Muzeum Zamkowe w Pszczynie


Wikipedia, fot. PetrusSilesius

Muzeum Zamkowe w Pszczynie mieści się w zamku, który dawniej był rezydencją magnacką. Powstał on około XI-XII wieku, wzniesiony przez książąt piastowskich jako strażnica mieszcząca się przy szlaku handlowym jaki łączył Morawy z Rusią Kijowską (do XX wieku pełnił też funkcję zamku myśliwskiego). Zamek ten przez stulecia wiele razy był przebudowywany. W okresie średniowiecza należał on między innymi do książąt cieszyńskich, opolsko-raciborskich i opawskich. Od 1548 aż do 1764 był on własnością śląskiej rodziny Promnitzów. Następnie posiadłość należała do książąt Anhalt-Kothen-Pless, a od 1847 roku do książąt Hochberg von Pless który w drugiej połowie XIX wieku przebudowali go na styl neobarokowy. W takim właśnie kształcie architektonicznym możemy oglądać zamek obecnie. Zamek z parkiem o powierzchni 156 hektarów tworzą zespół pałacowo-parkowy. Sam park również jest zabytkowym parkiem krajobrazowym założonym w stylu angielskim. Zamek w przeciwieństwie do innych tego rodzaju budowli mieszczących się na terenie Śląska nie został znacząco zniszczony w czasie drugiej wojny światowej i dzięki temu możemy podziwiać w nim oryginalne meble i inne wyposażenie z XIX wieku (a także elementy z wieków wcześniejszych). Wszystko to sprawia, iż bez wątpienia jest on jednym z najbardziej cennych zabytkowych obiektów architektury rezydencjonalnej w kraju.

Muzeum Zamkowe w Pszczynie rozpoczęło swoją działalność zaraz po wojnie, tj. od 9 maja 1946, ale decyzja o utworzeniu placówki muzealnej zapadła już wcześniej, bo 1 czerwca 1945 roku. Zainteresowani mogli początkowo obejrzeć kilka sal mieszczących się na pierwszym piętrze, w których prezentowana była kolekcja sztuki zdobniczej należąca do rodziny Hochbergów (dawnych właścicieli zamku). Po przeprowadzeniu remontu w latach 60. i 70. ubiegłego wieku otwarte zostało Muzeum Wnętrz Zabytkowych. W salach wówczas prezentowane były mieszkalne wnętrza od czasów renesansu po XIX wiek.

Od roku 1995 zaczęto prowadzić następny remont zamku. Wtedy też podjęto decyzję o odtworzeniu oryginalnego wyglądu zamkowych wnętrz z czasów Hochbergów. Ważnym zabiegiem była również rekonstrukcja apartamentów cesarskich (z czasów pierwszej wojny światowej) mieszczących się na parterze. Przywrócone zostały również pierwotne złocenia i kolory. Także w roku 1995 muzeum dostało honorowy dyplom od federacji stowarzyszeń Europa Nostra (która zajmuje się ochroną dziedzictwa europejskiego dziedzictwa kulturowego i środowiska naturalnego) za "pieczołowite odtworzenie wnętrz zamku z ich wyposażeniem, oparte na wnikliwych historycznych badaniach, które przywróciły blask początku XX wieku".

Od 9 maja 2009 roku w zamku funkcjonuje Gabinet Miniatur, a od 12 maja 2009 roku Zbrojownia w zamkowych piwnicach. Muzealne ekspozycje umieszczone są na wszystkich piętrach zamku (także w piwnicy) poza strychem, gdzie mieszczą się pracownie konserwatorskie.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum Zamkowe w Pszczynie
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum Zamkowe w Pszczynie
Adres:
34-200 Pszczyna
Brama Wybrańców 1
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2019 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail