Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Chałupa z Izdebna
Chałupa z Izdebna
Wikipedia, fot. Semu

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu jest skansenem, który powstał w roku 1971. Wówczas był on regionalnym muzeum etnograficznym. Park Etnograficzny został powołany w roku 1975, a pierwsze zabytkowe obiekty trafiły do niego w latach 1977-1978. Pod obecną nazwą Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu funkcjonuje od roku 1987. W parku obecnie mieści się 78 zabytkowych obiektów, które rozłożone są na blisko 61 hektarach powierzchni u zbiegu rzek Sierpienicy i Skrwy. Są to obiekty zarówno dużej jak i małej architektury (43 obiekty małej architektury takie jak gołębniki, przydrożne kapliczki, studnie itp.).

Ekspozycja obejmuje między innymi:

 • jedenaści zagród chłopskich z przełomu XIX i XX wieku (stodoły, obory, budynki mieszkalne, chlewy, spichlerze)
 • zrekonstruowany dworek szlachecki XVIII-wieczny
 • kościół drewniany z miejscowości Drążdżewo
 • drewniany wiatrak "koźlak"
 • wystawy stałe w Galerii rzeźby ludowej i Powozowni
 • karczma
 • kuźnia
 • olejarnia

Muzeum dysponuje około 13 000 różnego rodzaju eksponatów. Na obszarze skansenu zrekonstruowana jest typowa wieś rzędowa, która najczęściej występowała na polskich ziemiach typu rolniczych osad. Jest to układ polegający na rozłożeniu zabudowań po jednej stronie drogi oraz rozłożeniu pól po drugiej stronie. Wszystkie zagrody są niezwykle wiernie odtworzone, dlatego też będąc tam możemy poczuć klimat dawnych dni. Skansen cały czas się rozbudowuje, następnym projektem będzie wieś przydrożna. W jej skład wejdzie 38 zabytkowych obiektów (kilka zagród, karczma, budynki plebańskie).

Wszystkie budynki są w pełni wyposażone, można je zwiedzać. Wyposażenie budynków jest właściwe do miejsca ich pochodzenia oraz dawniej pełnionych funkcji.

Omawiane muzeum swoim zasięgiem obejmuje teren Mazowsza Północno-Zachodniego. Sam teren Parku Etnograficznego jest niezwykle urozmaicony pod względem fizjograficznym. Jego północna część mieści się w dolinie Sierpienicy, mocno zalesionej i dość głębokiej. Do tej części parku poprowadzą nas liczne zjazdy. Z kolei południowa część mieści się na terenie równinnym i ciągnie się ponad jarem rzecznym.

Przy zabudowaniach zorganizowane są warzywne ogródki oraz rabatki kwiatowe, sady owocowe. Prowadzona jest tu uprawa i hodowla zwierząt takich jak kaczki, kury, kozy, konie, gęsi. Wszystko to fantastycznie dopełnia wiejskiego krajobrazu i nadaje skansenowi niezwykle naturalny wygląd. Ciekawostką jest, że wnętrza urządzane są zgodnie z dorocznym kalendarzem. Przykładowo od grudnia do końca lutego przedstawiana jest ekspozycja "Boże Narodzenie na Mazowszu", z kolei od końca kwietnia do czerwca można obejrzeć wystawę "Wielkanoc na Mazowszu", jeszcze później zaś wystawę "Rok polski w tradycyjnych zajęciach".

W skansenie odbywają się liczne zajęcia krajoznawcze, rozrywkowe oraz edukacyjne. Część skansenu jest zaadaptowana na teren rekreacyjny. Można wygodnie usiąść i odpocząć w czasie zwiedzania.

 

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
Adres:
09-200 Sierpc
Narutowicza 64
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
 • Bądź na bieżąco
  Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
  E-mail