśla jej cele i regionalny charakter.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju
Adres:
23-400 Biłgoraj
Plac Wolności 16
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail