Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hrabiego Ostrowskiego


Oficjalna strona Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hrabiego Ostrowskiego

Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hrabiego Ostrowskiego zostało utworzone w roku 1947, ale jest ono niejako kontynuatorem muzeum powstałego w roku 1927. Owo muzeum otwarte zostało dzięki inicjatywie Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego z profesorem Tadeuszem Sewerynem na czele. Pierwszym kustoszem placówki był ksiądz Kazimierz Olszewski. Na początku zbiory muzealne przechowane były w domach prywatnych wspomnianych Olszewskiego i Seweryna oraz w Seminarium Nauczycielskim. W latach 30. ubiegłego wieku zorganizowano dwie wystawy, ale już w roku 1939 budynek muzeum przejęły wojska niemieckie i placówka przestała działać. W czasie wojny większość zbiorów została zniszczona (z 1739 eksponatów ocalały zaledwie 73 sztuki).

Zaraz po wojnie, w marcu 1945 roku przystąpiono do reaktywacji muzeum, a głównym inicjatorem był Jan Piotr Dekowski. Nowe eksponaty oraz te, które ocalały z przedwojennego muzeum zaprezentowano w trzech salach wystawowych w lokalu przy ulicy Św. Antoniego. Pierwsza wystawa została otwarta w roku 1947. Dotyczyła ona zagadnień regionalnych związanych ze sztuką ludową, budownictwem, stronami ludowymi oraz izbą wiejską. Muzeum zmieniło swoją siedzibę w roku 1950. Wówczas stał się nią pałac klasycystyczny należący dawniej do rodziny Ostrowskich. W roku 1951 otwarta została pierwsza stała wystawa dotycząca etnografii, a w roku 1952 wystawa poświęcona zagadnieniom przyrodniczym. Po remoncie, który trwał w latach 1958-1968 muzeum zorganizowało kolejne wystawy, między innymi wystawę historyczną. Stała wystawa archeologiczna została udostępniona zwiedzającym w roku 1974.

Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hrabiego Ostrowskiego poza gromadzeniem, opracowywaniem, konserwacją i udostępnianiem eksponatów zajmuje się także prowadzeniem badań naukowych. Jeśli chodzi o działalność wystawienniczą muzeum poza wystawami stałymi dotyczącymi etnografii, historii, przyrody, sztuki oraz archeologii organizuje średnio 10 wystaw czasowych w ciągu każdego roku. Ponadto muzeum prowadzi działalność oświatową.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hrabiego Ostrowskiego
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hrabiego Ostrowskiego
Adres:
97-200 Tomaszów Mazowiecki
Polskiej Organizacji Wojskowej 11/15
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail