Muzeum w Wodzisławiu Śląskim

Muzeum w Wodzisławiu Śląskim zostało utworzone w 1971 roku na mocy uchwały Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Wodzisławiu Śląskim i decyzji Ministra Kultury i Sztuki. Jeszcze jednak przed oficjalnym utworzeniem muzeum w miejscowości gromadzono liczne zbiory dotyczące głównie dorobku kulturowego regionu. Cenne eksponaty pochodziły nie tylko od Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej, ale także od mieszkańców. Akcja zbierania regionalnych pamiątek spodobała się na tyle miejscowym władzom, iż przyznały one na potrzeby tworzącego się muzeum pomieszczenia w XVIII-wiecznym pałacu fundacji rodziny Dietrichstein. Początkowo utworzono Izbę Regionalną. Owa Izba objęta była opieką wspomnianego Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej, koła Polskiego Towarzystwa Archeologicznego i Numizmatycznego oraz Prezydium Powiatowej Rady Narodowej.

W latach 1966-1970 prowadzono badania archeologiczne na jednym z cenniejszych wczesnośredniowiecznych stanowisk, w grodzisku Golęszyców w Lubomi, a także na obszarze Starego Miasta w Wodzisławiu Śląskim (tu z kolei odkryto ślady średniowiecznego osadnictwa datowanego na XIII-XV wiek). Zarówno już mieszczące się w Izbie Regionalnej zabytki jak i te pochodzące z badań wykopaliskowych wymagały stosownej profesjonalnej opieki, dlatego też władze miasta podjęły decyzję o utworzeniu muzeum i zatrudnieniu fachowców. Pierwszym kustoszem muzeum został Werner Pierzyna, z wykształcenia archeolog, a uroczyste otwarcie Muzeum w Wodzisławiu Śląskim miało miejsce 3 czerwca 1971 roku.

Z okazji otwarcia placówki przygotowana została stała ekspozycja dotycząca takich zagadnień jak numizmatyka, historia, archeologia, średniowiecze. Ciekawostką jest, że z okazji otwarcia placówki wybito okolicznościowy medal (500 sztuk w ołowiu i 40 sztuk w miedzi).

Muzeum posiada obecnie takie działy jak:

  • Dział Archeologii
  • Dział Historii
  • Dział Kultury Regionu

Początkowo wyodrębniony był również Dział Numizmatyczny, który jednak zdecydowano się zlikwidować, a eksponaty do niego należące przeniesione zostały do Działu Historii.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Muzeum w Rybniku
Muzeum w Rybniku
Rybnik (~15.8 km)
Muzeum Miejskie w Żorach
Muzeum Miejskie w Żorach
Żory (~21.7 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum w Wodzisławiu Śląskim
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum w Wodzisławiu Śląskim
Adres:
44-300 Wodzisław Śląski
Ks. płk. Wilhelma Kubsza 2
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail