Muzeum w Nysie


Oficjalna strona Muzeum w Nysie

Muzeum w Nysie zostało założone w roku 1897 przez Towarzystwo Sztuki i Starożytności, które także powstało w tymże roku. Jest to zatem najstarsze muzeum powstałe w województwie opolskim (dopiero po nim pojawiły się muzea w takich miejscowościach jak Opole, Bytom, Gliwice, Racibórz). Wspomniane Towarzystwo utworzono właśnie po to, aby zajęło się ono prowadzeniem działalności muzealnej. Towarzystwo i muzeum mogły funkcjonować między innymi dzięki składkom członkowskim i dotacjom z magistratu nyskiego. Muzeum kilkakrotnie zmieniało swoją siedzibę, początkowo mieściło się z barokowym pałacyku będącym dawną Komendanturą garnizonu nyskiego, gdzie dysponowało czterema pomieszczeniami, zaś od roku 1916 magistrat przyznał za darmo muzeum cały budynek na cele muzealne.

Cechą charakterystyczną placówki było to, że było ono muzeum typowo regionalnym, a zbiory były niesamowicie różne. Składały się na nie bowiem między innymi zabytki z zakresu numizmatyki, archeologii, tekstylia, szkło, śląska ceramika, zabytki rzemiosła artystycznego, malarstwo, rzeźba, wyposażenie wiejskich oraz mieszczańskich domów. Ponadto kolekcja była bardzo pokaźna, bowiem zbiory liczyły sobie przeszło 33 tysiące sztuk. Muzeum cały czas się rozwijało i w latach 1932-1945 w muzeum działał pierwszy na terenie Górnego Śląska warsztat konserwacji zabytków. Muzeum w tym czasie nie tylko organizowało wystawy stałe i czasowe w swojej siedzibie, ale także poza nią. We wrześniu 1938 roku miała miejsce powódź, w wyniku której ucierpiały nie tylko zbiory, ale również budynek. Towarzystwo zaczęło mieć poważne problemy i w końcu je rozwiązano w 1941 roku, a muzeum przekazano miastu. Kolejnym przykrym rozdziałem na kartach historii muzeum był pożar w marcu 1945 roku, w wyniku którego wiele eksponatów uległo zniszczeniu.

Muzeum zostało reaktywowane zaraz po zakończeniu wojny, gdy władzę przejęła polska administracja. Rozpoczęto wówczas akcję ratowania i zbierania rozproszonych zbiorów. Z racji tego, że siedziba muzeum spłonęła, odzyskane zbiory ulokowano w gmachu gimnazjum "Carolinum". Pierwsza wystawa odbyła się w 1947 roku w ówczesnym Ośrodku Szkoleniowym Energetyki. Muzeum, które dotychczas miało charakter regionalny zaczęło specjalizować się w gromadzeniu i udostępnianiu dzieł sztuki oraz rzemiosła artystycznego. Po wojnie muzeum prowadziło także badania wykopaliskowe, dzięki którym wzbogaciło się o cenne średniowieczne zabytki archeologiczne.

W roku 1984 omawiane muzeum kolejny raz zmieniło swoją siedzibę, którą do teraz jest Pałac Biskupi będący rezydencją biskupów wrocławskich w latach 1729-1810. Pałac ten uległ poważnym zniszczeniom w czasie drugiej wojny światowej, a po odbudowaniu został przeznaczony na cele muzealne. Niestety w roku 1997 w czasie pamiętnej powodzi siedziba muzeum kolejny raz została zrujnowana, a z powodu braku funduszy do dnia dzisiejszego małymi krokami prowadzona jest konserwacja.

 

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum w Nysie
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum w Nysie
Adres:
48-300 Nysa
Biskupa Jarosława 11
Telefon(y):
brak danych
Noclegi w pobliżu
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail