Muzeum w Lęborku

Muzeum w Lęborku związane jest bezpośrednio ze zbiorami, które zostały zgromadzone końcem XIX wieku i to właśnie one stanowiły trzon tworzącego się z czasem muzeum. Zbiorami początkowo opiekowali się lokalni społecznicy oraz pasjonaci. Pierwsze eksponaty pochodziły z zupełnie przypadkowych archeologicznych znalezisk. Były to znaleziska szczególnie cenne jak między innymi popielnice twarzowe kultury pomorskiej, monety, kamienne siekierki i wiele innych. W roku 1900 zbiory trafiły do przedszkolnych szaf na korytarzu, gdzie były przedstawiane, jednak pierwsza wystawa "z prawdziwego zdarzenia" dobyła się w dniach od 7 do 12 maja 1924 roku w miejskim ratuszu.

Rok później przeniesiono zbiory do budynku Starostwa Powiatowego, gdzie została przygotowana stała wystawa o charakterze prahistorycznym. Podczas drugiej wojny światowej o zbiory troszczył się społeczny kierownik muzeum, Edward Stielow. Zbiory nadal mieściły się w budynku starostwa i niestety wiele z nich zostało zniszczonych a także wywiezionych w chwili, gdy w budynku urządzono szpital polowy. Po zakończeniu wojny do roku 1948 ciężko pracowano nad tym, aby odzyskać jak najwięcej utraconych przedwojennych zbiorów. Już w 1946 roku urządzona została wystawa, którą można było odwiedzić w kamienicy mieszczańskiej (wybudowanej w 1913 roku) przy ulicy Młynarskiej 14-15. Wówczas zbiory prezentowane były w czterech salach na drugim piętrze (obecnie muzeum dysponuje wszystkimi pomieszczeniami w tejże kamienicy). Ciekawostką jest, iż niedługo po wojnie wiele ośrodków naukowych starało się o pozyskanie zbiorów z muzeum w Lęborku, a końcem lat 40. ubiegłego wieku nawet wydano decyzję odnośnie przeniesienia zbiorów do Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Na szczęście jednak dzięki ogromnym protestom nie doszło do tego.

Pierwsza stała wystawa w Muzeum w Lęborku pod tytułem "Archeologia powiatu lęborskiego" została udostępniona w 1952 roku. W latach 1970-1990 muzeum prowadziło prace wykopaliskowe. W tym czasie też utworzono galerię sztuki współczesnej o nazwie „Strome Schody”. Omawiane muzeum zajmuje się na chwilę obecną gromadzeniem, opracowaniem oraz udostępnianiem eksponatów dotyczących takich dziedzin jak etnografia, archeologia, dawna sztuka oraz historia miasta i regionu.

 

Opracowanie jest prawem chronione - kopiowanie i przetwarzanie jest zabronione.

Komentarze

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także hotele z rezerwacją online

Podziel się

Muzeum w Lęborku
Dane kontaktowe
Nazwa
Muzeum w Lęborku
Adres:
84-300 Lębork
Młynarska 14-15
Telefon(y):
brak danych
  home
  wstecz
  drukuj
Hotelisko.pl
> O nas
> Reklama
> Regulamin
> Kontakt
> Mapa strony
> Dodaj nocleg
Hotele w miastach
> Warszawa
> Kraków
> Wrocław
> Gdańsk
> Poznań
> Zakopane
Kurorty letnie
> Międzyzdroje
> Kołobrzeg
> Ustka
> Hel
> Łeba
> Rewal
© 2008 - 2018 Get In Web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl.
  • Bądź na bieżąco
    Najlepsze oferty noclegowe i informacje o konkursach prosto na e-mail. Zapisz się do newslettera!
    E-mail