Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie


Wikipedia, fot. PlePle2000

Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie mieści się w kilkunastu salach zamku w Bytowie. Sam zamek jest niezwykłą atrakcją i przyciąga wielu turystów. Początkowo był on gotyckim zamkiem krzyżackim, a później zamkiem książąt pomorskich, został wzniesiony na przełomie XIV/XV wieku. W późniejszych wiekach zamek ten służył między innymi jako sąd oraz więzienie. Pierwsze prace konserwatorskie na zamku były prowadzone w latach 1930-1939, ale zostały przerwane z powodu wybuchu drugiej wojny światowej. Wznowienie prac nastąpiło z przerwami w latach 1957-1962 oraz 1969-1990. Wówczas umieszczono w nim nie tylko omawiane muzeum, ale również bibliotekę i hotel z restauracją.

W pierwszej sali muzealnej na parterze mieści się wystawa dotycząca rolnictwa - uprawy ziemi oraz hodowli zwierząt. Kolejna sala przedstawia zajęcia pozarolnicze, rzemiosła wiejskie takie jak rybołówstwo, zbieractwo, łowiectwo oraz pszczelarstwo. Dalej możemy obejrzeć salę z ekspozycją rzemiosł wiejskich takich jak bednarstwo, stolarstwo, kołodziejstwo, ciesielstwo, kowalstwo. W piątej sali znajdziemy wystawę dotyczącą tkactwa i plecionkarstwa (obróbki wici i włókna), a w szóstej, wyposażenie domowego wnętrza (dawnej wiejskiej izby). Nie będzie oczywiście żadnym zaskoczeniem to, że zdecydowana większość muzealnej kolekcji dotyczy eksponatów związanych z Kaszubami.

Na pierwszym piętrze zamku możemy obejrzeć wystawy mające charakter artystyczny i historyczny. I tak, w pierwszej sali obejrzymy wystawę sztuki sakralnej, a dalej wystawę myśliwską. Sale trzecia i czwarta służą do organizowania wystaw czasowych, zaś w piątej sali możemy bliżej przyjrzeć się portretom książąt pomorskich. Na drugim piętrze również mieści się sala do wystaw czasowych.

Jeśli chodzi o dział etnograficzny, gromadzone są tu zbiory etnograficzne mające związek z kulturą materialną południowo-zachodniej części Kaszub obejmujące czas od drugiej połowy XVII wieku po współczesność. Na kolekcję składa się przeszło 4000 eksponatów, z czego najliczniejszą grupę stanowią zabytki z przełomu XIX/XX wieku. Około 700 sztuk eksponatów mieści się na stałej ekspozycji „Kultura materialna Kaszubów Bytowskich” (w wyżej wymienionych salach).

Muzeum dysponuje obecnie największą kolekcją współczesnej sztuki ludowej na Pomorzu, w skład której wchodzą prace przeszło 100 twórców współczesnych mieszkających na obszarze Kaszub. Możemy obejrzeć między innymi kolekcję rzeźby w drewnie, malarstwo na płótnie, hafciarstwo, malarstwo na szkle, wyroby plecionkarskie, garncarskie, instrumenty muzyczne, zabawki ludowe.

Od roku 2005 muzeum zajmuje się także pracami archeologicznymi. Pozyskane zabytki pochodzą głównie z badań archeologicznych prowadzonych na zamku w Bytowie oraz z prac ratowniczych przy pracach adaptacyjno-budowlanych. Na razie kolekcja archeologiczna nie jest imponująca, ale stale się poszerza, również między innymi dzięki darom osób prywatnych.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie
Adres:
77-100 Bytów
Zamkowa 2
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2021 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail