Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego w Międzyrzeczu


Oficjalna strona Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego w Międzyrzeczu

Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego w Międzyrzeczu jest ściśle związane z postacią Alfa Kowalskiego, artysty plastyka, który po utworzeniu w roku 1946 Muzeum w Międzyrzeczu został na wiele lat jego dyrektorem i był oczywiście inicjatorem utworzenia placówki. Jednak pierwsza placówka muzealna w Międzyrzeczu, która dała początek kolejnym, została założona jeszcze za czasów, gdy Międzyrzecz wchodził w skład Niemiec w czasie międzywojnia. Choć już w 1922 roku planowano otwarcie muzeum, początkowo organizowano tylko wystawy, które prezentowane były w miejskim ratuszu. Cały czas powracano do pomysłu utworzenia stałego muzeum powiatowego, ale do roku 1935 wszystkie próby były nieudane. Niemniej nadal z uporem gromadzono eksponaty i urządzano wystawy czasowe, aż w końcu we wspomnianym roku 1935 utworzono stałe muzeum o nazwie Meseritzer Heimatmuseum.

Muzeum zakończyło działalność z powodu drugiej wojny światowej, ale wymienione już Muzeum w Międzyrzeczu zaistniało w roku 1946. Na samym początku muzeum przedstawiało swoje eksponaty w ówczesnym domu kultury. Wtedy też eksponowane były zabytki z takich dziedzin jak sztuka, historia oraz kultura ludowa. Muzeum swoją siedzibę, w której mieści się do dziś, zyskało w roku 1949, a są nią zabytkowe budynki dawnego dworu starostwa oraz oficyny dworskiej wybudowane początkiem XVIII wieku. Na chwilę obecną w skład zabudowań muzeum wchodzą takie obiekty jak:

  • siedziba dawnego starostwa - budynek pochodzący z początku XVIII wieku w którym obecnie znajduje się ekspozycja muzealna. Niedaleko obiektu znajdują się dwa niedużych rozmiarów ogrody w stylu francuskim
  • zamek z XIV - XVI wieku - jest on jedynym królewskim zamkiem piastowskim znajdującym się na obszarze województwa lubuskiego
  • oficyna dworska z pierwszej połowy XVIII wieku
  • dom bramny - jest to odtworzony budynek, który został odwzorowany na pierwotnym pochodzącym z XVIII wieku
  • budynek Karczmy Dworskiej z połowy XVIII wieku

Kiedy przeprowadzono remont w siedzibie muzeum, otwarto stałą wystawę zatytułowaną „Tysiąc lat Międzyrzecza”. Ekspozycja ta prezentuje dzieje miasta oraz całego regionu od najdawniejszych czasów do współczesności. Na wystawie można obejrzeć liczne zabytki z zakresu rzemiosła artystycznego, kultury ludowej, sztuki, archeologii i historii.

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Inne atrakcje turystyczne w okolicy

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego w Międzyrzeczu
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego w Międzyrzeczu
Adres:
66-300 Międzyrzecz
Podzamcze 2
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2020 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail