Muzeum Zamek w Oświęcimiu


Wikipedia, fot. Jerzy Strzelecki

Muzeum Zamek w Oświęcimiu zostało otwarte w roku 2010. Jest ono malowniczo położone nad Sołą, na zamkowym wzgórzu, które porośnięte jest starymi drzewami. Na kompleks zamkowy składają się również gotycka wieża oraz mury obronne. Mury mieszczą się przy północno-wschodniej krawędzi wzgórza i liczą sobie około 6 metrów długości. W zamku rozgrywały się ważne dla miasta wydarzenia historyczne. Do tej pory zamek pełni rolę kulturalną, edukacyjną oraz reprezentacyjną. Podstawowym zadaniem muzeum - zamku jest rozpowszechnianie historii ziemi oświęcimskiej, dawnej stolicy Księstwa Oświęcimskiego.

W zamku można obejrzeć między innymi pokaźne zbiory map, fotografii, numizmatów, pieczęci, dokumentów, książek. Ponadto w muzeum można przyjrzeć się przedmiotom codziennego użytku i zabytkom archeologicznym. Zdecydowana większość zbiorów opowiada historię przedwojennego Oświęcimia. Można zwiedzić dawne wnętrza mieszkalne i dowiedzieć się jak dawniej wyglądało codzienne życie. Wystawy są dopełniane prezentacjami reprodukcji starych fotografii. Zamek warto obejrzeć także z zewnątrz. Wieża obronna jest jedną z najstarszych budowli tego typu z cegły w całej Małopolsce. Z wieży rozciąga się widok na całą malowniczą panoramę Oświęcimia i najbliższej okolicy.

W Muzeum można obejrzeć takie wystawy stałe jak:

  • Judaizm - wystawa opowiada o najstarszej monoteistycznej religii na świecie, przybliża ją zwiedzającym poprzez prezentację menory, Tory, tałesu. Interesujący jest także zaprezentowany kalendarz ważniejszych świąt żydowskich takich jak Pesach, Rosz Ha-szana, Jom Kippur, Sukkot, Chanukka, Purim.
  • Katolicyzm - wystawa prezentuje historię religii chrześcijańskiej istniejącej już 2000 lat. Można obejrzeć przedmioty liturgiczne wykorzystywane w czasie Mszy Świętej: monstrancje, kielich ofiarny, Mszał Rzymski, puszkę na komunikanty, trybularz z łódką. Ponadto wystawa przedstawia obraz malowany na desce "Ukoronowanie Najświętszej Marii Panny", ornaty, przedwojenną figurę Matki Boskiej. Cenną pamiątką jest również płyta nagrobna Mikołaja Myszkowskiego pochodząca z końca XV wieku.
  • Archeologia - wystawa archeologiczna prezentuje zabytki, które pochodzą z prac wykopaliskowych prowadzonych na wzgórzu zamkowym, na starym mieście i terenie byłej twierdzy Wołek. Warto zwrócić uwagę na pochodzące ze średniowiecza siekiery, topory, gwoździownice, groty włóczni i strzał, a także pochodzący z XV wieku garnek z gliny. W roku 1966 na zamkowym wzgórzu odnaleziono XV-wieczny obosieczny żelazny miecz, który pochodzi prawdopodobnie z miejscowych wytwórni płatnerskich.

Na kolejnych wystawach prezentowane są wnętrza mieszkalne. Są one próbą wiernej rekonstrukcji wystroju wnętrz mieszkalnych przedwojennego Oświęcimia.

Salon – Jadalnia - jest miejscem uroczystych spotkań oraz obiadów towarzyskich. Warto zwrócić uwagę na pokojowy kredens, drewniany, rozkładany stół na dwanaście osób wykonany w 1930 roku, fortepian z Lipska z początku XX wieku. Salon zdobi dwudrzwiowa szafa z witryną z porcelanowymi filiżankami, deserowymi talerzykami i innymi elementami obiadowej zastawy.

Kolejnymi wystawami godnymi uwagi są wystawy prezentujące Mieszkanie Żydowskie i Mieszkanie Katolickie. Zestawienie obu wystaw nie jest przypadkowe. Przedwojenny Oświęcim był miastem, w którym żydzi i katolicy żyli ze sobą w bliskich, przyjaznych relacjach. Na wystawie mieszkania żydowskiego można obejrzeć symbole religii judaistycznej, które znacznie odróżniają owo wnętrze od pokoju katolickiego. Będąc w muzeum należy zwrócić uwagę również na gabinet Aleksandra Orłowskiego oraz na wystawę przedstawiającą kuchnię z początku XX wieku.

Pod wzgórzem zamkowym na zwiedzających czeka jeszcze jedna atrakcja - tunele wykopane początkiem XX wieku, które także można zwiedzać z przewodnikiem.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

» Hotele Karłów k. Kudowy Zdrój
» Hotele Izby k/Krynicy Zdrój
» Hotele Nowy Zyzdrój
» Hotele Oświęcim (~0.6 km)
» Hotele Brzeszcze (~9.9 km)
» Hotele Bieruń (~13.4 km)
» Hotele Tychy (~21.4 km)
» Hotele Chrzanów (~21.5 km)
» Hotele Kęty (~21.9 km)
» Hotele Jaworzno (~23 km)
» Hotele Mysłowice (~23.7 km)
» Hotele Piasek (~24.3 km)
» Hotele Kobiór (~25.1 km)
» Hotele Radocza k.Wadowic (~27.8 km)
» Hotele Inwałd (~28.3 km)
» Hotele Jaworze (~38.6 km)

Podziel się

Muzeum Zamek w Oświęcimiu
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum Zamek w Oświęcimiu
Adres:
32-600 Oświęcim
Zamkowa 1
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2019 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail