Muzeum w Rybniku


Wikipedia, fot. Celestyna Chlubek-Adamczyk

Muzeum w Rybniku zostało otwarte w roku 1970, ale jego historia zaczyna się nieco wcześniej. Już w roku 1957 założono Społeczny Komitet Organizacyjny Zbiorów Muzealnych Ziemi Rybnicko-Wodzisławskiej, którego zadaniem była organizacja muzeum. W roku 1958 Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Rybniku powołało muzeum, którego oficjalna nazwa brzmiała „Zbiory Muzealne Ziemi Rybnicko-Wodzisławskiej”. Muzeum wówczas dysponowało zaledwie trzema małymi pomieszczeniami w kamienicy przy rynku i czynne było tylko dwa dni w tygodniu. Zbiory muzealne w początkowej fazie rozwoju placówki bardzo szybko powiększały się dzięki akcji gromadzenia lokalnych pamiątek, ale jednocześnie muzeum miało spore kłopoty finansowe. Pomimo wielu próśb zarządu muzeum o wsparcie finansowe jego sytuacja nie poprawiała się, dlatego też już w 1961 roku Prezydium Powiatowej i Miejskiej Rady Narodowej zaczęło skłaniać się ku decyzji o zamknięciu muzeum.

Na szczęście do zamknięcia placówki nie doszło i w roku 1962 eksperci z Muzeum Górnośląskiego z Bytomia, które pełniło wówczas merytoryczny nadzór nad rybnickim muzeum wyszli z inicjatywą, aby Zbiory Muzealne Ziemi Rybnicko-Wodzisławskiej włączyć do Muzeów Państwowych. Jednak żeby tak właśnie mogło się stać muzeum musiało zyskać statut. W roku 1964 rada narodowa przyjęła uchwałę o powołaniu Muzeum w Rybniku, ale statut muzeum państwowego zyskała dopiero w roku 1970.

Muzeum obecnie zajmuje się gromadzeniem, opracowaniem i udostępnianiem eksponatów mających związek z regionem, historią rzemiosł, prowadzi działalność wystawienniczą, naukową, edukacyjną i wydawniczą. Ponadto muzeum prowadzi także badania wykopaliskowe i ekspedycje naukowe.

Działalność naukowa koncentruje się wokół badań nad problematyką regionalną, historią rzemiosł, opracowaniem zbiorów, współpracą z instytucjami naukowymi, opracowywaniem scenariuszy i katalogów wystaw oraz organizacją konferencji naukowych. Placówka prezentuje takie wystawy stałe jak:

 • „Rybnik nasze miasto”
 • „Cechy rzemieślnicze w miastach Górnego Śląska do 1939 r.”
 • „Wyrobisko górnicze”

W muzeum w Rybniku istnieją takie działy jak:

 • Dział Historii i Kultury Regionu - zajmuje się on gromadzeniem zbiorów z dziedzin takich jak historia (jest to zarówno historia Rybnika i okolicy jak i historia górnictwa), etnografia (szczególny nacisk położony jest na kulturę ludową i miejską miasta i okolicy), sztuka ziemi rybnickiej od czasów najdawniejszych do współczesności (zarówno sztuka twórców nieprofesjonalnych jak i profesjonalnych)
 • Dział Historii Rzemiosła - jest to dział gromadzący zbiory dotyczące rzemiosła cechowego, wiejskiego oraz wędrownego od najdawniejszych czasów do współczesnych z obszaru Górnego Śląska i Zagłębia. Zabytki rzemiosła podzielone są w grupy takie jak: techniczne - są to urządzania i narzędzia, które są wyposażeniem warsztatów rzemieślniczych historyczne - w tej grupie mieszczą się archiwalia, które dotyczą działalności różnych organizacji rzemieślniczych takich jak między innymi związki, cechy, spółdzielnie, a także rzemieślników indywidualnych. Ponadto grupa ta przedstawia fachową literaturę oraz cechowe artefakty artystyczne - eksponaty takie jak przykładowo zegarki kieszonkowe
 • Dział Dokumentacji, Edukacji i Promocji - dział ten zajmuje się prowadzeniem dokumentacji działalności muzeum, a także działalnością wydawniczą, edukacyjną i promocyjną Biblioteka - posiada między innymi bardzo bogaty zbiór woluminów z zakresu historii oraz kultury Górnego Śląska

 

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Muzeum w Wodzisławiu Śląskim
Muzeum w Wodzisławiu Śląskim
Wodzisław Śląski (~15.8 km)
Muzeum Miejskie w Żorach
Muzeum Miejskie w Żorach
Żory (~15.9 km)

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum w Rybniku
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum w Rybniku
Adres:
44-200 Rybnik
Rynek 18
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
 • Bądź na bieżąco
  Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
  E-mail